Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Deri nė vitin 2030 ky qytet do tė jetė nėn ujė

Mbretėria e Tajlandes ėshtė ndėr vendet mė tė njohura turistike nė Azi, ndėrsa Bangkoku ėshtė ndėr qytetet mė tė mėdha nė kėtė shtet. Edhe pse ka 14 milionė banorė, sė shpejti qyteti mund tė zhduket.

Mbretėria e Tajlandės ėshtė njė nga vended qė mund tė pėrmbytet
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 07/10/2015 19:36

Bangkoku ėshtė themeluar si qytet peshkatarėsh nė bregun e lumit Ēao Praja. Mė parė, qyteti ka qenė plot me kanale, edhe tregjet kanė qenė tė organizuara mbi ujė. Prandaj disa e kanė quajtur Venediku i lindjes. Por, deri nė mesin e shekullit tė 19tė janė mbyllur shumica e kanaleve qė tė ndėrtohen shtėpi. Prandaj tani qytetit i kanoset njė katastrofė natyrore.

Ai fundoset pėr 10 cm ēdo vit. Nėse vazhdon tė fundoset me kėtė shpejtėsi, deri nė vitin 2030 do tė jetė njė metėr e gjysmė mė poshtė. Atėherė, njė pjesė e qytetit do tė jetė nėn ujė, por edhe ajo qė do tė mbetet do tė fundoset deri nė vitin 2100, nėse nuk ndėrmerret asnjė hap.

Ekzistojnė zgjidhje pėr shpėtim tė qytetit, si ndėrtimi i njė muri tė madh pėr ndalimin e ujit, por kjo do t kushtonte mbi 3 miliarda dollarė, gjysma e prodhimit shtėpiak bruto nė kėtė shtet.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
RFXie

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.