Cilat janė titujt e punės qė sjellin mė shumė tė ardhura?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė titujt e punės qė sjellin mė shumė tė ardhura?

Kur bie fjala pėr para, disa tituj tė bėjnė mė shumė dėm sesa mirė.

Cilat janė titujt e punės qė sjellin mė shumė tė ardhura?
Cilat janė titujt e punės qė sjellin mė shumė tė ardhura?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/02/2018 17:53

Kur jeni nė kėrkim tė njė pune, mund tė jetė e vėshtirė tė mendoni se sa paguhet ēdo pozicion. Pasi shumė kompani nuk pėrfshijnė pagėn nė reklamat e punės dhe ėshtė pak e vėshtirė pėr tė kuptuar nėse ja vlen tė aplikoni pėr njė vend tė caktuar apo jo.

Njė studim i ri merr pėrsipėr deshifrimin e asaj ē'ka pėrcjell titulli i punės me pagesėn. Kompania e kreditimit "Earnest" analizoi mė shumė se 130 000 tituj pune tė siguruara nga aplikantėt e kredisė mes moshės 18 dhe 35 vjeē. Ata krahasuan tituj pune qė pėrfshinin ose nuk pėrfshinin fjalė kyēe tė caktuara pėr tė pėrcaktuar dallimin nė pagė.

Nė disa raste, kėto dallime janė suprizuese, si dhe tė rėndėsishme.

Fjala udhėheq nė titullin e punės, pėr shembull, zakonisht pėrkthehet nė 23 000$ mė shumė nė kompensim. Fjalė kyēe tė tjera janė drejtor, e cila ėshtė e lidhur me 21 000$ dhe senior, e cila sjell 20 000$.

Nga ana tjetėr, njė titull qė pėrmban fjalėn menaxher nuk ėshtė puna me leverdi qė ju mund tė prisni: Kjo pėrkthehet nė vetėm 3 000$.

Fjalė tė tjera pėr t'u theksuar nė reklamat pėr punė pėrfshijnė profesionale dhe ekzekutive, tė cilat lidhen me 12 000$ dhe 9 000$.

Nėse po synoni pėr njė pozicion tė lartė nė korporata dhe me njė pagė tė lartė, shikoni pėr tituj qė pėrfshijnė fjalėn president nė vend tė fjalės shef. Presidenti fiton njė rrogė mesatare prej 95 000$, krahasuar me vetėm 54 000$ pėr kėtė tė fundit.

Cilat janė titujt e punėve qė duhen shmangur?

Pastaj ka tituj pune qė duhen mė mirė tė shmangen vetėm nėse jeni niveli i parė i punėkėrkuesit. Rrijuni larg asistentit, i cili pėrkthehet nė mė pak se 10 000$ nė pagė. Por edhe mė keq, pėr ēudi, ėshtė stafi, i cili lidhet me njė rėnie mesatare tė pagės prej 15 000$.

Konsulent mund tė shmanget gjithashtu: Earnest zbuloi se tituj tė punės me kėtė fjalė kishin ndryshim tė gjerė nė paga.

Njė tjetėr gjetje befasuese

Sipėrmarrėsit qė duan tė pėrdorin termin themelues mund tė konsiderojnė se titulli i lartė mund tė jetė e gjitha ē'ka ata marrin pėr punėn e tyre tė vėshtirė. Rreth 31% e themeluesve nuk nxjerrin asnjė pagė, nė bazė tė Earnest. Pavarėsisht kėshillave sipėrmarrėse qė tė paguajnė mė parė veten e tyre, duket se shumė nuk e bėjnė as kėtė: Paga mesatare pėr njė themelues ėshtė vetėm 10 000 $.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
0-&)B

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.