Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė nuk duhet tė bėni asnjėherė nė aeroplan?

Kėto ditė, falė linjave ajrore me kosto tė ulėt, udhėtimi me aeroplan ėshtė bėrė i zakonshėm.

Ēfarė nuk duhet tė bėni asnjėherė nė aeroplan?
Ēfarė nuk duhet tė bėni asnjėherė nė aeroplan?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 23:35

Ka disa rregulla thelbėsore tė sigurisė qė duhet t'i dini, dhe pėr tė cilat shoqėruesit e fluturimit gjithmonė do t'ju tregojnė, ka gjithashtu edhe disa udhėzime praktike tė cilat duhet t'i dini.

Mė poshtė Perspekti ju tregon disa gjėra tė cilat s'duhet t'i bėni nė aeroplan:

Tė rrini nė ulėse gjatė gjithė fluturimit

Udhėtimi me aeroplan rrit shanset pėr tė zhvilluar trombozė tė thellė nė vena ose DVT, mpiksje tė gjakut nė vena, por kjo mund tė parandalohet me njė shėtitje tė shkurtėr ose lėvizje tė thjeshta nga ulėsja juaj gjatė fluturimit, si dhe duke veshur rroba tė lirshme.

Tė lini anash hidratimin

Dihet se aeroplanėt thajnė lėkurėn tuaj, kėshtu qė tė merrni disa krema hidratues me vete pėr lėkurė ėshtė mirė. Gjithashtu, sigurohuni tė vishni gjėra tė lehta pėr t'u mbrojtur nga rrezet e diellit qė vijnė pėrmes dritareve.

Tė pini pije tė gazuara

Tė gjithė e ndjejnė se si ndryshojnė veshėt e tyre pėr shkak tė presionit tė kabinės gjatė ngritjes dhe uljes, kjo gjithashtu mund tė ēojė nė zgjerimin e gazit brenda trupit tuaj. Reduktojeni kėtė rrezik duke mos pirė pije tė gazuara.

Tė hiqni ēorapet

Ndoshta do tė ndjeheni mė rehat, por askush nuk dėshiron tė nuhasė erėn e keqe tė kėmbėve tuaja.

Tė pini ēaj ose kafe

Njė filxhan kafe mund t'ju duket ide e mirė tė kthjelleni, por e vėrteta ėshtė se uji i ēezmės nė aeroplan, me tė cilin pėrgatiten pijet e nxehta, ėshtė i mbushur me baktere. Merrni pije nė kanaēe ose nė shishe nė mėnyrė qė tė qėndroni tė sigurt.

Tė flini nė aeroplan, kur nė destinacionin tė cilin do tė shkoni, kur tė mbėrrini ėshtė natė

Adaptohuni me zonėn kohore tė destinacionit tuaj sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, nė mėnyrė qė tė mos ngatėrroheni kur tė mbėrrini. Nė fakt, mund ta rregulloni orėn tuaj nė bazė tė destinacionit ku do tė shkoni njė javė pėrpara, duke qėndruar deri vonė zgjuar apo duke u zgjuar mė herėt.

Ta hani ushqimin qė ka prekur tryezėn e tabakasė tuaj

Tryezat duhet teorikisht tė pastrohen pas ēdo fluturimi. Njė anketė e fundit ka gjetur se tryezat e tabakasė nė aeroplan pėrmbajnė mesatarisht 2 155 lloje tė baktereve, krahasuar me 265 qė gjenden nė tualet. Me fjalė tė tjera, nėse ushqimi tė bie nė tryezė, mos e hani.

Tė provoni ilaēe tė reja tė gjumit

Tė pini njė pilulė gjumi kur keni pėr tė bėrė njė udhėtim tė gjatė mund tė jetė zgjidhje e mirė, por sigurohuni se e dini ēfarė jeni duke pirė. Ta zbuloni nė mes tė fluturimit se jeni alergjik ndaj njė nga pėrbėrėsit kryesor tė pilulės nuk ėshtė mirė, pėr askėnd.

Tė rrini i qetė kur jeni i sėmurė

Ndjeheni i ftohur dhe me grip? Gjithēka ėshtė ok. Mos hezitoni t'iu tregoni shoqėruesve tė fluturimit se nuk po ndjeheni mirė, pėr ēfarėdo arsye. Ata janė tė trajnuar mirė pėr t'u pėrballur me ēdo problem dhe ndoshta do tė jenė nė gjendje qė t'ju ndihmojnė qė tė ndjeheni mė mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
J<*8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė