Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė i bėn dashuria trupit tonė? Nuk do ta besoni!

Kėtu keni disa nga efektet mė tė mahnitshme dhe tė provuara shkencėrisht qė dashuria ka nė mendjen dhe trupin tuaj.

Ēfarė i bėn dashuria trupit tonė? Nuk do ta besoni!
Ēfarė i bėn dashuria trupit tonė? Nuk do ta besoni!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/12/2017 14:47

Pa humbur kohė, Perspekti sjell disa nga kėto efekte:

Dashuria ėshtė njė lehtėsim natyral i dhimbjes

Studimet e fundit kanė treguar se oxytocin (ndodhet nė tru dhe krijon njė ndjenjė tė qetėsisė) e cila lėshohet gjatė njė pėrqafimi 10-20 sekonda. Mund tė luftojė nė mėnyrė efektive dhimbjen, sidomos dhimbjen e kokės.

Dashuria kujdeset pėr zemrėn tuaj

Studimet tregojnė se dashuria ulin ritmin e tepėrt tė zemrės. Kjo ėshtė edhe mė efektive nė situata stresuese dhe zvogėlon rrezikun e zemrės.

Pėrveē kėsaj, oksitocina (hormoni i dashurisė) zvogėlon stresin, redukton tensionin e rregullt tė gjakut, redukton ankthin e rregullt dhe rrit vetėvlerėsimin.

Dashuria ndihmon trupin tuaj tė luftojė sėmundjen

Dashuria rrit prodhimin e endorfinave, tė cilat nga ana tjetėr, rrisin sistemin tonė imunitar.

Nė mėnyrė tė ngjashme, njerėzit qė janė tė dashuruar, kanė imunitet mė tė fortė pėr tė luftuar sėmundjet.

Lufton pagjumėsinė

Hormonet e dashurisė pengojnė lirimin e kortizolit, i cili ėshtė hormoni pėrgjegjės pėr stresin. Gjithashtu, "rikonfigurimi hormonal" i dashurisė ėshtė vėrtetuar shkencėrisht si njė nga trajtimet mė efektivė pėr njė gjumė tė mirė natėn.

Dashuria zvogėlon probabilitetin e varėsisė

Kokaina, nikotina dhe alkooli janė problematike sepse ndikojnė nė nivelin e dopaminės nė trupin tonė. Dopamina ėshtė hormoni pėrgjegjės i kėnaqėsisė dhe efekteve euforike. Dashuria vepron nė tė njėjtėn mėnyrė. Megjithatė, pėrveē dopaminės, ajo gjithashtu rrit lirimin e testosteronit dhe oksitocinės, qė pėrbėn kombinimin mė tė mirė pėr shmangien dhe luftimin e varėsisė.

Psikologu i njohur Robert Sternberg thotė se, duhet tė hapni zemrėn tuaj dhe tė tregoni dashurinė, sepse kjo ėshtė mėnyra mė efektive pėr tė marrė mė shumė nga ajo.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`"NQX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė