Perspekti - Shtatė mrekullitė e njė vizite nė Shqipėri nga Britanikėt.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shtatė mrekullitė e njė vizite nė Shqipėri nga Britanikėt.

Shqipėria ėshtė njė ndėr vendet ende tė pazbuluara, mė tė mrekullueshme nė Ballkan.

Ksamili, njė ndėr vendet mė tė bukura tė Shqipėrisė
Ksamili, njė ndėr vendet mė tė bukura tė Shqipėrisė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 27/10/2015 14:15

Portali britanik Saga sugjeron anglezėt se pėrse duhet vizituar vendi ynė dhe cilėt janė qytetet apo vendet mė piktoreske qė nuk duhen humbur gjatė verės. Janė disa nga kėto vende, qė e bėjnė Shqipėrinė tepėr interesante, pėr ta vizituar. Janė rreth 7 qytete apo resorte tė mrekullueshme shqiptare, tė cilėt janė pėrzgjedhur dhe u sugjerohen turistėve anglezė.

Shėngjini.

Shėngjin

Shėngjin

Shėngjini ėshtė njė qytet bregdetar nė veri-perėndim tė Shqipėrisė, i pasur me histori tė lashtė dhe me njė kulturė tė vjetėr. Plazhet dhe rėra e bregdetit janė tė jashtėzakonshme, sepse akomodimi ėshtė i lehtė. Vizitorėt mund ti gėzohen paqes sė afruar nga ky qytet i vogėl, por nė rritje, prej turizmit dhe tregtisė pėrgjithėsisht nėpėrmjet detit.

Shkodra.

Shkodra

Shkodra

Shkodra, i konsideruar qyteti shpirtėror i Shqipėrisė, ėshtė njė ndėr vendet mė tė vjetra dhe me histori tė pasur nė Europė. Liqeni i Shkodrės ėshtė spektakolar teksa ai shtrihet nga Shqipėria nė Malin e Zi, si dhe konsiderohet vendlindja e Nėnė Terezės. Ujėvarat e mrekullueshme tė Shurdah mund tė gjenden nė njė ishull nė rezervuarin e Vaut tė Dejės dhe mund tė vizitohen vetėm me anije.

Durrėsi.

Durrėsi

Durrėsi

Durrėsi ėshtė qyteti i dytė mė i madh, pas Tiranės dhe porti mė i madh nė Shqipėri. Qyteti ėshtė themeluar nė shekullin e 7-tė para Krishtit dhe ka amfiteatrin mė tė madh nė Ballkan. Qyteti me mure Antike dhe Kėshtjella, e bėjnė atė njė vend fantastik pėr ta vizituar.

Vlora.

Vlora

Vlora

Vlora ėshtė njė ndėr bregdetet mė tė zhvilluara nė tėrė rivierėn shqiptare dhe gjatė viteve tė fundit ka njohur njė rritje tė dukshme tė turizmit pėr plazhet e saj tė shumta. Kultura e kafesė ėshtė e njohur nė Vlorė, si dhe ėshtė vendi perfekt pėr tu qetėsuar, mund tė bisedosh me banorė tė zonės dhe Plazhi ka njė pamje tepėr tė bukur. Vlora gjithashtu shėnon edhe fillimin e Rivierės Shqiptare, me njė bregdet qė shtrihet gjatė Jonit dhe Maleve tė Karaburunit.

Riviera Shqiptare.

Riviera Shqiptare

Riviera Shqiptare

Riviera Shqiptare ėshtė e mbushur me fshatra Mesdhetare, kėshtjella tė lashta, gjen edhe breshka uji, rrethohet nga malet, ka kanione pėrgjatė detit, si dhe lumenj tė rrjedhshėm qė derdhėn nė tė. Ndėrsa deti ka njė faunė tė pasur, bregdeti ėshtė i mbushur me portokall, limona dhe ullinj. Nga Parku Kombėtar i Llogarasė, tek fshatrat e Borshit, Himarės, Qeparos, Piqerasit, dhe nė fund tė Lukovės, kjo pjesė e Shqipėrisė ėshtė absolutisht befasuese.

Saranda.

Saranda

Saranda

Saranda ėshtė pjesė e Shqipėrisė sė Jugut, afėr ishujve grekė tė Korfuzit, me njė destinacion tepėr tė preferuar nga ana e turistėve me njė klimė tepėr tė pėrshtatshme dhe me akses pėr tė dalė shpejt nė det. Afėr Sarandės ndodhet edhe qyteti i lashtė tė Butrintit, pjesė e Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO.

Ksamili.

Ksamil

Ksamil

Ksamili ėshtė pjesė e Parkut Kombėtar tė Butrintit dhe plazhi i tij ėshtė i vogėl, por i pastėr dhe i gjelbėr, ndėrsa pranė tij ndodhet edhe ishulli i Ksamilit qė i jep njė pamje edhe mė mahnitėse kėtij bregdeti. Ksamili afron pjesė tė pazbuluara tė Shqipėrisė dhe shansin qė kalosh pushimet nė njė zonė nga mė tė mrekullueshme, por ende tė panjohura tė Europės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8k30%

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė