Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A ėshtė gjaku i njerėzve tė rinj pėrgjigjja ndaj plakjes?

Shkencėtarėt po testojnė njė qasje radikale kundėr plakjes qė ka tėrhequr vėmendjen e miliarderėve.

Metoda Parabiosis ėshtė metoda qė pėrdor gjakun e njerėzve tė rinj pėr tė parandaluar plakjen.
Metoda Parabiosis ėshtė metoda qė pėrdor gjakun e njerėzve tė rinj pėr tė parandaluar plakjen.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/08/2016 10:22, Ndryshuar: 22/08/2016 17:26

Disa shkencėtarė mendojnė se injektimi i gjakut tė njerėzve tė rinj do tė ngadalėsonte plakjen.

Miliarderi Peter Thiel ėshtė njė nga mbėshtetėsit mė tė mėdhenj tė kėtij studimi.

Por a ėshtė ky plan Vampir njė ide e mirė?

Praktika quhet "Parabiosis", dhe shkencėtarėt e testuan pėr herė tė parė kėtė praktikė tek minjtė nė vitin 1860.

Eksperimentet e para ishin tė tmerrshme. Shkencėtarėt lidhen sė bashku sistemet e qarkullimit tė gjakut tė minjve tė rinj dhe tė vjetėr. Sė fundmi, ata injektuan gjakun e minjve tė rinj tek minjtė e vjetėr. Miu i vjetėr filloi tė kishte mė pak efekte anėsore tė plakjes.

Zemrat e tyre filluan ta pompojnė gjakun mė mirė.

Memoria dhe truri i tyre u pėrmirėsua.

Muskujt e tyre filluan tė rigjenerohen.

Nuk ka evidenca qė pėrfitimet qė vihen re tek minjtė nga studimet e kryera tė dėshtojnė tek njerėzit.

Disa studime kimike kanė bėrė transfuzion gjaku nga njerėzit e rinj tek njerėzit e vjetėr.

Njerėzit e vjetėr qė dėshironin tė merrnin pjesė nė kėtė studim duhet tė paguanin rreth $8 000.

Por kėto studime tek njeriu nuk kanė dhėnė ende rezultate dhe shkencėtarėt duhet tė bėjnė ende shumė studime pėrpara se tė mėsojmė nėse Parabiosis mund tė rigjenerojė moshėn e njė njeriu.

Edhe Peter Theil thotė se nuk do ta provojė ende kėtė praktikė.

Pėr njė njeri qė provon metoda tė panumėrta, tė patestuara dhe tė rrezikshme qė tė jetojė 120 vjet kjo do tė thotė diēka.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
:JA1'

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.