Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėshilla pėr fytyrė tė pėrkryer

Fytyrė e pėrkryer: zbato kėshillat tona, qė mund tė realizohen nė kushtet e shtėpisė. Pėr tė qenė e bukur natyralisht!

Kėshilla pėr fytyrė tė pėrkryer
Kėshilla pėr fytyrė tė pėrkryer
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/11/2017 08:20, Ndryshuar: 13/11/2017 15:22

Kremin pėr fytyrė vendosni tė paktėn 15 minuta pas larjes sė fytyrės, sepse shtresa e kremit nė fytyrė tė lagur e prish termorregullimin natyral.

Kur bėni piling nė fytyrė, asnjėherė mos e kapni lėkurėn rreth syve. Kjo do ta hollojė lėkurėn e hollė.

Ajri i thatė nė hapėsirat e mbyllura dhe temperatura e ulėt e ajrit jashtė nuk ndikojnė mirė nė lėkurėn tuaj. Prandaj, duhet tė pėrdorni serume pėr fytyrė, qė depėrtojnė nė shtresat mė tė thella pėr shkak sasisė sė rritur. Nė kėtė mėnyrė fytyra njėkohėsisht ushqehet dhe hidratohet.

Nė mėngjes, kur do tė zgjoheni, mbushni qafėn dhe fytyrėn me akull. Kjo do ta freskojė lėkurėn.

Nėse keni probleme me pjesėn rreth syve, kemi kėshillė pėr ju. Vendosni dy lugė tė vogla tė metalit dhe lėrini pesė minuta. Pastaj, nxirrini dhe me kujdes vendosini deri te sytė. Pas disa sekondave do tė dukeni tė freskėt.

Maska tė pėrkryera pėr kujdes tė fytyrės janė ato me bazė mjalti dhe vaj ulliri. Mund t'i pėrzini dy pėrbėrje me sasi tė njėjta ose t'i pėrdorni veē e veē, maskė vetėm prej mjalti ose vetėm prej vaj ullirit. Secilėn prej kėsaj maske vendoseni nė fytyrė tė pastruar, e lini tė qėndrojė vetėm 15 minuta, dhe pastaj e shpėrlani. Menjėherė ndjehet dallimi, apo jo?

Grave mbi 25 vjeē u nevojitet masazh i pėrditshėm i fytyrės. Pesė minuta nė ditė me kujdes shtypeni fytyrėn me majat e gishtave. Ajo do ta pėrmirėsojė qarkullimin, dhe do tė jetė parandalim i shkėlqyeshėm nė krijimin e rrudhave.

Kini kujdes nė pėrzgjedhjen e prodhimeve tė kozmetikės. Zgjidhni ato qė pėrmbajnė vitamina E. Ai ėshtė antioksidues i fortė qė pėrshtatet ēdo tipi tė lėkurės dhe ėshtė i shkėlqyeshėm nė luftėn kundėr plakjes.

Largimi i qimeve tė vetullave me ndihmėn e piskatores shkakton pickim tė dhimbshėm. Pėr dhimbje mė tė vogėl, praktikoni njėrėn nga kėto kėshilla. Lyeni vendin qė duhet ta trajtoni me krem, lėreni tė veprojė pak, pastaj e fshini tepricėn qė tė mos ju rrėshqasė piskatorja. Opsioni i dytė ėshtė me akull dhe jeni tė gatshme pėr tė hequr qimet.

Tė gjitha maskat pėr fytyrė veprojnė mė intensivisht nėse para tyre i bėni fytyrės trajtim me avull. Nėse keni fytyrė tė butė dhe tė ndjeshme, mos bėni trajtim me ēaj tė vluar kamomili, por vini kompresa tė nxehta.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
DfGX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė