Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tetė fakte interesante pėr kafshėt qė ndoshta nuk i dini...

Sa mė shumė mėsojmė pėr kafshėt, aq mė shumė kuptojmė qė janė plot befasi. Tani e dimė qė kafshėt janė shumė mė tė ngjashme me ne se sa kemi menduar dhe qė ekzistojnė gjėra tė caktuara, tė cilat do tė kishim mundur edhe t'i mėsonim.

Tetė fakte interesante pėr kafshėt qė ndoshta nuk i dini...
Tetė fakte interesante pėr kafshėt qė ndoshta nuk i dini...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/02/2018 16:49

Ndarja dhe bashkėpunimi

Edhe elefantėt, edhe shimpanzetė bashkėpunojnė pėr tė gjetur ushqimin, madje edhe i presin tė tjerėt kur nuk arrijnė me kohė deri te burimi i ushqimit. Gjithashtu, njė hulumtues ka pėrshkruar se si njė majmun bonobo ka qėlluar femrėn, ndėrkaq pastaj pesė femra tė tjera pėr sjelljen e tillė i janė vėrsulur atij.

Shumė meshkuj marrin rolin atėror

Edhe pse disa kafshė i braktisin tė vegjlit, meshkujt e disa llojeve janė prindėr jashtėzakonisht tė kujdesshėm. Meshkujt e kalit tė detit madje mund edhe tė ngelen shtatzėnė! Pasi qė femra tė shtrojė vezėt, mashkulli i pllenon dhe pastaj i sjell nė jetė tė vegjlit.

Shprehja e pikėllimit

Llava tė tėra ujqėrish ulėrijnė bashkėrisht nė shenjė pikėllimi pėr tė vdekurit, ndėrkaq elefantėt u shfaqin respektin tė vdekurve, duke i prekur me feēka kokat dhe dhėmbėt e tyre.

Pėrdorimi i veglave

Nėse dini tė pėrdorni ēekiēin, nuk jeni tė vetmit. Orangutangėt kanė shkathtėsi tė shkėlqyeshme nė ndėrtimin e veglave, tė cilat u janė tė nevojshme pėr tė bėrė diēka, ndėrkaq delfinėt e egėr australianė ndonjėherė pėrdorin sfungjerėt pėr tė nxjerrė peshqit tė cilėt fshihen nė rėrė.

Tė menēurit

Sipas bihevioralistėve, derrat janė kafshė mė tė menēura se tre vjeēarėt dhe kėnaqen me muzikėn, lojėn me topa, me masazhe, madje edhe me luajtjen me video-lojėra. Macet kanė kujtesė tė shkėlqyeshme dhe i mbajnė nė mend gjėrat tė cilat i kanė mėsuar apo i kanė pėrjetuar shumė vite mė parė.

Kafshėt e shoqėrueshme

Kur nuk janė tė mbyllura nė kotece tė fabrikuara, pulat formojnė shoqėrinė e hierarkisė sė pėrbashkėt, nė tė cilėn secila e di vendin e vet nė shkallėn shoqėrore dhe mban nė mend fytyrat dhe rangun e tė mė shumė se njėqind pulave.

Kafshėt si shembuj

Shkencėtarėt po pėrpiqen qė tė rikopjojnė molekulėn nga djersa e kuajve tė Nilit, e cila bllokon rrezet e diellit dhe zmbraps insektet, ndėrkaq bikinet sportive tė punuara sipas shembullit tė lėkurės sė peshkaqenit kanė sjellė aq shumė rezultate tė mira sa qė janė tė ndaluara pėr gara sportive!

Kafshėt me superforcė

Lopėt kanė shikim panoramik, shohin gjėrat nė gjerėsinė prej 300 shkallėsh, ndėrsa njerėzit shohin vetėm nė 140 shkallė. Veē kėsaj, mund tė dėgjojnė zėrat me forcė mė tė vogėl dhe me mė shumė frekuenca sesa ne.

Merimangat kanė mė shumė se tri mijė sensorė tė ndryshėm tė cilėt u mundėsojnė tė ndiejnė vibracionin edhe mė tė vogėl, mirėpo veē kėsaj munden edhe tė filtrojnė vibracionet tė cilat nuk i bėn gjahu i tyre.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
)C)`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė