Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dini cili ėshtė ēelėsi i lumturisė?

Studim/ Ēastet e vėshtira janė ēelėsi i lumturisė

A e dini cili ėshtė ēelėsi i lumturisė?
A e dini cili ėshtė ēelėsi i lumturisė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/02/2018 13:48

Momentet e vėshtira nė jetėn tonė mund tė jenė po aq tė rėndėsishme pėr lumturinė tonė sa edhe momentet kur ndihemi tė gėzuar. Ėshtė ky rezultati i fundit i njė studimi britanik.

Psikologia Lowri Dowthwaite shpjegon se kohėt e vėshtira na bėjnė tė ndihemi tė vlefshėm. "Ndėrsa momentet e lumtura janė tė rėndėishme, edhe kohėt e vėshtira na bėjnė mirė sepse i japin mė shumė kuptim jetės tonė dhe ndihemi mė elastik" shpjegon ekspertja duke vlerėsuar se momentet e vėshtira janė po aq tė rėndėsishme sa ato kur jemi nė humor.

Kėrkimet mė tė fundit kanė treguar se fleksibiliteti psikik ėshtė ēelėsi pėr tė arritur lumturinė.

Pėr shembull tė jesh i hapur ndaj eksperiencave positive duke tejkaluar momentet e vėshtira na lejon tė ndihemi mirė me veten. Sipas studimeve mėnyra sesi ne reagojmė ndaj situatave tė ndryshme nė jetė kanė mė shumė rėndėsi dhe influencė nė lumturinė tonė sesa vetė ngjarja.

Tė jesh i stresur, i trishtuar nuk do tė thotė aspak se ju nuk do tė jeni asnjėherė i lumtur. Pėrballja me momente tė vėshtira na bėn mė elastik. Shumė njerėz i kanė pėrshkruar ēastet traumatike si njė katalizator i cili u ka sjellė ndryshime esenciale nė jetė.

Madje shpesh disa njerėz kur pėrballen me vėshtirėsi e pėrshkruajnė jetėn e tyre si mė tė lumtur dhe ndihen mė tė rėndėsishėm. Fundja e gjitha ka tė bėjė me perceptimin, tė shijosh emocionet positive dhe tė shfrytėzosh dhembjen pėr tė arritur potencialin mė tė lartė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
4\APP

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.