Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

12 karakteristikat qė ju bėjnė njerėz TĖ RRALLĖ

Jeni ndjerė ndonjėherė sikur jeni ndryshe nga tė tjerėt?

12 karakteristikat qė ju bėjnė njerėz TĖ RRALLĖ
12 karakteristikat qė ju bėjnė njerėz TĖ RRALLĖ
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/10/2017 09:18

Ndiheni sikur askush nuk ju kupton? Mos u shqetėsoni sepse asgjė sepse s'ka asgjė tė keqe kėtu, madje ėshtė krejt e kundėrta. Ekziston njė sistem qė klasifikon gjithė llojet e personalitetit tė njerėzve. Quhet sistemi i "Myers dhe Brigg's" dhe ėshtė bazuar te teoritė e psikoanalistit Carl Jung. Sistemi pėrbehet nga 4 kategori tė ndryshme, tė cilat janė: Introversioni, intuita, mendimi dhe gjykimi.

Sipas sistemit, njė personalit INFJ i pėrmban tė 4-ėrta kėto. Lexoni pėr tė parė listėn e tipareve qė ju ose dikush qė njihni do tė kishte nėse ata kanė njė personalitet tė INFJ.

1.Tė ndėrgjegjshėm pėr tė ardhmen

Njerėzit qė kanė njė personalitet INFJ nuk shqetėsohen pėr gjėrat e vogla nė jetė, por fokusohen vetėm te gjėrat e rėndėsishme.

2. Janė shumė punėtorė

Ata gjatė gjithė kohės janė duke punuar pėr tė arritur objektivat e tyre sepse mendojnė se asgjė nė jetė nuk fitohet lehtė

3. Besojnė nė intuitėn e tyre.

Kėta njerėz kanė shumė intuitė dhe mund tė nuhasin nėse diēka po shkon keq. E pėrdorin shumė intuitėn prej vetėbesimit tė theksuar, qoftė ajo e saktė apo e gabuar.

4.Kėrkojnė tė vėrtetėn

Tė magjepsur nga sekretet e university, individėt me INFJ mund tė kalonin njė natė tė tėrė vetėm duke parė yjet. Ata i kanė qejf bisedat e thella dhe zbulimin e modeleve tė jetės.

5. I zgjedhin shokėt

Ata nuk e pėlqejnė shoqėrinė e zgjeruar pasi preferojnė mė shumė tė jenė nė shtėpi vetėm sesa nė njė shoqėri tė keqe.

6. Tė ndjeshėm dhe i kuptojnė tė tjerėt

Ata janė shumė tė kujdesshėm dhe bujarė. Vendosin gjithmonė veten nė plan tė parė por gjithnjė ndihmojnė dikė nė nevojė. E vendosin veten nė kėpucėt tuaja, sepse e dinė se si ndiheni.

7. Telepatikė

Nuk manipulohen lehtė dhe kanė njė ndjenjė tė ēuditshme duke ju kuptuar nėpėrmjet fjalėve dhe veprimeve. Kjo veēori i ndihmon ata tė mbrojnė veten duke eleminuar njerėz qė janė tė kėqinj pėr ta.

8. Tė vetmuarit e botės

Do i shihnit shpesh duke ecur vetėm rrugės, duke pirė kafe vetėm, por nuk e bėjnė se janė tė vetmuar, por preferojnė tė jenė vetėm.

9. Janė shumė kontradiktorė

Emocionet e tyre ndryshojnė shpejt kėshtu qė ėshtė shumė e vėshtirė tė mbash gjurmėt e tyre

10. Kanė mentalitetin "Tė gjitha ose asgjė"

Tė zgjedhėsh kualitetin mbi cilėsinė ėshtė mėnyra si e shohin ata jetėn.

11. Zgjidhin ēdo problem

Ata janė tė shkėlqyeshėm nė gjetjen e zgjidhjeve pėr ndonjė problem. Pėr atė qė ėshtė e vlefshme, ata nuk gabojnė asnjėherė.

12. Ju pėlqen tė shkruajnė

Preferojnė tė shkruajnė nė vend qė tė flasin.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
aW%-I

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė