Benefitet e shumta tė konsumimit tė lakrave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta tė konsumimit tė lakrave

Lakėr dhe i thoni lamtumirė urthit, kancerit dhe tensionit tė lartė.

Benefitet e shumta tė konsumimit tė lakrave
Benefitet e shumta tė konsumimit tė lakrave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/01/2018 19:42

Lakra i pėrket llojit Brassica tė perimeve, qė pėrfshin brokolin, lulelakrėn dhe kale. Ajo vjen nė forma dhe ngjyra tė ndryshme (tė kuqe, vjollcė, tė bardhė dhe tė gjelbėr) me gjethe tė lėmuara.

Lakra ėshtė e mirė pėr shėndetin tuaj pėr shkak tė profilit impresiv ushqyes.

Ajo ka fibra, folatė, mangan, kalcium, kalium, magnez dhe vitamina B6, K dhe C. Pėrveē kėsaj, ajo ka mikronutriente si vitamina A, hekur dhe riboflavin.

Sė bashku me profilin e saj ushqyes tė rėndėsishėm, lakra ėshtė shumė e ulėt nė kalori dhe pėrmban antioksidantė tė fuqishėm, pėrfshirė polifenolet dhe komponimet e squfurit.

Lakra nuk ėshtė vetėm e shėndetshme, por ėshtė gjithashtu e shijshme. Ajo pėrdoret nė njė shumėllojshmėri pjatash tė tilla si supėrat, gjellat apo sallatat.

Ne po rendisim mė poshtė disa nga pėrfitimet e lakrės:

Lakra ju ndihmon tė humbisni nė peshė

Lakra ėshtė njė perime e mirė pėr njerėzit qė duan tė humbin peshė nė njė mėnyrė tė shėndetshme. Njė filxhan lakėr i copėtuar pėrmban vetėm 22 kalori.

Lakra ėshtė e lartė nė ujė, qė do tė thotė se ju mban tė ngopur shumė mė gjatė dhe parandalon urinė. Plus, ajo e mban trupin tė hidratuar.

Nė fakt, nė vitet 1950, dieta e supave me lakėr ishte shumė popullore si njė mėnyrė pėr tė humbur shpejt disa kile. Ėshtė e dobishme, por duke qenė e ulėt nė karbohidrate proteina, vitamina dhe minerale, dieta e supės me lakėr duhet tė ndiqet pėr jo mė shumė se 1 javė.

Pėrforcon shėndetin e zemrės

Pėrfshirja e lakrės nė dietėn tuaj mund tė ndihmojė nė mbrojtjen nga sėmundjet e zemrės. Gjithashtu, pėrmbajtja e lartė e polifenolit nė lakėr ndihmon nė parandalimin e ngritjes sė trombociteve dhe redukton presionin e gjakut. Kjo, nga ana tjetėr, ndihmon nė uljen e rrezikut tė sėmundjes kardiovaskulare.

Pėr mė tepėr, lakra ndihmon nė uljen e nivelit tė lipoproteinės ose ndryshe kolesterolit tė keq.

Kjo gjithashtu ndihmon nė zvogėlimin e rrezikut tė sėmundjeve tė zemrės me kalimin e kohės.

Promovon shėndetin e trurit

Lakra ėshtė e mirė pėr trurin tuaj. Duke qenė e pasur me jod, lakra pėrmirėson funksionimin e trurit dhe e bėn sistemin nervor tė funksionojė siē duhet. Nė fakt, njė sasi e shėndetshme e jodit luan njė rol kyē nė parandalimin dhe trajtimin e ērregullimeve neurologjike, si sėmundja e Alzheimerit dhe ēmenduria.

Gjithashtu, vitamina K dhe anthocyanins nė lakėr ndihmojnė nė pėrmirėsimin e funksionimit dhe pėrqendrimit mendor. Nė fakt, vitamina K ndihmon nė prodhimin e sphingolipideve, tė cilat ndihmojnė nė mbrojtjen e nervave nga dėmtimi dhe prishja.

Lakra ka disa vitamina B qė luajnė njė rol kyē nė pėrmirėsimin e qėndrueshmėrisė mentale dhe kujtesės.

Pėrmirėson tretjen

Nėse doni tė pėrmirėsoni shėndetin tuaj tė tretjes, pėrfshini lakėr nė dietėn tuaj. Fibrat qė gjenden nė lakėr ndihmojnė nė promovimin e lėvizjeve tė rregullta tė zorrėve. Pėrmbajtja e ujit nė lakėr ndihmon nė parandalimin e kapsllėkut.

Plus, lakra ka veti anti-inflamatore natyrale qė ndihmojnė nė zbutjen e llojeve tė ndryshme tė problemeve tė tretjes, duke pėrfshirė urthin.

Rregullon sheqerin e gjakut

Vetitė antioksiduese dhe antihyperglicemike tė lakrės ofrojnė njė burim potencial terapeutik pėr menaxhimin e diabetit. Ndihmon nė uljen e nivelit tė sheqerit nė gjak dhe ndihmon nė prodhimin e insulinės.

Pėr mė tepėr, pėrmbajtja e fibrave nė lakėr ndihmon nė parandalimin e diabetit, pasi ngadalėson thithjen e sheqerit.

Njė studim i vitit 2008 i botuar nė Mjekėsinė Plotėsuese dhe Alternative tė Bazuar nė Evidence, zbuloi se minjtė me diabet qė u ushqyen me ekstrakte tė lakrės sė kuqe pėr 60 ditė shfaqnin nivele tė reduktuara tė glukozės nė gjak. Plus, minjtė kishin funksionin mė tė mirė tė veshkave dhe humbjen tė peshės nė krahasim me grupin e kontrollit.

E mirė pėr detoksifikim

Lakra ėshtė e dobishme pėr procesin natyral tė detoksifikimit tė trupit. Fibrat lidhen me toksina tė dėmshme, duke mos lejuar qė ato tė absorbohen nga trupi dhe tė ndihmojnė nė heqjen e toksinave si produkte tė mbeturinave.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
P+-T@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.