Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt

Numri i dhomave, sipas INSTAT ka arritur afėrsisht nė 18 mijė, ndėrsa numri i shtretėrve mė shumė se 41 mijė.

Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/02/2018 22:25

Sipas tė dhėnave nga Instituti i Statistikave, nė vitin 2016 numri i hoteleve u rrit me 36%, krahasuar me njė vit mė parė.

E thėnė nė numra, nė Shqipėri, vetėm pėr vitin 2016 janė shtuar 336 hotele, duke e ēuar numrin e pėrgjithshėm nė 1242. Rritja e numrit tė hoteleve i ka rritur ndjeshėm kapacitete akomoduese tė Shqipėrisė.

Numri i dhomave, sipas INSTAT ka arritur afėrsisht nė 18 mijė, ndėrsa numri i shtretėrve mė shumė se 41 mijė.

Rritja e investimeve nė struktura akomoduese i pėrgjigjet njė tendence tė rritjes sė numrit tė turistėve. Sipas INSTAT, vitin e kaluar Shqipėrinė e vizituan mbi 5 milionė shtetas tė huaj, 8% mė shumė krahasuar me vitin 2016.

Megjithatė, njė problem pėr rritjen e numrit tė turistėve ngelen pėrmasat e vogla tė njėsive akomoduese nė Shqipėri.

Mesatarisht, njė hotel nė Shqipėri ka 33 shtretėr. Njė pėrmasė e tillė e bėn tė vėshtirė tėrheqjen e grupeve tė mėdha, por mbi tė gjitha nuk mundėson pėrfitime nga ekonomitė e shkallės.

Nė teori, njė hotel i vogėl ka kosto mesatare mė tė larta, ēka e bėn mė pak konkurrues nė ēmime.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9^A)D

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė