Gabimet qė mund t'ju shkatėrrojnė karrierėn janė...
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gabimet qė mund t'ju shkatėrrojnė karrierėn janė...

Ka disa veprime tė bėra gabim qė padyshim do t'ju ulin shumė pikė nė karrierė.

Gabimet qė mund t'ju shkatėrrojnė karrierėn janė...
Gabimet qė mund t'ju shkatėrrojnė karrierėn janė...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/05/2018 18:10

Tė injorosh marrėdhėnien me nėpunėsit dhe shefat e tu

Pjesa mė e madhe e njerėzve gabohen kur mendojnė se karriera juaj varet nga kualifikimet. Njė nga gjėrat kryesore qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tu rritur nė karrierė ėshtė ajo e pasurit njė marrėdhėnie shumė tė mirė me nėpunėsit dhe superiorėt e tu. Nė fakt kjo ėshtė cilėsuar mė e rėndėsishmja ndėr faktorėt e tjerė. Nėse mendon se je duke bėrė njė punė tė shkėlqyer por marrėdhėnia juaj me vartėsit apo superiorėt nuk ėshtė e mirė, sė shpejti do ta gjeni veten jashtė asaj pune.

Tė mos shpenzosh kohė duke fjetur

Shumė njerėz sakrifikojnė gjumin pėr tė arritur objektivat e tyre. Kjo jo vetėm qė nuk ėshtė e vėrtetė, por mund tė bėhet shumė e rrezikshme. Kėrkimet na tregojnė se tė mos marrėsh sasinė e nevojshme tė gjumit, nuk i lejon njerėzit tė jenė produktivė dhe tė kenė performancėn qė ata pretendojnė. Pėr mė tepėr tė mos flesh sa duhet (mė pak se 6 orė pėr njė tė rritur) tė jep tė njejtin efekt sikur tė jeni tė dehur. Kėshtu qė nėse tė flesh mė pak ėshtė pjesė e planit tuaj pėr tu rritur nė karrierė, tė jeni tė sigurt qė nuk po bėni asgjė tjetėr, vecse po e shkatėrroni atė.

Tė shpėrqėndrohesh nė vend qė tė fokusohesh

Ndėrkohė qė shumica do tė mendojnė se tė bėsh shumė gjėra njėkohėsisht ėshtė celėsi i suksesit, fokusi ėshtė ai i cili realisht ju ndihmon nė karrierė. Fokusi i lartė dhe vėmėndja e pandarė pėr tė qėnė mė i miri nė atė qė po bėn do tu ndihmojė nė karrierė, dhe jo tė shpėrndash energjitė dhe kapacitetin tėnd nė shumė gjėra njėkohėsisht. Tė shpėrqėndrohesh mund tė ndryshojė trajektoren e karrierės tėnde ose mund ta shkatėrrojė atė.

Tė limitosh veten ndaj njohjeve

Nėse dėshironi tė ecni pėrpara nė njė industri, tė ekspozohesh ndaj njohjeve ėshtė rregulli i lojės. Tė ekspozohesh ndaj njohjeve ju jep mė shumė mundėsi, ju mundėson lidhje me sa mė shumė njerėz nė industri dhe tė kuptosh se si funksionojnė gjėrat pėrtej vendit tė punės. Mos e limitoni veten ndaj tė njohurit. Jo vetėm qė do tė limitojė potencialin e rritjes, por mund tė ketė njė ndikim potencialisht negative nė prespektivėn e karrierės tuaj. Prandaj krijoni kontakte duke mbajtur konferenca dhe evente, pėr tu lidhur me njerėz nė organizata tė tjera tė ngjashme me tėnden.

Tė mos tregohesh i kujdesshėm ndaj jetės sociale

Sigurisht cfarė bėn nė jetėn tėnde private nuk ka ndikim nė karrierėn tuaj. Jo mė. Nė kohėn e rrjeteve sociale dhe transmetimit nė kohė rekord tė informacionit, sidomos ku shumė informacione tė postuara online qėndrojnė pėr njė kohė permanente, nuk ka rėndėsi se cfarė postoni nė rrjetet sociale, mund tju kushtojė jo vetėm punėn aktuale, por edhe nė punėt e ardhshme dhe t'ju largojė ju nga rritja nė karrierė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NQ@GZ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė