Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Astrologjia Kineze.

Horokopi Kinez bazohet mbi bashkimin e datės sė lindjes me njė cikėl tė veēantė tė kohės, e cila pėrcaktohet nga lėvizjet e Hėnės. Ēdo cikėl ka njė zgjatje prej 60 vjetėsh, gjatė tė cilės alternohen 12 sektorėt, secila me njė zgjatje tė njė viti Hėnor qė konsiston nė 354 ditė, sipas elementėve: Uji, Metali, Zjarri, Toka dhe Druri.

Astrologjia Kineze.
Astrologjia Kineze.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/08/2017 10:32, Ndryshuar: 05/08/2017 17:35

Uji

Tė lindurit qė janė nėn influencėn e Ujit, janė ekstremisht tė manovrueshėm dhe fluidė, ashtu siē e tregon edhe elementi i tyre. Janė shumė krijues dhe pėr kėtė gjė janė mė shumė tė dhėnė pas artit dhe pėr njė jetė tė lėvizshme. Tė arsyeshėm dhe altruistė ju pėlqen tė udhėtojnė dhe tė zbulojnė kultura tė reja.

Ngjyra qė u pėrshtatet: E Zezė.

Metali

Tė lindurit e influencuar nga Metali janė tė fortė dhe virtuozė, ju pėlqen tė kenė objektiva ambicioze, pretendojnė shumė nga vetja dhe nga ata qė i rrethojnė. Nė jetė luftojnė pėr tė afirmuar vlerat e drejtėsisė dhe tė ndershmėrisė, siē ndodh shpesh, fatkeqėsisht pa arritur rezultatet e dėshiruara, duke qenė larg mundėsive tė tyre.

Ngjyra qė u pėrshtatet: E Bardhė.

Zjarri

Tė lindurit nėn elementin e Zjarrit janė plot energji dhe pėr kėtė edhe marrin "zjarr" shumė shpejt. Nga temperamenti jashtėzakonisht i vendosur, ju pėlqejnė aktivitetet fizike dhe jetojnė shumė fizikisht raportet e tyre ndėrpersonale. Adhurojnė tė rrijnė nė ajrin e pastėr dhe shpesh janė mbrojtės tė vendosur tė ēėshtjeve mbi ambientin.

Ngjyra qė u pėrshtatet: E Kuqe.

Toka

Ata qė kanė lindur nė njė vit tė influencuar nga elementi i Tokės janė tė karakterizuar nga njė kapacitet i madh pėr tė pėrballuar ngarkesa tė mėdha pune. Nė qoftė se janė tė motivuar nė mėnyrėn e duhur, do tė dijnė tė arrijnė ēfarėdolloj rezultati. Durimi ėshtė njė nga cilėsitė kryesore tė tyre, edhe se e tejkalojnė kufirin duke ja lėnė vendin rrėmbimeve tė mėdha tė zemėrimit.

Ngjyra qė u pėrshtatet: Kafe.

Druri

Ata qė kanė lindur nėn influencėn e Drurit janė tė lindur pėr tė qenė drejtues (leadership). Inteligjentė dhe racionalė, xhentilė dhe zemėr gjerė, janė shpesh miq idealė, ose partnerė shumė tė mirė. Pėr tė pasur sa mė shumė rezultate nė zotėsinė e tyre pėr tė drejtuar, ata duhet tė veprojnė sė bashku me njė grup personash, ku mund tė gjejnė se kush ėshtė mė i zoti ndėr ta pėr tė kryer detyrėn e drejtuesit.

Ngjyra qė u pėrshtatet: Jeshile.

Ēdo sektor ėshtė i bashkangjitur me njė kafshė e mbiquajtur "mbajtės". Vazhdimėsia e shenjave ėshtė e pėrcaktuar nga data e Hėnės sė parė tė re e vitit tė ri Hėnor, e cila nuk pėrkon mė me Janarin: nė qoftė se ke lindur nė Janar ose Shkurt, mund tė zbulosh qė shenja jote nuk ėshtė ajo qė keni menduar mė parė.

