Pse karriera juaj nuk po ecėn?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse karriera juaj nuk po ecėn?

Nėse nuk po ecni nė karrierėn tuaj, mund tė ketė disa arsye tė cilat nuk jua lejojnė kėtė gjė.

Pse karriera juaj nuk po ecėn?
Pse karriera juaj nuk po ecėn?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/02/2018 18:40

Nė thelb, zhvillimi nė karrierė nuk vjen domosdoshmėrisht nga eksperienca apo nga kohėzgjatja e punės suaj nė njė kompani; varet nga aftėsitė tuaja. Nė kohėt kur konkurrenca pėr punėsim ėshtė e egėr, thelbėsorja ėshtė tė jeni nė dijeni tė talentit dhe pikave tuaja tė forta, nė mėnyrė qė tė ecni pėrpara.

Kėto janė arsyet me tė zakonshme pse punėmarrėsit nuk ngrihen nė detyrė:

Nuk dilni nė pah tek ata qė kanė rėndėsi

- Nėse pėrpiqeni tu bėni pėrshtypje kolegėve me aftėsitė dhe zgjuarsinė tuaj, a do tė bėheni mė popullori/popullorja nė zyrė? Po. Por, popullaritati nuk tė ngre nė detyrė.

- Ėshtė me rėndėsi qė tė nxirrni nė pah talentin dhe vlerat tuaja pėrpara nivelit tė menaxhimit, pa qėnė nevoja qe t'ju trokisni nė derė duke i thėnė sa "i mirė" apo "e mirė" jeni.

Nuk punoni mjaftueshėm

- Edhe pse deri diku e padrejtė, koha qė ju shpenzoni duke iu pėrkushtuar punės ėshtė tregues i mirėfilltė i seriozitetit tuaj nė punė, gjė e cila do tė influencojė punėdhėnėsin nė vendimet e tij.

Nuk jeni nė grupin e mė tė mirėve

- Nėse nuk jeni ne grupin e "mė tė mirėve" nuk mund tė jetė momenti juaj pėr njė provovim.

- Kjo nuk do tė thotė se performanca juaj nuk ėshtė nė nivelin e duhur; kjo thjesht tregon se nuk jeni ndėr mė tė mirėt, dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo ēka niveli manaxherial kėrkon pėr pozicionet e larta.

Konflikte personaliteti

- Pėr shumė kompani ėshtė e domsodoshme qė personaliteti i punonjėsit tė pėrputhet me filozofinė e kompanisė. Nėse keni personalitet tė vėshtirė, nuk do tė jetė e lehtė tė pėrzgjidheni pėr pozicione tė larta, sidomos nėse do tė keni tė bėni me menaxhimin e njė grupi.

- Mundohuni tė bėni njė pėrpjekje pėr tu afruar me kolegėt, pavarėsisht departamentit pėrkatės. Kjo do tė tregojė se ju i shihni marrėdhėniet nė pikėpamjen profesionale, dhe i lini pėrshtypjet tuaja personale mėnjanė.

Faji i kompanisė

Ndonjėherė, arsyeja pėrse ende nuk keni arritur tė promovoheni pėr arritjet dhe punėn tuaj tė palodhur, mund tė mos varet nga ju. Ju mund tė jeni duke bėrė cdo gjė shumė mirė, por, nėse kompania nuk ėshtė nė gjėndje financiare shumė tė mirė, shancet pėr tu promovuar do tė jenė tė pakta.

Njė arsye tjetėr pėrse nuk ju ngrenė nė detyrė, mund tė jetė se juve i duheni kompanisė nė pozicionin qė jeni. Nėse puna qė ju bėni kėrkon aftėsi dhe njohuri specifike, si dhe njė lloj eksperience nė atė fushė, atėherė do tė jetė e vėshtirė gjetja e dikujt tjetėr pėr zevendėsim.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
BX"g

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė