Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa arsye pse mund tė jeni antipatikė pėr njerėzit.

Mardhėnia e mirė me njerėzit qė na rrethojnė ėshtė thelbėsore pėr njė mirėqėnie shpirtėrore dhe realizim social.

Disa arsye pse mund tė jeni antipatikė pėr njerėzit.
Disa arsye pse mund tė jeni antipatikė pėr njerėzit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/10/2017 15:36

Nėse ke filluar tė vėsh re se miqtė shpesh largohen nga ty, atėherė nė kėtė artikull po ju pėrmendim arsyet kryeseore qė e shkaktojnė kėtė situatė dhe kėshilla se si ti bėsh njerėzit pėr vete.

1. Pėrdor shpesh fjalėn "Unė"

Pėrdorimi i tepruar i fjalės "Unė" tregon egoizėm prandaj mundohu tė intresohesh edhe pėr problemet e tė tjerėve e tė mos flasėsh gjithė kohės vetėm pėr veten.

2. E ndėrpret vazhdimisht fjalėn e tė tjerėve

Askujt nuk i pėlqen ta ndėrpresin teksa ėshtė duke folur. Prandaj nėse dėshiron tė tė dėgjojnė, mėso tė dėgjosh edhe ti tė tjerėt e ti kėshillosh ata kur kėrkohet ndihma jote.

3. Nuk ju pėrgjigjesh thirrjeve apo mesazheve

Nėse dikush tė merr nė telefon apo tė shkruan njė mesazh dhe ti nuk pėrgjigjesh apo pėrgjigjesh me shumė vonesė, kjo tregonė indiferencė. Prandaj nėse dėshiron qė tė tjerėt tė tė respektojnė, trego kujdes dhe pėrgjigjju atyre nė kohė.

4. I zmadhon shumė cilėsitė apo fitoret e tua

Zmadhimi i vlerave tė vetes ėshtė shenjė e njerėzve egoistė dhe nėse ti e bėn kėtė gjė gjatė gjithė kohės, personat pėrballė do tė ndihen inferiorė e do tė duan tė largohen. Do tė jetė mė mirė qė vlerat e tua ti thkesojnė tė tjerėt, e jo ti vetė.

5. Flet me ton jo normal

Nėse flet me zė shumė tė lartė apo me zė shumė tė ulėt, kjo gjė nuk ju pėlqen njerėzve. Prandaj mėsohu tė flasėsh me ton normal si bashkėbiseduesit e tu.

6. Nuk i shikon njerėzit nė sy

Shikimi i bashkėbiseduesit nė sy tregon sinqeritet, respekt dhe pėrkushtim ndaj bisedės. Nėse e eviton zakonisht vėshtrimin nė sy gjatė bisedės, mundohu ta korrigjosh.

7. Pėrdor parfum tė rėndė

Nuk ėshtė aspak e kėndshme kur shoqėrohesh me dikė qė pėrdor parfum tė rėndė. Prandaj mundohu tė pėrdorėsh parfum mė tė lehtė nė mėnyrė qė mos ti krijosh situatė tė pakėndshme perosnit qė ke afėr.

8. Nuk e mban fjalėn e dhėnė

Askush nuk do donte nė rrethin e vet miqėsor apo familjar njerėz tė cilėve nuk mund tju besojnė pasi ata nuk e mbajnė fjalėn e dhėnė. Nėse ke vepruar mė parė nė mėnyrė tė tillė, atėherė mundohu ta korrigjosh e tė krijosh besim te njėrėzit.

9. Merresh me thashetheme

Nėse deri tani ke menduar se tė tjerėt do tė tė duan pasi ju jep atyre lajmetmė tė fundit, gabohesh. Nė pėrgjithėsi njerėzit ju tremben tipave qe merren me thashetheme pasi mendojnė se njė ditė do tė bien vet viktimė e kėtyre llafeve e do tė ngurrojnė tė flasin me ty lirisht pėr problemet apo ndjenjat e tyre.

10. Je koprace

E kush i do kopracėt nė rrethin e tyre? Nėse deri tani je mėsuar qė tė paguajnė gjithnjė tė tjerėt pėr ty, fillo tė paguash edhe ti pėr tė tjerėt pasi solidariteti dhe bujaria janė tė rėndėsishmė pėr marrdhėniet e ngushta mes njerėzve.

11. Harron ditėlindjet

Mos harro tė urosh njerėzit qė i do pranė vetes pėr ditelindjen e tyre, pasi ėshtė shumė e rėndėsishme. Nėse harron, tė tjerėt do tė kujtojnė se ata pėr ty nuk kanė rėndėsi dhe do tė largohen.

12. Tregohesh pa takt

Pavarėsisht nėse je e sinqertė, takti nė komunikim ėshtė i rėndėsishėm. Mėsohu ti thuash gjėrat nė njė mėnyrė tė tillė qė mos ti lėndosh tė tjerėt.

13. Nuk tregon kujdes pėr paraqitjen tėnde dhe ambjentin pėrreth

Askush nuk i do njerėzit qė nuk vishen siē duhet apo qė e mbajnė rrėmujė shtėpinė apo zyrėn e tyre. Prandaj, nėse nuk dėshiron qė tė tė shmangin, trego kujdesin e duhur ndaj ambjentit pėrreth dhe ndaj paraqitjes tėnde.

14. Jep mendim pėr ēdo gjė

Ėshtė e tepruar tė japėsh kėshilla dhe mendime pėr ēdo gjė, pavarėsisht nėse nuk kėrkohet mendimi yt. Mėsohu tė jesh mė e rezervuar dhe mos jep ide edhe pėr gjėrat qė nuk ke njohuri apo nė rastet ku nuk kėrkohet kėshilla jote.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
.HZ(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.