Cilat janė ushqimet tė cilėt shkaktojnė fryrje?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet tė cilėt shkaktojnė fryrje?

Ndiheni tė fryrė edhe pse nuk keni ngrėnė racion tė bollshėm? Atėherė kujdesuni ēfarė hani.

Cilat janė ushqimet tė cilėt shkaktojnė fryrje?
Cilat janė ushqimet tė cilėt shkaktojnė fryrje?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/01/2018 00:31

Ėshtė me rėndėsi t'i kushtoni kujdes sasisė sė atij ushqimi i cili do t'ju bėjė qė stomaku t'ju fryhet, posaēėrisht nė situatat kur dėshironi tė dukeni bukur, qoftė kur ėshtė fjala pėr punė apo pėr tė dalė nė takim.

Njė numėr i madh i femrave ballafaqohen me problemin e fryrjes sė stomakut, mirėpo nuk janė imunė as meshkujt. Dallimi ėshtė qė fryrja te femrat kryesisht shkaktohet nga ndryshimet hormonale, ndėrkaq te meshkujt varet se ēfarė hanė.

Disa artikuj ushqimorė mund t'ju qetėsojnė stomakun dhe zorrėt, ndėrsa disa ju shkaktojnė fryrje pėr mė pak se njė orė. Nė atė grup bėjnė pjesė pjekurina tė ndryshme tė njelmėta, pica, ėmbėlsirat dhe ēamēakėzėt, uji i gazuar, boza dhe alkooli, por edhe akullorja.

Perimet tė cilat shkaktojnė fryrjen janė bizelja, lulelakra, qiqra dhe brokoli.

Pjekurinat janė plot natrium tė cilat ndikojnė nė nivelin e ujit nė trupin tonė. Sasia e natriumit tė cilin e hamė paracakton se trupi ynė a do ta mbajė apo do ta nxjerrė jashtė tepricėn e ujit.

Nėse fusin mė shumė natrium sesa i nevojitet organizmit tonė, uji do tė qėndrojė dhe do tė shkaktojė ndjenjėn e fryrjes.

Pastaj, picat, pos natriumit, pėrmbajnė edhe sasi tė mėdha tė hidrokarbureve dhe sheqerit, tė cilat, tė kombinuara sė bashku, shkaktojnė fryrjen dhe mbajtjen e ujit nė zorrė.

Ėmbėlsirat siē janė bonbonet dhe ēamēakėzėt pėrmbajnė alkoole sheqeri sorbitol apo glucitol, tė cilat trupi ynė nuk mund t'i tretė. Si rezultat, kėto substanca qėndrojnė nė zorrė ku bakteret ushqehen me to.

Ėmbėlsirat nuk shkaktojnė fryrje te ēdokush, mu sikur as produktet e qumėshtit. Mirėpo, nėse jeni jotolerantė ndaj laktozės, qumėshti apo akullorja do t'jua "pompojė" stomakun.

Pijet alkoolike dhe lėngjet e gazuara shkaktojnė dehidratimin, gjė qė i dėrgojnė sinjal tė fuqishėm dhe tė qartė trupit tonė qė po i kėrcėnohet rreziku, si dhe tėrė ujin tė cilin mund ta mbajė.

Edhe pse ndonjė perime ėshtė ideale pėr detoksifikim tė organizmit, bizelja, lulelakra, qiqra dhe brokoli pėrmbajnė oligosaharide tė sheqerit, tė cilat te disa njerėz vėshtirė treten.

Fryrja pėr shkak tė ushqimit do tė duhej tė jetė afatshkurtėr dhe jo mė e gjatė se dy-tri ditė. Nėse vazhdimisht ndjeni fryrje, atėherė duhet tė shkoni tė konsultoheni me mjekun tuaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Fa:]7

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė