Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse disa njerėz janė mė inteligjentė?

Shkencėtarėt nuk kanė si tė kuptojnė nėse inteligjenca nė pėrgjithėsi mund tė matet dhe nėse po, atėherė nėse kjo varet nga gjenetika, apo pėrvoja jetėsore.

Pse disa njerėz janė mė inteligjentė?
Pse disa njerėz janė mė inteligjentė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/10/2017 14:56

Njė studim i kryer nė materialin gjenetik te 80 000 njerėz, shkencėtarėt zbuluan 40 gjene, tė cilat disa njerėz i bėjnė mė inteligjent.

Pas kėtij zbulimi, numri i pėrgjithshėm i gjeneve tė menēura ėshtė 52. Por, siē thonė shkencėtarėt, kėto gjene shpjegojnė vetėm njė pjesė tė vogėl tė inteligjencės sė pėrgjithshme ose mungesėn e saj, por studimi i kėtyre gjeneve, prej tė cilėve shumica janė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e qelizave tė trurit, mund tė na ndihmojė qė tė kuptojmė se nė cilėn mėnyrė inteligjenca ėshtė "e ndėrtuar" nė tru.

Rezultatet tani pėr tani shpjegojnė vetėm njė pjesė tė vogėl tė ēėshtjeve interesante, se pse disa njerėz janė mė tė menēur se sa tė tjerėt, por njohuri tė mėtejme pėr lidhjen ndėrmjet inteligjencės dhe gjeneve ndoshta mund tė sjellė pėrfundimisht "deri tek ajo qė tė zėvendėsohet mungesa e inteligjencės te disa persona". Daniel Posthuma nga Universiteti Vrije nė Amsterdam, konsideron se manipulimi i gjeneve pėr tė rritur inteligjencėn ėshtė diskutabile, pasi kjo mund tė ketė pasoja tė paparashikuara dhe tė padėshiruara.

"Para se shkencėtarėt tė vendosin pėr ndryshimin e gjeneve pėr tė rritur inteligjencėn, duhet t'i dinė tė gjitha pėr kėtė proces", ka thėnė Posthuma.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$ZKF

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė