Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr njė vend fantastik si Gjeorgjia

Porsa ta vizitoni Gjeorgjinė do ta kuptoni se pėrse ky shtet ėshtė magnet pėr ēdo person qė e ka vizituar tė paktėn njė herė.

Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr njė vend fantastik si Gjeorgjia
Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr njė vend fantastik si Gjeorgjia
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/12/2017 10:55, Ndryshuar: 12/12/2017 18:26

Gjeorgjia ėshtė shtet i njerėzve mikpritės, kuzhinės sė mahnitshme dhe tejet i pasur nė natyrė.

Gjeografikisht, Gjeorgjia gjendet nė Azi, por vendasit preferojnė tė thonė se ky shtet ėshtė diku mes Evropės dhe Azisė.

Kur shkoni nė Gjeorgji, ju do tė shihni male kudo. Ndjesia se jeni fėmijė i natyrės asnjėherė nuk do t'iu largohet nga trupi kur e vizitoni kėtė shtet, pasi qė ėshtė i mbushur me gjelbėrim, lumenj, liqene, ujėvara dhe ajėr tė freskėt.

Ka shumė ara me hardhi, veēanėrisht nė regjionin Kakheti, e kjo ndikon qė shumica ta njohin Gjeorgjinė si vendlindjen e verėrave!

Vendasit raportojnė se i duan shumė turistėt dhe i konsiderojnė si bekim nga Zoti. Kjo ėshtė edhe arsyeja se pėrse kur ta vizitoni Gjeorgjinė askush nuk do t'iu kėrkojė t'i hiqni kėpucėt kur hyni nė shtėpinė e tyre.

Tbillisi, kryeqyteti i kėtij shteti tė bukur, e kombinon pjesėn antike dhe moderne dhe ky kombinim krijon njė kontrast shumė tė bukur. Pra, nuk ėshtė aspak befasi qė shumica e njerėzve e quajnė Tbillisin si "qyteti i kontrasteve".

Turistėve u duken mė atraktive pjesėt antike tė qytetit, dhe pėrderisa e admirojnė historinė e lashtė tė kėtij territori, vizitorėt gjithashtu do ta shohin njė urė moderne tė "paqes".

Simbolikisht, kjo urė shėrben si lidhje e sė kaluarės me tė ardhmen dhe me tė vėrtetė i lidhė pjesėt antike dhe moderne tė qytetit me njėra-tjetrėn.

Gjeorgjianėt janė popull religjiozė, por tejet miqėsor. Pėrveē kishave gjeorgjiane, mund tė gjeni edhe kisha ortodokse ruse dhe armeniane, katedrale katolike, xhami, etj.

Sa i pėrket aktiviteteve, Gjeorgjia ofron aktivitete pėr secilin turist. Nėse ju pėlqen historia, mund ta vizitoni kalanė Narikala, Mtskheta, kishėn Gergeti Trinty dhe t'i shikoni mbetjet e kėshtjellave nga shekujt e parė.

Gjithashtu mund ta shini qytetin e shpellės nė Uplitsikhe, i cili daton nė vitet e hershme tė Epokės sė Hekurit.

Nėse jeni turist aventuresk, ju mund tė bėni hiking, tė kalėroni, tė lėshoheni me parashutė, etj.

Njė sekret tjetėr qė duhet ta keni parasysh: nė Gjeorgji mund tė bėni skijim edhe gjatė verės sepse ka male me borė gjatė tėrė vitit nė regjionin Svaneti.

Kjo ėshtė arsyeja se pėrse ky shtet i vogėl ėshtė vend qė dėshmon se asgjė s'ėshtė e pamundur!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!l!&]

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.