Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

20 kėshilla qė do tė ndryshojnė totalisht mėnyrėn sesi shikoni gjėrat e zakonshme.

Kėshillat nė ēėshtjet e jetės sė pėrditshme janė gjithmonė tė pėrdorshme. Njerėzit grumbullojnė shumė eksperiencė duke bėrė nga gjėrat mė tė thjeshta deri tek ato mė tė komplikuara.

Eleminoni gėrvishtjet nė ekranin e telefonit tuaj me pastė dhėmbėsh.
Eleminoni gėrvishtjet nė ekranin e telefonit tuaj me pastė dhėmbėsh.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/02/2017 07:43, Ndryshuar: 19/02/2017 14:48

Kėtu janė 20 kėshillat mė tė pėrdorshme. Ato na ndihmojnė tė zgjidhim probleme tė jetės sė pėrditshme, duke e bėrė jetėn tonė mė tė lehtė.

1. Bėrja e mishit akoma mė tė shijshėm.

Disa nga pjatat mė tė shijshme mund tė bėhen me mish tė grirė. Por nėse e marinoni atė me shumė pak erėza, ai do tė bėhet akoma mė i shijshėm.

2. Largimi i dhimbjes sė fytit.

Nėse pini qumėsht tė nxehtė me cardamom, ēdo inflamacion dhe dhimbje nė fyt do tė zhduket sa hap e mbyll sytė.

3. Ndezja e zjarrit lehtėsisht.

Nėse e keni tė domosdoshme qė tė ndizni njė zjarr shpejt, kujtohuni qė tė pėrdorni patatina. Ato marrin flakė mė mirė se ēdo produkt tjetėr i lėngshėm, dhe ndizen edhe nėse nuk keni dru.

4. Qetėsimi i vetes shumė shpejt.

Nėse keni nevojė qė tė qetėsoni veten shpejt, shtypni zonėn mes hundės dhe buzėve duke pėrdorur gishtin e madh, pėr 3 sekonda. Kjo mund tju ndihmojė edhe nėse po kaloni njė krizė nervore.

5. Zierja e patateve mė shpejt.

Patatet do tė ziejnė mė shpejt nėse ju shtoni pak gjalpė nė tenxhere.

6. Kontrolloni sa e freskėt ėshtė veza.

Kjo ėshtė shumė e lehtė. Nėse e hidhni njė vezė nė ujė tė ftohtė, dhe nėse ajo ėshtė e freskėt, ajo do tė shkojė nė fund tė enės. Vezėt qė nuk janė tė freskėta notojnė nė sipėrfaqe.

7. Zėvendėsimi i vezėve me banane nė gatime.

Ju mund tė zėvendėsoni vezėt me banane kur bėni ėmbėlsira ose kek. Njė gjysėm banane ėshtė e barabartė me njė vezė.

8. Largimi i njollave tė bardha nga xhami.

Largimi i njollave tė bardha nga xhami mund tė bėhet duke pėrdorur vaj ulliri. Hidhni pak vaj nė zonėn e bardhė, lėreni pėr 10 minuta, dhe mė pas fėrkojeni me njė letėr kuzhine.

9. Zierja e fasuleve dhe perimeve bishtajore mė shpejt.

Keni harruar tė fusni nė ujė fasulet? Zijini ato nė ujė pa kripė, duke shtuar ujė tė ftohtė ēdo 10 minuta. Ato do tė jenė gati rreth 1 orė mė shpejt.

10. Heqja e njollave tė bojės nga rrobat.

Aēetoni do tju ndihmojė me kėtė problem. Zona e bėrė pis duhet tė fėrkohet me aēeton derisa njolla tė hiqet dhe mė pas rrobat lahen si zakonisht.

11. Ēfarė tė bėni me njė vezė tė thyer?

Ju sigurisht qė mund ta pėrdorni njė vezė tė thyer. Ziejeni si zakonisht, dhe pėrdoreni pėr tė bėrė sallatė ose sanduiē.

12. Tharja e kėpucėve shpejt.

Truku kėtu ėshtė pėrdorimi i kripės. Ngroheni kripėn nė njė tigan, vendoseni brenda ēorapes, dhe me pas vendoseni ēorapen brenda kėpucės sė lagur. Nėse kėpucėt nuk thahen, ndėrrojeni kripėn dhe ēorapen. Kėpucėt tuaja do tė thahen pėr shumė pak kohė.

13. Zierja e qumėshtit shpejt.

Ėshtė e provuar qė qumėshti zien shumė mė shpejt nėse shtoni nė tė pak sheqer.

14. Njė mėnyrė e thjeshtė pėr tė grirė djathin.

Para se tė filloni tė grini djathin e fortė, lyejeni grirėsen me vaj. Djathi nuk do tė ngjisė, dhe grirėsja ėshtė mė e lehtė pėr tu larė.

15. Zhdukni aromat e pakėndėshme nė kuzhinė.

Ėshtė e lehtė tė hiqni aromat e kėqija nė kuzhinė. Hidhni njė lugė uthull nė tigan dhe zijeni derisa ajo tė avullojė plotėsisht.

16. Ripėrdorimi i Limonit pa lėng.

Limoni qė ka filluar tė thahet dhe nuk ka mė lėng mund tė bėhet pėrsėri i freskėt me shumė lehtėsi. Thjesht lėreni nė njė enė me ujė pėr disa orė.

17. Zgjerimi i kėpucėve tė reja.

Vishni ēorape shumė tė trasha dhe mė pas vishni kėpucėt tuaja tė reja. Pasi i keni veshur ato ngrohini me tharėse flokėsh pėr 10 minuta.

18. Largoni dhimbjet e kokės.

Ju mund te qetėsoni dhimbjet e kokės duke fėrkuar njė pjesė limoni nė ballė. Duket ēmenduri, por besojeni, aroma e frutave me acid citrik mund tju qetėsojė ju.

19. Mbledhja e copave tė vogla tė xhamit.

Ju mund tė mblidhni copat mė tė vogla tė xhamit duke pėrdorur plastelinė.

20. Mbroni telefonin tuaj.

Ekrani i telefonit tuaj mund tė gėrvishtet me shumė lehtėsi nėse nuk i vini xham mbrojtės. Vendosni pak pastė dhėmbėsh nė njė copė, dhe mė pas butėsisht fėrkoni gėrvishtjet. Largoni mbetjet e pastės sė dhėmbėve dhe lajeni ekranin e telefonit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
C^U#a

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.