Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Facebook ndryshon rregullat e privatėsisė

Lajme tė reja nga Facebook, ndryshojnė rregullat e privatėsisė...

Facebook ndryshon rregullat e privatėsisė
Facebook ndryshon rregullat e privatėsisė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 31/01/2018 10:49

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar sot, se do t'i publikojė parimet e privatėsisė pėr herėn e parė me anė tė disa videove edukuese nė mėnyrė qė t'iu ndihmojė pėrdoruesve tė kontrollojnė se kush ka qasje nė informacionin e tyre.

Kėto pėrgatitje nga Facebook vijnė pas ashpėrsimit tė ligjit tė ri tė Bashkimit Evropian pėr tė dhėnat.

Kėto video do tė tregojnė se si tė menaxhohen tė dhėnat tė cilat pėrdoren nga Facebook pėr tė shfaqur reklamat, si tė fshihen postimet e vjetra, ēfarė ndodhė me tė dhėnat kur fshihet njė llogari, ka thėnė shefi pėr privatėsi nė Facebook, Erin Egan.

Facebook, qė aktualisht ka mė shumė se 2 miliardė pėrdorues nė gjithė botėn, ka deklaruar se asnjėherė mė parė nuk ka publikuar parime tė tilla, tė cilat tregojnė se si kompania pėrdorė informacionin e atyre qė e pėrdorin kėtė rrjet.

Njoftimet e ditės sė sotme, janė shenjė e pėrpjekjeve pėr t'u pėrgatitur para se tė fuqizohet Rregullorja e Pėrgjithshme pėr Mbrojtje tė tė Dhėnave e BE-sė nė muajin maj, duke shėnuar rishikimin mė tė madh tė rregullave pėr privatėsi, prej funksionalizimit tė internetit.

Bazuar nė kėtė rregullore, kompanive do t'iu kėrkohet qė brenda 72 orėve tė raportojnė ndonjė rast tė cenimit tė tė dhėnave, si dhe konsumatorėt tė kenė mundėsi qė tė bartin dhe fshijnė tė dhėnat.

"Ne e dimė se njerėzit e pėrdorin Facebook-un pėr t'u shoqėruar, mirėpo jo ēdokush dėshiron tė ndajė gjithēka me secilin, duke pėrfshirė edhe me ne. Ėshtė e rėndėsishme qė tė ofrojmė mė shumė mundėsi kur ėshtė fjala nė atė se si pėrdoren tė dhėnat", ka shkruar Egan.

Rregullorja e re rrit mundėsinė e dėnimit tė kompanive, nė rast se shkelin ligjin pėr mbrojtje tė tė dhėnave.
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
1OG,K

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.