Miu

Tė lindurit nėn shenjėn e Miut, janė persona shumė simpatikė dhe janė gjithmonė tė rrethuar nga miq tė besuar dhe nga njė partner qė ėshtė nė lartėsinė e tyre, tė zotė pėr tė ndarė kėnaqėsitė e rafinuara tė jetes, qė Miu dėshiron tju japė. Kapaciteti pėr tė kontrolluar nervat edhe nė situatat mė tė vėshtira ju garanton shpesh njė karrierė shumė tė shpejtė nė sektorin e punės. Pasioni pėr udhėtimet dhe dėshira pėr tė provuar dhe pėr tė pasur gjithmonė eksperienca tė reja, e bėn Miun trasgresiv nė moshė tė re dhe tė menēur nė moshė tė rritur.

I vetmi rrezik pėr Miun ėshtė mos kontrollimi i vetėvlerėsimit dhe mos dhėnia e hapsirės sė duhur tė atyre qė ka rrotull tij.

Partneri Ideal: Dragoi ose Majmuni.

Minjtė mė tė Njohur: Louis Armstrong, Marlon Brando, Doris Day, Clark Gable, Hugh Grant, Charlton Heston, Gene Kelly, Sean Penn, Burt Reynolds, Olivia Newton-John, Donna Summer, Kim Wilde.

Numrat me Fat: 2, 3, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (23 dhe 32).

Bualli

Tė lindurit nėn shenjėn e Buallit kanė dhuntinė e durimit, por kur arrijnė limitin e durimit mund tė kalojne nė njė rrėmbim tė tmerrshėm dhe tė pakontrollueshėm. Nė pėrgjithėsi janė nė mėnyrė tė jashtėzakonshme korrekte dhe metodike. Kur janė tė pėrqėndruar mbi njė punė e urrejnė tė jenė tė shqetėsuar. Zotėsia e tyre pėr tu pėrqėndruar dhe pėr tė reflektuar thellė mbi arsyet e njė problemi, i bėn ata qė shpesh tė arrijnė nė zbulime tė reja duke arritur pozicione prestigjoze nė grupin e brendshėm tė njė grupi ndėrkombėtar. Difekti i tyre ėshtė mungesa e tolerancės dhe faljes sė veprimeve tė parregullta.

Partneri Ideal: Gjarpri ose Gjeli.

Buajt e njohur: Warren Beatty, Jon Bon Jovi, Jeff Bridges, Richard Burton, Charlie Chaplin, Bill Cosby, Walt Disney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Don Johnson, Jane Fonda, Eddie Murphy, Jessica Lange, Paul Newman, Jack Nicholson, Robert Redford, Peter Sellers, Sissy Spacek, Bruce Springsteen, Meryl Streep.

Numrat me Fat: 1, 4, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (14 dhe 41).

Tigri

Tė lindurit e shenjės sė Tigrit kanė dhuntinė tė drejtojnė ose tė bėhen lider, dhe dinė si tė bėjnė pėr vete lehtėsisht njerėzit, falė manjetizmit tė tyre tė veēantė. Pėr kėtė arsye janė shpesh politikanė shumė tė mirė, me tė vetmin rrezik tė mbivlerėsimit tė kapacitetit tė tyre. Nė pėrgjithėsi janė edhe me fat nė lojė. Forca e tyre i ēon shpesh qė tė jenė shumė konkurrues, aq sa pėr tu bėrė antipatikė.

Njė difekt tjetėr i tė lindurve nėn shenjėn e Tigrit ėshtė paqėndrueshmeria e humorit tė tyre.

Partneri Ideal: Kali ose Qeni.

Tigrat mė tė njohur: Agatha Christie, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Jodie Foster, William Hurt, Marilyn Monroe, Demi Moore, Lionel Ritchie, Kenny Rogers, Dylan Thomas, H.G. Wells, Stevie Wonder, Natalie Wood.

Numrat me Fat: 1, 3, 4, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (13 dhe 43).

