Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ku ndryshon parfumi nga uji i tualetit?

Parfumet janė tė shumėllojshme, dhe aroma e tyre varion.

Ku ndryshon parfumi nga uji i tualetit?
Ku ndryshon parfumi nga uji i tualetit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/02/2018 19:49

Parfumet janė tė shumėllojshme, dhe aroma e tyre varion. Pėr ne ėshtė shumė e vėshtirė tė zgjedhim parfumin e duhur, atė qė me tė vėrtetė na pėrshtatet me karakterin tonė. Ka shumė nėnprodukte tė parfumit siē janė; vaji i parfumuar, deodoranti etj. Nuk duhet harruar qė kur zgjedhim parfumin mund tė blejmė tė gjithė setin i cili pėrmban locine tė ndryshme dhe kremra pėr trup qė pėrafėrsisht kanė tė njėjtėn aromė.

Shumė njerėz preferojnė tė blejnė ujė parfumi (eau de parfume) pasi nė tė vėrtetė ėshtė cilėsi mė e mirė dhe ėshtė mė e kushtueshme. Nga ana tjetėr njė pjesė tjetėr e njerėzve preferojnė tė blejnė ujė tualeti (eau de toilette) pasi ėshtė me ēmim mė tė arsyeshėm.

Me siguri edhe ju e pyesni veten se ku qėndron dallimi mes parfumit (eau de parfume) dhe ujit tė tualeti (eau de toilette)?

Parfumet bėhen nga pėrbėrės plotėsisht natyral, ekstrakte tė bimėve dhe luleve. Vaji dhe ekstraktet e tilla pėrcaktojnė fortėsinė dhe intensitetin e aromės, gjithashtu dhe kohėzgjatjen e aromės nė trupin tonė.

Parfumet nė tregun tonė pėrmbajnė 15 deri 25% vaj parfumi tė tretur nė alkool. Ndėrsa uji i tualetit pėrmban pėrqindje mė tė vogėl tė vajit tė parfumit nė krahasim me alkoolin.

Parfumi (extrait) pėrmban koncentrimin mė tė lartė tė aromės, nga 15 deri 40% ekstrakt parfumi. Ėshtė mė i shtrenjtė, por aroma e tij ėshtė mė intensive dhe qėndron mė gjatė.

Ujė parfumi (eau de parfume) pėrmban 8 deri 20% ekstrakt parfumi dhe qėndron deri gjashte orė nė trup. Kjo erė i pėrshtatet trupit dhe ndoshta nuk do tė ketė erė tė njėjtė tek ju si tek mikja juaj.

Ujė tualeti (eau de toilette) pėrmban 4 deri 10% ekstrakt parfumi. Pėrmban mė shumė pėrqindje alkoolike prandaj edhe aroma avullohet mė shpejt. Ėshtė i pėrshtatshėm pėr freskimin nė mėngjes, sikur uji i kolonjės. Aroma e tij nuk qėndron mė shumė se 2-4 orė. Aroma ėshtė freskuese dhe shumė njerėz e pėrdorin ēdo ditė. Ndėrsa parfumin mė tė shtrenjtė e ruajnė vetėm pėr raste speciale.

Ujė kolonje (eau de cologne) pėrmban koncentrimin mė tė ulėt tė ekstraktit tė parfumit, rreth 2 deri 5%. Nėse do tė bleni parfum, apo ujė tualeti, varet nga ju dhe nga shija juaj.

Pėrpara se tė bleni njė parfum, mos u nisni nga paketimi i bukur i tij, por ndjeini erėn fillimisht, se mbase mund tė mos jetė aroma juaj e preferuar

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
dkdIX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė