Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 tavanet mė tė bukura nė botė.

Disa nga pamjet mė tė lavdishme tė botės mund tė shikohen vetėm nėse ju zgjasni qafėn tuaj.

Fanari i katedrales Ely Cathedral Cambridgeshire Angli
Fanari i katedrales Ely Cathedral Cambridgeshire Angli
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 20/03/2016 22:28

Castello di Sammezzano, Leccio, Italy

Tavani mrekullor, i dhomės Peacock Room nė njė Palazzo tė braktisur Italiane pranė Firences flet pėr veten. Peacock, dhe egzotica tė tjera, kanė qenė burimi i inspiratave tė gjithė dhomave tė pafundme boshė qė gjinden nė kėte ndėrtese pėrrallore.

Rikonstruktimi i pėrshtatet shumė kėshtjellės sė vjetėr e cila ka qenė puna dhe jeta e Ferdinando Panciatichi Ximenes d' Aragona.

Edhe pse aristokrati Italian, arkitekt, inxhinier, filozof dhe politikan nuk e ka vizituar Levantit ose Orientin, ai ka imagjinuar njė botė tė formave me shije tė hollė dhe shumė ekzotike dhe ngjyrave tė cilat ai solli nė jetė nė Leccio mes 1843 dhe 1889. Njė hotel nė shekullin e 20-tė, Palazzo dhe Peacock Room ėshtė nė gjendje tė mjerueshme sot.

Tavani mbreslėnės nė Castello di Sammezzano, Leccio Italy

Tavani mbreslėnės nė Castello di Sammezzano, Leccio Italy

Ely Cathedral, Cambridgeshire, Angli

Katedralja Ely Cathedral pėrfundoi nė 1334 nga marangozi mbretėror William Hurley, fanari i drurit tetekendesh qendron mbi kullėn qendrore te Ely Katedral e cila ėshtė njė nga bėmat mė tė mėdha tė inxhinierisė strukturore mesjetare. Nga dyshemeja ne katedrale, fanari duket si qendra e njė ylli tė madh me tetė cepa, me njė gdhendje e Krishtit nė lavdi nė qendėr tė saj. Ndėrtuar kryesisht nga tetė pemė lisi Angleze, fanari 10 metra i lartė ėshtė mbėshtetur nga kolona druri shumė tė dukshme dhe nga njė tendė te fshehur prej trarėve lisi. Panelėt e drurir tė pikturuar me engjėj nė shekullin e 19 - mund tė hapen rreth fanarit.

Fanari i katedrales Ely Cathedral, Cambridgeshire, Angli

Fanari i katedrales Ely Cathedral, Cambridgeshire, Angli

Solna Centrum Metro Station, Stockholm

Godina mė tėrheqėse e qendrės tregtare Solna Centrum nė Stokholm ėshtė stacioni Blue Line Metro qė ka shėrbyer qė nga viti 1975. Artistėt Anders Aberg dhe Karl - Olov Björk pikturuan tavanet nėntokėsore me ngjyrėn emocionuese tė kuqe tė ndezur. Udhetimi nė shkallėt lėvizėse tė jep ndjesinė sikur po ikėn apo po kthehesh nga shpella e ndonjė magjistari.

Qendra tregtare Solna Centrum nė Stokholm

Qendra tregtare Solna Centrum nė Stokholm

Grand Central Station, New York

Pėr dekada me radhė tavani shumė i dashur i Grand Central ishte kryesisht i padukshėm. Ai ishte i mbuluar nė shtresa tė trasha tė katranit tė nikotinės, si rezultat i cigareve tė panumėrta te tymosura nga brezat e udhėtareve qė morėn rrugėn nė 67 platformat e stacionit tė stilit Beaux - Arts, projektuar nga Warren dhe Wetmore, dhe Reed and Stern. Nė bazė tė hartave mesjetare astronomike, ėshtė pikturuar nga artisti Francez Paul César Helleu dhe Charles Basing nga New Your me njė ekip asistentėsh. Shenjat e zodiakut janė tė pėrshkruara nė fletė ari nė njė sfond blu-jeshile qė krijon ndjesinė e natėve te vjeshtės dhe dimrit nėn qiellin e Greqisė dhe Italisė jugore.

Tavani i Grand Central Station, New York

Tavani i Grand Central Station, New York

Shah Mosque, Isfahan, Iran

Nė 1598, Shah Abbas lėvizi kryeqytetin Persian ne Isfahan. Kėtu, ai porositi njė sekuencė tė shquar tė objekteve ambicioze, fetare dhe qytetare tė mrekullueshme. Por, pėr shkak se materiali i vetėm nė dispozicion pėr ndėrtimit nė Isfahan ishte tulla e baltės e pjekur, ekzistonte frika se, ndėrtesat e reja do tė dukeshin tepėr tė papashme. Teknikat e reja nė krijimin e pllakave me ngjyra mozaik, lejuan arkitektėt e Shah tė krijonin objekte tė mahnitshme, tė cilėt sjellėn pėrsosjen nė Xhaminė Shah (1612-38).

Tavani me stil Persian, Shah Mosque, Isfahan, Iran

Tavani me stil Persian, Shah Mosque, Isfahan, Iran

San Pantalon, Dorsoduro, Venice

Pėr disa momente frymėzuese, njė monedhė 50 - cent ndriēon tavanin e kėsaj kishe tė papėrfunduar. Njė pikture vaji e shekullit tė 17 mbulon 443 metra katrore i jep njė iluzionin tė vazhdueshėm arkitekturės sė kishės me njė kor engjėjsh shumė tė animuar me krahė nė qiellin e artė dhe nė dritėn e bardhė tė vetė parajsės. Kjo pikturė ilusioniste, me perspektivat e saj, ėshtė puna e Gian Antonio Fumiani (1645-1710). Ndikuesi i madh i shekullit 19-tė Anglezi, John Ruskin, pėrshkruan The Martyrdom And Apotheosis of St Pantalon si "shembulli mė i ēuditshėm nė Evropė i efekteve tė rėndomta dramatike tė pikturave." Ai ishte mjaft i gabuar: kėrko nė xhepin tuaj pėr njė 50 - cent tjetėr.

Tavani i engjėjve dhe i parajsės San Pantalon Dorsoduro Venice

Tavani i engjėjve dhe i parajsės San Pantalon Dorsoduro Venice

Hall of Prayer for Good Harvests, Temple of Heaven, Beijing

Tempulli i Parajsės ėshtė njė kompleks i madh i objekteve fetare tė ndėrtuara gjatė sundimit tė perandorit Ming Dynasty Yongle (lindur Zhu Di). Pėrfunduar nė 1420, Salla tre kateshe "Hall of Prayer" pėrfaqėson orėt, ditėt, muajt, dhe stinėt e vitit nė njė arkitekturė me gjeometri tė saktė dhe objekte shumengjyrshe tė ngritura nė njė kupolė. Tempulli 38m i lartė ėshtė ndėrtuar pa njė gozhdė tė vetme, shtyllat e drurit pėrputhen sė bashku si njė kuti gjigande ndėrtimi. Ngjyrat dalluese pėrfaqėsojnė pėrjetimet e ndryshme tė fatit tė mirė, gėzimit, prosperitetit dhe lavdisė sė sundimit perandorak. Djegur nė vitin 1889 dhe rindėrtuar, pjesa e brendshme e tempullit ishte rilyer qė tė merrte njė pamje krejt tė re pėr Olimpiadėn e Beijing 2008.

Tavani i Hall of Prayer for Good Harvests, Temple of Heaven, Beijing

Tavani i Hall of Prayer for Good Harvests, Temple of Heaven, Beijing


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O)U$E

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.