6 gjėra qė duhet tė bėni pėr karrierėn ndėrkohė qė jeni 20 vjeē.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 gjėra qė duhet tė bėni pėr karrierėn ndėrkohė qė jeni 20 vjeē.

Ju jeni i ri, jeni i lirė dhe mund tė bėni shumė gjėra qė vendosni nė mendje - por nė tė njėjtėn kohė, vendimet qė bėni tani mund tė pėrcaktojnė pjesėn tjetėr tė jetės suaj profesionale.

Nėse doni tė maksimizoni tė ardhurat tuaja potenciale, zbuloni se ēfarė nė tė vėrtetė dėshironi tė bėni.
Nėse doni tė maksimizoni tė ardhurat tuaja potenciale, zbuloni se ēfarė nė tė vėrtetė dėshironi tė bėni.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/09/2017 15:26

Ndėrsa kaloni pragun 20-vjeēar, ka tė ngjarė qė tė jeni ende nė universitet, me gjithė karrierėn para jush dhe deri nė fund tė 20-tės, ka njė shans qė tė vendoseni nė njė trajektore karriere qė do tė diktojė potencialin tuaj tė tė ardhurave dhe zhvillimin profesional derisa tė jeni nė gjendje tė dilni nė pension.

Ėshtė drithėruese kur e mendoni, apo jo?

Ju jeni i ri, jeni i lirė dhe mund tė bėni shumė gjėra qė vendosni nė mendje - por nė tė njėjtėn kohė, vendimet qė bėni tani mund tė pėrcaktojnė pjesėn tjetėr tė jetės suaj profesionale.

Ėshtė mjaft emocionuese, por edhe njė presion mė vete.

Nėse doni tė maksimizoni tė ardhurat tuaja potenciale, zbuloni se ēfarė nė tė vėrtetė dėshironi tė bėni, dhe pikėrisht kėto janė lėvizjet e karrierės qė ju duhet tė bėni nė tė 20-tat tuaja:

1. Bėni ēfarėdo qė iu mban aktivė

Ka njė stereotip rreth tė rinjve qė ne tė gjithė kemi dėgjuar, sidomos kur bėhet fjalė pėr punė dhe nga ajo qė kam parė, ėshtė vėrtet e turpshme. Nė tė vėrtetė ju nuk do tė futeni nė punėn tuaj tė ėndėrrave menjėherė pasi tė diplomoheni. Ju ndoshta nuk do tė bėni as njė punė "tė mirė".

Por nėse jeni tė pėrulur dhe tė gatshėm pėr tė punuar shumė, do tė gjeni njė punė qė mund tju mbajė nė punė - dhe kjo ėshtė mjaftueshėm e mirė. Merrni atė qė mund tė merrni; Ju kurrė nuk e dini se nė ēfarė mundėsish mund t'iu ēojė, veēanėrisht nėse pėrpiqeni tė arrini drejt qėllimeve tuaja reale.

2. Rrjetėzohuni

Kjo ėshtė kėshilla mė e domosdoshme pėr profesionistėt e ēdo moshe, por sidomos pėr gjeneratat e reja. Rrjetėzimi do t'ju ekspozojė nė popullatėn radikale tė botės sė punės - do tė takoni njerėz me prejardhje tė ndryshme, me pėrvoja tė ndryshme, tė cilėt mund t'ju mėsojnė pothuajse ēdo gjė (ndoshta t'ju ofrojnė mundėsi tė rralla ose fitimprurėse).

Pėr mė tepėr, ata do tė impresionohen qė njė person i tillė po tregon shumė iniciativė. Jam duke folur pėr rrjetėzimin e vėrtetė, personalisht, ballė pėr ballė; Mediat sociale janė tė mėdha pėr krijimin e marrėdhėnieve paraprake, por takimi me dikė personalisht solidifikohet dhe shton njė dimension tė ri pėr ēdo marrėdhėnie.

3. Merrni pjesė nė punė vullnetare

Kėrkoni mundėsi vullnetare nė qytetin tuaj dhe gjeni njė kauzė pėr tė cilėn tė jeni krenarė. Vullnetarizmi do t'ju ndihmojė tė ndiheni mė tė lidhur me komunitetin tuaj dhe kjo duket e mrekullueshme nė njė rezyme, por po aq e rėndėsishme, mund tė shėrbejė si njė mundėsi e mrekullueshme e rrjetėzimit. Ju do tė takoni CEO, udhėheqės tė komunitetit dhe shumė njerėz tė tjerė nė eventet vullnetare - dhe kėta janė pikėrisht njerėzit qė mund tiu ndihmojnė tė arrini aty ku doni tė shkoni.

4. Investoni nė aftėsi tė reja

Ju keni shumė kohė pėr tė eksperimentuar, edhe nėse nuk keni shumė para. Tani ėshtė koha pėr tė filluar ndėrtimin e aftėsive tuaja. Merrni mėsime, veēanėrisht nėse jeni tė lirė dhe pėrfitoni nga mundėsitė qė vendi juaj i punės ju jep pėr tė mėsuar njė aftėsi tė re ose pėr tė marrė mė shumė pėrgjegjėsi.

Ju nuk keni pse tė merreni me tė pėrgjithmonė, por qoftė edhe njė ekspozim i shkurtėr pėr njė aftėsi tė re mund t'ju ndihmojė nė njė bisedė apo intervistė.

5. Diversifikoni punėn tuaj

Nėse nuk jeni duke bėrė pėrparim nė karrierėn tuaj, pėrpiquni tė mos qėndroni nė njė vend pėr njė kohė tė gjatė. Ju do tė dėshironi tė diversifikoni historinė tuaj tė punės derisa tė keni mundėsi. Tregu i sotėm i punės ėshtė mė i lirė dhe duke punuar nė vende tė reja do t'ju japė njohuri mė tė mėdha se si punon vėrtet bota profesionale.

6. Merrni risqe

Gjatė tė 20-ve, nuk do tė keni shumė pėr tė humbur. Tani ėshtė koha pėr tė marrė risqe. Tani ėshtė koha pėr tė bėrė diēka tė ēmendur. A keni njė ide pėr njė biznes tė ri? Bėhuni sipėrmarrės. A keni mundėsi pėr tė lėvizur nė tė gjithė vendin dhe pėr tė filluar karrierėn tuaj? Vazhdoni me tė. Mund tė mos e keni kėtė shans pėrsėri, tė paktėn jo pa disa sakrifica tė rėnda, prandaj mos i lini kėto mundėsi nė tavolinė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
04`g3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė