Ēfarė nuk duhet tė shkruani kurrė nė mesazhet qė dėrgoni?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė nuk duhet tė shkruani kurrė nė mesazhet qė dėrgoni?

Ndalimi i plotė i fjalisė, me pėrdorimin e pikės pėr tė sinjalizuar kėtė gjė, tani duket se ka marrė njė kuptim krejt tjetėr nga ai qė kemi mėsuar nė shkollė pėr shenjat e pikėsimit.

Ēfarė nuk duhet tė shkruani kurrė nė mesazhet qė dėrgoni?
Ēfarė nuk duhet tė shkruani kurrė nė mesazhet qė dėrgoni?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/11/2017 21:06

Pėrfundimi i fjalisė me pikė nė fund, kur ju dėrgoni njė mesazh lidhet me nėntekstin pėr njė gjėndje tė caktuar psikologjike apo emocionale, dhe kjo tanimė mbėshtetet shkencėrisht.

Mesazhet me tekst qė pėrfundojnė me njė ndalesė tė plotė duken si mė pak tė sinqerta, sipas njė studimi tė vitit 2016.

Eksperimentet e mėtejshme zbuluan se njerėzit i pėrgjigjen njė teksti me njė fjalė (pėr shembull: po, jo) konsiderohen ndryshe nė praninė ose mungesėn e pikės nė fund tė fjalisė.

Profesori i Psikologjisė nė Universitetin Binghamton Celia Klin shpjegoi:

"Nė shkrimin formal, siē ėshtė ajo qė do tė gjesh nė njė roman ose nė njė ese, pika pothuajse gjithmonė pėrdoret nė mėnyrė gramatike pėr tė treguar se njė fjalia ka pėrfunduar.

Nė mesazhe, sms, kemi gjetur se pika mund tė pėrdoret gjithashtu si retorikė pėr tė shtuar kuptimin," ka thėnė Klin.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+54K7

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.