Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dini cila do tė jetė ora e sė ardhmes?

Ora e sė ardhmes, e projektuar pėr t'i shėrbyer 500 brezave

A e dini cila do tė jetė ora e sė ardhmes?
A e dini cila do tė jetė ora e sė ardhmes?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/02/2018 18:33

Nė malet e Teksasit kanė filluar gėrmimet pėr tė vendosur njė orė gjigande, rreth 60 metra tė lartė, e cila do tė shėrbejė pėr tė matur kohėn nė sekonda, minuta e orė pėr shumė vite.

Amerikani, Danny Hills, projektuesi i kėtij projekti, nė vitin 1999 ka realizuar njė prototip tė kėtij projekti, qė sot ekspozohet nė Muzeun e Shkencave nė Londėr, por kjo orė ėshtė tre metra e lartė dhe projekti pėrfundimtar do tė jetė 20 herė mė i madh sa prototipi.

Ky projekt ėshtė ora 10 000 vjeēare, qė ėshtė projektuar tė jetojė pėr 500 breza. "The Long Now", fondacioni qė ka mbėshtetur kėtė ide qė nė zanafillė, njoftoi javėn e kaluar se ka filluar gėrmimet nė njė zonė tė izoluar nė perėndim tė Teksasit. Edhe pse do tė duhen shumė kohė tė pėrfundojė. Njė mbėshtetje e fortė financiare e Danny Hills ka qenė, drejtori i "Amazon", Jeff Bezos.

Teknikisht, nevojiten materiale shumė tė qėndrueshme. Pritet tė pėrdoret njė pėrzierje me pjesė tė pėrbėra nga guri dhe ēelik i paoksidueshėm. Mekanizmi do tė jetė shumė i ngadaltė dhe pėr pasojė shumė ingranazhe do tė qėndrojnė nė kontakt me njėra-tjetrėn pa lėvizur pėr dhjetėra vite.

Nė pėrgjithėsi, e gjithė struktura ėshtė ideuar pėr tė qenė e aksesueshme dhe e dukshme. Kalimi i vizitorėve do tė mundėsojė gjithashtu, nė rastin mė tė keq, qė tė riparohen mosfunksionime tė mundshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
TXR4J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.