Lepuri

Tė lindurit nėn shenjėn e Lepurit, janė jashtėzakonisht altruistė dhe pėr kėtė janė shumė tė vlerėsuar nga ata qė i rrethojnė. Nė dashuri janė jashtėzakonisht romantikė dhe shpesh e idealizojnė raportin me partnerin e tyre. Lepuri pėr tu ndjerė sa mė mirė duhet tė gjendet nė ambientin e tij natyral dhe pėr kėtė arsye nuk ju pėlqen tė largohen nga shtėpia pėr periudha tė gjata. Shumė e rėndėsishme pėr ta ėshtė edhe familja dhe ndjenja e sigurisė qė kjo ju trasmeton vazhdimisht dhe qė u lejon tė lindurve nėn shenjėn e Lepurit tė kalojnė njė jetė tė lumtur.

Defekti i tyre kryesor ėshtė pesimizmi nga i cili vuajnė gjithmonė. Lepuri shpesh identifikohet edhe me njė kafshė tjetėr: Macja.

Partneri Ideal: Dhia ose Derri i Egėr.

Lepujt mė tė njohur: Harry Belafonte, Ingrid Bergman, Peter Falk, Peter Fonda, Cary Grant, Whitney Houston, Michael Keaton, John Keats, Julian Lennon, Arthur Miller, Roger Moore, Tatum O'Neal, George Orwell, Neil Simon, Sting, Orson Welles.

Numrat me Fat: 3, 4, 6, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (34 dhe 46).

Dragoi

Tė lindurit nėn shenjėn e Dragoit kanė njė personalitet ecentrik, qė shpesh merret me simpati. Dragoi ėshtė kafsha mė e fuqishme e Horoskopit Kinez: inteligjente, kokėfortė e mbi tė gjitha tė vendosur pėr tė arritur objektivat e tyre nė ēdo mėnyrė.

Tėrheqės tė mėdhenj, Dragonjtė mund tė tėrheqin pas njė ideali njė popull tė tėrė duke u bėrė lideri natyral dhe i padiskutueshėm. Defektet e vetme tė tyre mund tė jenė: oportunizmi i tyre gati nė cinizem dhe pazotėsia e tyre pėr tė pranuar humbjen.

Partneri Ideal: Majmuni ose Miu.

Dragojtė mė tė njohur: Michael Barrymore, Julie Christie, Bing Crosby, Matt Dillon, Placido Domingo, Kirk Douglas, Michael Douglas, Marlene Dietrich, Tom Jones, John Lennon, Nick Nolte, Al Pacino, Gregory Peck, Martin Sheen, Ringo Starr, Shirley Temple.

Numrat me Fat: 1, 6 dhe 7.

Gjarpri

Gjarpri, falė zotėsisė sė tij diplomatike ėshtė nė gjendje tė reagojė nė ēfarėdo lloj situate dhe tė gjejė gjithmonė zgjidhjen mė tė mirė. Gjarpri ėshtė i parezistueshėm, por nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe i rrezikshėm: dhuntinė e tė qenit inteligjent shpesh e pėrdor deri nė ekstrem, deri sa arrin nė manipulimin e vullnetit tė tė tjerėve, pėr tė arritur qėllimet e veta.

Gjarpėrinjve ju pėlqejnė shkencat filozofike dhe ju pėlqen tė jenė nė qender tė vėmendjes. Mungesa e tė pranuarit dhe e tė diturit tė pozicionit qė u pėrket, ėshtė difekti mė i madh dhe kryesor i tė lindurve nėn kėtė shenjė.

Partneri Ideal: Gjeli ose Bufalo.

Gjarpėrinjtė e njohur: Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Art Garfunkel, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O'Neal, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Dionne Warwick, Virginia Woolf.

Numrat me Fat: 2, 8, 9, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (28 dhe 89).

Kali

Pjesėmarrės tė mėdhenj nė jetėn shoqėrore, janė shpesh tė pėrzgjedhurit e grupit. Janė shumė tė sjellshėm me miqtė dhe tė zotė pėr tė mbajtur diskutime tė gjata, janė shokėt mė tė mirė pėr njė mbrėmje argėtuese. Kanė edhe njė cilėsi shumė tė vlefshme, atė tė kapurit tė mendimit tė tjetrit shumė shpejt, ose qė nė ajėr.

