Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Dashuritė qė provojmė gjatė jetės. Si ndikojnė nė jetėn tonė?

Padyshim dashuria ėshtė njė ndėr arsyet mė tė forta dhe motiv i jetės.

Dashuritė qė provojmė gjatė jetės. Si ndikojnė nė jetėn tonė?
Dashuritė qė provojmė gjatė jetės. Si ndikojnė nė jetėn tonė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/12/2017 07:40, Ndryshuar: 19/12/2017 20:49

Pa dashuri asgjė nuk do ishte ashtu sikurse ne e presim. Tė duash nuk do tė thotė thjesht tė kesh ndjenja pėr partnerin por, tė kesh dashuri do tė thotė, sinqeritet, besnikėri, tolerance.

Ėshtė thėnė se ne nė tė vėrtetė, biem nė dashuri me vetėm tre njerėz nė jetėn tonė. Megjithatė, besohet gjithashtu se kemi nevojė pėr secilėn prej kėtyre dashurive pėr njė arsye tė ndryshme.

Sipas Perspekti, njeriu kalon 3 faza dashurie.

Shpesh e para ėshtė kur jemi tė rinj, madje edhe nė shkollėn e mesme. Ėshtė dashuria idealiste, ajo qė duket si nė pėrrallat qė lexojmė kur jemi fėmijė. Kjo ėshtė dashuria qė apelon, pėr atė qė duhet tė bėjmė pėr hir tė shoqėrisė dhe ndoshta familjeve tona. Ne hyjmė nė tė me besimin se do tė jetė dashuria jonė e vetme dhe nuk ka rėndėsi nėse nuk ndihet fare e drejtė.

E dyta supozohet tė jetė dashuria jonė e vėshtirė, ajo qė na jep mėsimet se kush jemi dhe si shpesh duam apo kemi nevojė tė duhemi. Ky ėshtė lloji i dashurisė qė lėndon, pėrmes gėnjeshtrave, dhimbjes apo manipulimit. Ne mendojmė se po bėjmė zgjedhje tė ndryshme nga ajo e para, por nė realitet, ende bėjmė zgjedhje nga nevoja pėr tė marrė mėsime, por qėndrojmė.

Dashuria jonė e dytė mund tė bėhet njė cikėl, pėrsėritet shumė shpesh, sepse mendojmė qė nė njėfarė mėnyre pėrfundimi do tė jetė i ndryshėm nga ajo e mėparshmja parė. Megjithatė, ēdo herė qė pėrpiqemi, ajo pėrfundon mė keq. Ndonjėherė ėshtė e pashėndetshme, e pabarancuar apo edhe narcisiste. Mund tė ketė abuzim apo manipulim emocional, mendor apo edhe fizik, ka shumė tė ngjarė qė do tė ketė nivele tė larta tė dramės.

Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė na mban tė varur nga kjo dashuri, pėr shkak se ėshtė njė karusel emocional, me ekstreme tė lartė dhe tė ulėt, dhe si tė droguarit qė presin njė dozė, ne rrimė dhe durojmė kur jemi poshtė, me shpresėn se shpejt do tė ngjitemi lart. Me kėtė lloj dashurie, pėrpjekja pėr ta bėrė atė tė funksionojė, bėhet mė e rėndėsishme sesa duhet nė tė vėrtetė. Ėshtė dashuria qė ne do dėshironim tė ishte e duhura.

E treta ėshtė dashuria qė nuk shohim kurrė tė vijė. Ajo qė zakonisht duket e gabuar pėr ne dhe shkatėrron ēdo ideal tė mbetur qė kemi, nė lidhje me atė se si ėshtė menduar tė jetė dashuria. Kjo ėshtė dashuria qė vjen kaq e lehtė, sa qė nuk duket e mundur. Ėshtė lloji ku lidhja nuk mund tė shpjegohet dhe na zė tė papėrgatitur, sepse nuk kemi planifikuar kurrė pėr tė.

Kjo ėshtė dashuria ku bashkohemi me dikė dhe thjesht shkojmė, nuk ka ndonjė pritshmėri ideale se si duhet tė veprojė secili person, as nuk ka presion pėr t'u bėrė dikush tjetėr nga ata qė jemi. Ne na pranojnė thjesht pėr atė qė jemi tashmė dhe kjo e trondit brendėsinė tonė.

Tė gjithė mund tė zgjedhim tė qėndrojmė me dashurinė tonė tė parė, atė qė duket e mirė dhe do t'i bėjė tė gjithė tė tjerėt tė lumtur. Mund tė zgjedhim tė qėndrojmė me tė dytėn, nėn besimin se nėse nuk duhet tė luftojmė pėr tė, atėherė nuk ia vlen, ose mund tė bėjmė zgjedhjen pėr tė besuar nė dashurinė e tretė. Dhe ėshtė kjo mundėsi, qė na bėn tė pėrpiqemi sėrish, sepse nuk i dihet kurrė kur do tė ndeshėsh nė dashurinė e vėrtetė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
gB0Cf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.