Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti njohim sinjalet e gėnjeshtarėve?

Njerėzit kanė prirje pėr tė treguar disa shenja fizike, kur janė tė pandershėm.

Si ti njohim sinjalet e gėnjeshtarėve?
Si ti njohim sinjalet e gėnjeshtarėve?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2017 23:41

Ai qė irritohet, djersit ose merr frymė me vėshtirėsi, mund tė jetė thjesht nervoz. Kėshtu qė mos u nxitoni para se tė mendoni se dikush po ju gėnjen duke u bazuar nė tė dhėna fizike. Gjithsesi nėse do tė vinit re kėto shenja merrini nė konsideratė. Mund t'ju ndihmojnė t'ia ēirrni maskėn njė gėnjeshtari.

Lėvizin kokėn.

Nėse shihni qė dikush e lėviz papritmas kokėn kur i keni drejtuar njė pyetje direkte, ka tė ngjarė qė po ju gėnjen pėr diēka. Koka tėrhiqet prapa menjėherė, pėrkulet poshtė, anoset ose kthehet anash,- shkruan analistja e sjelljeve dhe autore e "Gjuha e trupit tė gėnjėshtarėve", Lillian Glass. Kjo ndodh pak para se personi tė japė pėrgjigje.

Frymėmarrja ndryshon ritėm.

Kur dikush po ju gėnjen fillon e merr frymė rėndė. Ėshtė njė veprim refleksesh. Kur frymėmarrja ndryshon, ngrihen shpatullat dhe zėri dobėsohet. Frymėmarrja shkurtohet sepse ndryshojnė rrahjet e zemrės dhe fluksi i gjakut. Organizmi pėrjeton kėto ndryshime kur ėshtė nervoz dhe kur dikush ndihet nė tension, kur gėnjen.

Pėrsėrisin fjalė dhe fraza.

Kjo ndodh sepse tentojnė tė bindin veten dhe t'ju bindin juve, -shprehet Glass. - Provojnė tė vlerėsojnė gėnjeshtrėn nė kokėn e tyre. Mund tė thonė: Nuk e kam bėrė... Nuk e kam bėrė... disa herė. Pėrsėritja ėshtė edhe njė mėnyrė pėr tė fituar kohė, nė mėnyrė qė tė mbledhė mė sė mirė mendimet. Kur dikush nuk ėshtė i ndershėm dhe ju bėni pyetje tė mėtejshme ata shpesh pėrpiqen tė ngadalėsojnė pėrgjigjen.

Instiktivisht mbulojnė pjesėt mė vulnerabile.

Kjo do tė thotė pjesė si fyti, gjoksi, qafa, koka ose barku. Kėtė e kam vėnė re nė sallat e gjygjeve kur punoja si kėshilltare pėr prokurorėt. Mund ta shquaj kur njė deponim i dikujt godet njė nerv tė dukshėm tė tė pandehurit, kur shoh atė qė zė fytin me njė dorė-thotė Glass. Nuk e kam vlerėsuar kėtė sjellje plotėsisht, vetėm atėherė kur hyra nė FBi si agjente speciale.

Mbulojnė ose kapin gojėn.

Njė shenjė e atij qė gėnjen ėshtė edhe vendosja nė mėnyrė automatike e duarve mbi gojė, kur nuk do t'i pėrgjigjet njė pyetjeje. Kur tė rriturit vendosin duart mbi buzė do tė thotė qė nuk po thonė gjithēka dhe thjesht nuk duan tė thonė tė vėrtetėn. Ata thjesht po mbyllin komunikimin.

Tėrheqin kėmbėt.

Kjo ėshtė pjesė e trupit qė ėshtė e dukshme. Tėrheqja e kėmbėve na thotė se gėnjeshtari ėshtė nė dizavantazh dhe nervoz. Gjithashtu tregon se ai ose ajo do t'i shmanget asaj situate. Kjo ėshtė njė mėnyrė kyē pėr tė vėnė re njė gėnjeshtar. Shikoni kėmbėt e tyre dhe mund tė kuptoni shumė.

Japin shumė informacione.

Ata japin shumė informacion pa ia kėrkuar kush dhe me shumė detaje. Gėnjeshtarėt flasin shumė sepse me gjithė atė tė folur dhe nė dukje tė hapur, shpresojnė qė dikush t'i besojė.

Kanė prirje tė tregojnė me gisht.

Kur njė gėnjeshtar bėhet kokėfortė ose rri nė pozicion mbrojtės, pėrpiqet ta rrotullojė bisedėn kundėr jush. Ai bėhet kokėfortė sepse ju i keni zbuluar gėnjeshtrat.

Mezi flasin.

Nėse keni parė video tė hetimit tė njė tė dyshuari qė ėshtė fajtor do tė keni vėnė re se flet me vėshtirėsi, - shkruan Glass. Kjo ndodh sepse sistemi nervor autonom zvogėlon pėshtymėn nė moment stresi, gjė qė than membranat mukoze tė gojės.

Ju fiksojnė pa iu dridhur qerpiku.

Kur mendja gėnjen ka tė ngjarė qė ndėrpritet kontakti viziv, por gėnjeshtari mund tė sforcohet tė ruajė kontaktin me sy, si njė tentativė pėr t'ju kontrolluar dhe manipuluar. Kur njerėzit thonė tė vėrtetėn shohin rrotull dhe nganjėherė mund ta shkėpusin shikimin. Gėnjeshtarėt nga ana tjetėr do tė pėrdorin njė shikim tė ftohtė pėr t'ju trembur dhe kontrolluar.

Fillojnė tė djersijnė.

Kur njerėzit pėrpiqen tė gėnjejnė bėhen nervozė dhe ndihen nė siklet. Kur je nervoz priresh tė djersisėsh. Mund tė kenė pika djerse nė buzėn e sipėrme ose nė ballė, - thotė Glass. - Kjo ndodh sepse sistemi nervor autonom punon mė shumė se ē'duhet.

Irritohen.

Disa persona nuk arrijnė tė qėndrojnė nė vend. Tė tjerė irritohen kur bėhen nervozė. Nėse personi me tė cilin po flisni lėviz shumė, ka njė arsye pėr tė qenė i shqetėsuar. Axhitimi mund tė jetė shenjė edhe kur dikush ėshtė gėnjeshtar i papėrvojė, sepse ata ekspertė i kontrollojnė nervat e tyre.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
WM@QJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.