Perspekti - Personat qė duhet tė keni nė rrethin tuaj tė suksesit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Personat qė duhet tė keni nė rrethin tuaj tė suksesit

Mė thuaj me cilin rri, tė tė them se kush je - thotė populli!

Personat qė duhet tė keni nė rrethin tuaj tė suksesit
Personat qė duhet tė keni nė rrethin tuaj tė suksesit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/12/2017 05:29, Ndryshuar: 20/12/2017 12:38

Ju jeni mesatarja e pesė njerėzve qė kaloni shumicėn e kohės. - shprehej Jim Rohn. Shprehje kėto qė kanė rrjedhur nga pėrvoja dhe tregojnė se ata qė ju rrethojnė, personat nė rrugėn tuaj drejt suksesit, janė shumė tė rėndėsishėm dhe kanė shumė ndikim tek ne.

Si njė lider vizionar nė njė mision, mjedisi dhe personat qė ju rrethojnė janė ēelėsi i suksesit tuaj.

Njerėzit me tė cilėt shoqėroheni janė arma juaj sekrete pėr tė rritur suksesin. Secili prej tyre luan njė rol tė rėndėsishėm nė rritjen dhe gjendjen tuaj shpirtėrore.

Kėta janė 5 lojtarėt kryesorė qė duhet tė pėrfshini nė rrethin tuaj tė suksesit:

Mentori

Ėshtė personi frymėzues i cili ka kaluar me sukses nė rrugėn qė ju keni nisur.

Ky person mund tė orientojė vizionin tuaj dhe tė ndriēojė rrugėn pėr t'iu ndihmuar tė zgjeroni horizontin dhe mundėsitė. Njė mentor mund tė jetė dikush tė cilin ju e admironi nga larg dhe jo domosdoshmėrisht ėshtė i fushės suaj. Si tė zgjidhni mentorin tuaj?

Trajneri

Trajnerėt mė tė suksesshėm kanė gjithashtu trajnerė sepse ne e dimė qė secili prej nesh kalon momente tė vėshtira ku ka nevojė pėr ndihmė.

Trajneri juaj ka rolin e shoqėruesit gjatė udhėtimit tuaj. Njė trajner mund tė veprojė si njė udhėrrėfyes "busull". Varėsisht se ku jeni, do t'ju nevojiten lloje tė ndryshme tė trajnerėve nė pika tė ndryshme nė udhėtimin tuaj sipėrmarrės. Dhe ky udhėtim ka shpesh tė papritura dhe sfida tė shumta me tė cilat duhet tė pėrballeni.

Por sipas Edi Demaj, sipėrmarrėsit shqiptar nė Detroit, "Nėse nuk ėshtė e VĖSHTIRĖ DHE SFIDUESE atėhere ndoshta ti nuk po kėrkon maksimumin!"

Katalizatorėt

Katalizatorėt janė miqtė dhe kolegėt tuaj. Ata janė nė tė njėjtin udhėtim me ju. Ata e dinė ēfarė po kaloni dhe mund t'ju ndihmojnė duke iu motivuar.

Ju mund tė krijoni grupin tuaj me 5 persona. Njė "mini organizatė", apo me pas njė komunitet, ku ju mund tė mblidheni dhe tė nxisni njėri tjetrin pėr tė vazhduar pėrpara. Ndėrsa tė mėsuarit nga gabimet tona ėshtė i rėndėsishėm, nuk ka rrugė mė efiēente se sa mėsimi nga gabimi i tė tjerėve.

Fansat

Ne tė gjithė kemi nevojė pėr mbėshtjetje tė pakushtėzuar nga njerėz tė cilėt besojnė te ne edhe atėherė kur ne nuk besojmė te vetja. Prandaj dhe quhen "Brohoritėsit".

Ndoshta kėtu mund tė pėrfshihet familja apo rrethi juaj shumė i ngushtė shoqėror. Dhe tė kesh njerėz tė tillė nė krahė ėshtė njė bekim pasi ata mund t'ju nxjerrin nga momentet tuaja tė errėsirės.

Si drejtues ju mund tė keni disa ditė tė vėshtira. Prandaj mund tė zgjidhni cilindo pėr kėtė rol. Ēėshtja ėshtė se, ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė keni njė fans nė anėn tuaj.

Krahu i djathtė

Tė kesh njė ekip efektiv, me ambicie ėshtė shumė e rėndėsishme pėr suksesin tuaj.

Megjithatė, vetėm njė person nė kėtė ekip ėshtė krahu juaj i djathtė. Ky person ndihmon nė ekzekutimin dhe implementimin e vizionit tuaj. Ai ėshtė besnik dhe di si t'ju pėrfaqėsojė ju dhe kompaninė tuaj nė mėnyrėn mė tė mirė.

Dhe siē thotė njė proverbė e vjetėr Afrikane: "Nėse doni tė arrini shpejt, ecni vetėm. Nese doni tė shkoni mė larg, ecni sė bashku."

Vėrtet, personat nė rrethin tuaj tė suksesit mund tė jenė mė tepėr, ndaj si rezultat tė pėrpiqemi ta rrethojme veten nga njerėz pozitiv dhe qė na pėrcjellin dashamirėsi dhe entuziazėm nė rrugėn tonė.

"Gjithēka ėshtė energji" ėshtė njė nga aksiomat kryesore tė shkencės dhe qeniet njerėzore nuk janė tė huaj me transformimet e energjisė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@`&2

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.