Pika e tyre e dobėt mund tė jetė ndjenja e tyre e pasigurisė nė disa momente tė caktuara. Njė difekt tjetėr mund tė jetė, qė janė llafazanė tė mėdhenj dhe pėr kėtė jo tė gjithė i duan.

Partneri Ideal: Qeni ose Tigri.

Kuajt mė tė njohur: Ingmar Bergman, Sean Connery, Kevin Costner, Cindy Crawford, James Dean, Clint Eastwood, Ella Fitzgerald, Harrison Ford, Bob Geldof, Gene Hackman, Rita Hayworth, Jimi Hendrix, Janet Jackson, Paul McCartney, Barbra Streisand, Raquel Welch, John Travolta.

Numrat me Fat: 2, 3, 7, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (23 dhe 37).

Delja

Ata qė janė tė lindur nėn vitin e Deles kanė dhuntinė e njė krijmtarie tė dukshme, por qė duhet tė jetė e drejtuar nga kush rri pranė kėtij tė linduri nė shenjėn e Deles. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mund tė ecin nė profesionin e tyre dhe tė kenė arritje personale dhe ekonomike. Sensi i tyre artistik ėshtė i shoqėruar nga njė zemėrgjerėsi drejt gjeneratave tė ardhshme. Tė lindurit e shenjės sė Deles ju pėlqen tė japin pa pretenduar mirėnjohje. Nė dashuri, sinqeriteti mbizotėron nė raportin me partnerin dhe pikėrisht pėr kėtė arsye ėshtė njė raport me jetėgjatėsi tė madhe.

Domethėnė Delja nuk ka interes tė veēantė pėr flirte tė rastėsishme. Defekti kryesor i tė lindurve nėn shenjėn e Deles, mund tė jenė lirshmėria me tė cilėn e lėnė veten pas njė zhgėnjimi ose depresioni, nė qoftė se nuk arrijnė pikėsynimet e tyre.

Partneri Ideal: Derri i Egėr ose Lepuri.

Dhitė mė tė njohura: Pamela Anderson, Jane Austen, Catherine Deneuve, Robert De Niro, Mel Gibson, George Harrison, Julio Englesias, Mick Jagger, Sir Laurence Olivier, John Wayne, Bruce Willis, Debra Winger.

Numrat me Fat: 2, 7, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (27 dhe 72).

Majmuni

Tė lindurit nėn shenjėn e Majmunit janė gjithmonė nė lėvizje dhe gjithė energji, ėshtė e pamundur qė ata tė relaksohen duke mos bėrė asgjė, edhe nė pushime duan tė jenė gjithmonė tė zėnė me diēka. Duke qėnė dėgjues shumė tė mirė, shpesh janė tė rrethuar nga miq, tė cilėt nuk ekzitojnė tju besojnė sekretet e tyre tė vogla e tė mėdha. Shumė tė lirshėm dhe tė disponueshėm pėr aventurat e lehta, ata mund tė martohen vetėm pasi tė kenė kaluar njė numėr tė konsiderueshėm eksperiencash dhe vetėm me njė partner, i cili mund tė mbajė tė njėjtin ritėm jete me ta.

Defekti i tyre mė i madh ėshtė mungesa e vetėkontrollit pasi kanė pirė mė shumė sesa duhet.

Partneri Ideal: Miu ose Dragoi.

Majmunė tė njohur: Jacqueline Bisset, Yul Brynner, David Copperfield, Joan Crawford, Timothy Dalton, Ian Fleming, Jerry Hall, Tom Hanks, Harry Houdini, Walter Matthau, Peter O'Toole, Anthony Perkins, Debbie Reynolds, Diana Ross, Tom Selleck, Omar Sharif, Rod Stewart, Elizabeth Taylor.

Numrat me Fat: 4 dhe 9.

