Si pėrgjoheni nė Facebook kur klikoni ose bėni like?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si pėrgjoheni nė Facebook kur klikoni ose bėni like?

Edhe pse nuk e keni ditur, ēdo hap qė bėni online regjistrohet.

Si pėrgjoheni nė Facebook kur klikoni ose bėni like?
Si pėrgjoheni nė Facebook kur klikoni ose bėni like?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/11/2017 20:58

Sipas njė studimi tė bėrė nga profesionistėt amerikanė dhe britanikė, rezulton se kompanitė e reklamave qė shfaqen nė Facebook, arrijnė qė t'ju pėrgjojnė kur ju i klikoni ose i bėni "like".

Duke bėrė pikėrisht kėtė gjė, reklamuesit e Facebook kanė rritur shitjet e produkteve tė bukurisė dhe aplikacionet e lojėrave me 50% krahasuar me reklamat qė nuk kanė njė target grup tė caktuar. Gjithmonė e mė tepėr, shkrimet online janė tė mbushura edhe me reklama tė cilat duhet t'i klikoni nė mėnyrė qė tė vijoni tė lexoni se ēfarė shkruhet mė tej.

"Edhe pse nuk e keni ditur, ēdo hap qė bėni online regjistrohet, faqja qė vizitoni, blerja qė bėni, kėnga qė dėgjoni, mesazhet qė postoni apo lexoni nė rrjetet sociale, dhe faqet qė ndiqni nė Facebook",- thotė drejtuesja e studimit Sandra Matz, nga CBS.

Studimi, i kryer nga universitetet e Kembrixh dhe Shkolla e Biznesit e Kolumbias nė Nju Jork, tregon se edhe "gjurmėt digjitale" mė tė vogla pėrdoren pėr tė ndikuar nė sjelljen e njė grupi tė madh njerėzish.

Shkencėtarėt kanė pėrdorur edhe disa faqe qė kanė pėlqyer njerėzit pėr tė parė personalitetin e tyre, duke treguar efektin e "bindjes psikologjike masive". Ata zbuluan se njerėz qė pėlqejnė disa faqe specifike nė Facebook, si pėr shembull faqen e fansave tė LadyGaga, kanė mė shumė gjasa tė jenė mė konfident.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Dc@N\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.