Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kujdes: Mund edhe tė vdesėsh nga varėsia nga Interneti

Prindėrit e njė adoleshenti Kinez, qė vdiq dy ditė pasi hyri nė njė qendėr tė trajtimit tė varėsisė nga interneti, apelojnė pėr njė hetim mbi vdekjen e tij.

Kujdes: Mund edhe tė vdesėsh nga varėsia nga Interneti
Kujdes: Mund edhe tė vdesėsh nga varėsia nga Interneti
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/11/2017 18:23

Pas disa pėrpjekjesh pėr tė disiplinuar varėsinė e tij nga interneti, prindėrit e kishin dėrguar nė njė qendėr trajtimi qė pretendon se pėrdor trajtim tė butė, kėshillim psikologjik dhe trajnim fizik dhe premton se nuk pėrdoren dėnime fizike.

Djali im ishte i bindur. Vetėm pasi u diplomua nė shkollėn fillore ai filloi tė hynte nė internet, nuk kishte hobi tė tjera. Shkonte nė kafe internet ēdo ditė. Unė pėrpiqesha ta pengoja, por ai nuk dėgjonte, ndaj kėrkova online dhe gjeta kėtė organizatė, tregon e ėma e viktimės.

Nė njė intervistė pėr televizionin shtetėror, nėna e adoleshentit tha se trupi i tė birit i ishte kthyer me rreth 20 shenja lėndimi. Shumė pėrdorues kinezė tė rrjetit, shprehėn tronditje dhe zemėrim pėr vdekjen e adoleshentit e kishte edhe nga ata qė pyesnin pse prindėrit e kishin dėrguar nė njė institucion tė tillė.

Vendi me popullsinė mė tė madhe nė botė ka edhe numrin mė tė madh tė pėrdoruesve tė internetit me tė paktėn 730 milionė pėrdorues tė regjistruar nė fund tė vitit tė kaluar. Problemet e shkaktuara nga mbipėrdorimi i internetit janė nė rritje, veēanėrisht mes kinezėve tė rinj, qė kėrkojnė tė shpėtojnė nga pesha e rėndė e pritshmėrive tė prindėrve tė tyre.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
E#l#R

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.