Gjeli

Jashtėzakonisht praktikė dhe konkretė, tė lindurit nėn shenjėn e Gjelit janė vėzhgues shumė tė mirė. "pėrfundimi justifikon mjetet" mund tė jetė motoja e tyre. Jashtėzakonisht tė drejtė pėr drejtė me tė rinjtė, kanė dhuntinė tė jenė shumė inteligjentė dhe me njė sens shumė tė fortė pėr biznes. Pėr kėtė arsye janė natyralisht tė destinuar tė kenė sukses. Preferojnė tė kenė pak miq, por qė tė jenė tė mirė, tek tė cilėt tė kenė besim dhe pėr tė cilet tė jenė gati tė bėjnė sakrifica tė mėdha.

Difektet e tyre mund tė jenė tė shumta si dhe cilėsitė e tyre: egoizėm, dėshirė pėr tė qenė perfektė nė mėnyrė tė tepruar dhe tendeca qė kanė pėr tė qenė hakmarrės pasi ju kanė bėrė njė tė keqe.

Partneri Ideal: Bufalo ose Gjarpri.

Gjelat mė tė njohur: Michael Caine, Eric Clapton, Joan Collins, Errol Flynn, Melanie Griffith, Richard Harris, Katherine Hepburn, Diane Keaton, Steve Martin, Van Morrison, Willie Nelson, Kim Novak, Yoko Ono, Michelle Pfeiffer, George Segal, Peter Ustinov.

Numrat me Fat: 5, 7, dhe 8.

Qeni

Tė ndershėm, tė lindurit nėn shenjen e Qenit, kanė njė sens tė thellė tė korrektėsisė, nė punė dhe jetėn e pėrditshme. Nė qoftė se mendojnė qė kanė tė drejtė luftojnė deri nė ekstrem pėr tė treguar qė kishin tė drejtė, duke pėrdorur edhe faktin qė janė shumė tė zotė nė tė folur. Janė jashtėzakonisht tė kujdesshėm dhe trasmetojnė besim tek brezat e rinj, dijnė tė mbledhin konfidencat e miqve duke ju dhėnė atyre kėshilla shumė tė vlefshme.

Defekti i tyre mė i madh mund tė jetė largpamėsia e tyre e madhe, e cila mund tė jetė edhe e tepruar dhe mungesa e njė raporti perfekt me partnerin.

Partneri Ideal: Tigri ose Kali.

Qentė mė tė njohur: Brigitte Bardot, David Bowie, Kate Bush, Naomi Campbell, Cher, Jamie Lee Curtis, Zsa Zsa Gabor, Ava Gardner, Michael Jackson, Sophie Loren, Shirley MacLaine, Madonna, Liza Minnelli, David Niven, Sydney Pollack, Elvis Presley, Prince, Sade, Claudia Schiffer, Slyvester Stallone, Sharon Stone.

Numra me Fat: 3, 4, 9, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (34 dhe 49).

Derri i Egėr

Tė lindurit nėn shenjėn e Derrit tė Egėr, janė shpesh pak tė ashpėr me brezin e ri, por kur arrin tė fitosh besimin dhe favorizimin e tyre, dijnė tė jenė jashtėzakonisht xhentilė dhe zemėr gjerė. Sensi i familjes dhe i miqėsisė pėr ta ka vlera jashtėzakonisht tė rėndėsishme. Zotėsia e tyre e pėrqėndrimit ju favorizon studimin e lėndėve komplekse, si pėr shembull fizika. Ju pėlqen shumė ushqimi, adhurojnė darkat nė shoqėri tė miqve tė zemrės. Difekti kryesor i tyre ėshtė mungesa e njė raporti tė mirė me brezat e ardhshėm.

Partneri Ideal: Dhia ose Lepuri.

Derrat e Egėr tė njohur: Bryan Adams, Woody Allen, Julie Andrews, Fred Astaire, Humphrey Bogart, Glenn Close, Richard Dreyfuss, Farrah Fawcett, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Elton John, Jerry Lee Lewis, Ginger Rogers, Arnold Schwarzenegger, Steven Spielberg, Emma Thompson.

Numrat me Fat: 2, 5, 8, dhe tė gjithė numrat qė i pėrmbajnė ato (25 dhe 58).


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
7H>F@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė