Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A ekziston njė planet i ngjashėm me tokėn? Ja ēfarė thotė NASA.

Pėr herė tė parė nė historinė e saj NASA ka bėrė publik njė lajm tė rėndėsishėm qė vėrteton ekzistencėn e sistemeve tė tjera planetare nė hapėsirė.

A ekziston njė planet i ngjashėm me tokėn? Ja ēfarė thotė NASA.
A ekziston njė planet i ngjashėm me tokėn? Ja ēfarė thotė NASA.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/12/2017 20:39

Teleskopi i NASA-s ka zbuluar 8 planete tė reja tė lidhur me njė sistem tė largėt diellor tė quajtur Kepler-90. Zbulimi i madh plotėsohet me njė planet qė ėshtė i ngjashėm me tokėn, i cili quhet Kepler-90 i. Ky sistem Diellor gjendet 2 500 vite dritė larg nga Toka, dhe ndėr planetet e tjera Kepler-90 i ėshtė mė i vogli.

Zėdhėnėsi i NASA-s tha:

Pėr herė tė parė teleskopi Kepler ka arritur tė gjejė njė numėr kaq tė madh planetesh. Pėr mė tepėr zbulimi i planetit tė ngjashėm me Tokėn ėshtė shumė i rėndėsishėm. Sipėrfaqja e tij mund tė jetė shkėmbore dhe nuk dihet nėse ka jetė, pasi nuk ėshtė zbuluar ende nėse ka ose jo njė atmosferė tė trashė.

Zbulimi i kėtij sistemi diellor u bė me ndihmėn e rrjetit tė avancuar tė Google i cili me tė dhėnat e tij ndihmon NASA-n pėr zbulime tė reja. Agjencia hapėsinore konfirmoi se duke pėrdorur sistemin AI tė Google, NASA do tė gjejė planete tė tjera qė mund tė kenė jetė. Probabiliteti pėr tė gabuar me kėtė mėnyrė tė re tė zbulimit ėshtė 1 nė 10 000.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
cL7'8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.