Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 gjėra qė nuk duhet ti bėni asnjėherė kur zgjoheni nė mėngjes.

Mėnyra sesi e filloni ditėn zakonisht tregon sesi dita juaj do tė shkojė. Nėse e filloni atė pa energji dhe ditėt tuaja janė joproduktive, ju mund tė jeni duke bėrė 1 nga kėto gabime.

Nėse e filloni atė pa energji dhe ditėt tuaja janė joproduktive, ju mund tė jeni duke bėrė 1 nga kėto gabime.
Nėse e filloni atė pa energji dhe ditėt tuaja janė joproduktive, ju mund tė jeni duke bėrė 1 nga kėto gabime.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2016 21:43

Do tė tregojmė pėr ju ēfarė duhet tė shmangni dhe si ti shmangni ato, sipas gazetės The Independent.

Mos e fikni alarmin nė mėngjes.

Specialistėt e gjumit thonė se fikja e alarmit nuk ėshtė njė ide e mirė. E vėrteta ėshtė se ēdo herė qė ju e fikni alarmin dhe flini pėrsėri, ju futeni nė njė cikėl gjumi tė cilin nuk do tė mundeni ta mbyllni. Kėshtu qė kur tė zgjoheni, do tė ndiheni tė lodhur dhe pėrtacė.

Mos qėndroni tė kėrrusur nė shtrat.

Kur ju zgjoheni, shtrini kėmbėt dhe krahėt ndėrkohė qė jeni ende tė shtrirė nė shtrat. Sa mė shumė tė shtriqeni, mė shumė konfident dhe i lumtur do tė jeni pėrgjatė ditės. Ata qė zgjohen nė mėngjes tė kėrrusur si njė mace kanė tendencėn tė jenė mė tė stresuar dhe tė pėrgjumur.

Kurrė mos kontrolloni e-mail ose rrjetet sociale ndėrkohė qe jeni ende tė shtrirė.

Kontrollimi i e-mail nė mėngjes herėt ju shpėrqėndron ju nga gjėrat e rėndėsishme qė duhet tė bėni. Pėrqėndrohuni nė aktivitete produktive nė vend tė kontrollimit tė mesazheve qė ju kanė ardhur.

Rregulloni krevatin.

Mund tė duket e pamundur, por kur e lini krevatin tė rregulluar rritet produktiviteti pėr pjesėn tjetėr tė ditės. Pra, ky zakon i rėndėsishėm ėshtė hapi i parė pėr tė ndihmuar zakonet e mira tė ndodhin gjatė ditės.

Shmangni konsumimin e kafes

Nėse jeni njė nga ata njerėz qė pijnė njė filxhan kafe nė mėngjes pėr tu zgjuar, ėshtė koha pėr tė rikonsideruar kėtė zakon tuajin. Mes orės 8 dhe 9 nė mėngjes, trupi prodhon sasi tė mėdha tė hormonit qė rregullon energjinė tė quajtur cortisol. Nėse ju konsumoni kafe para orės 9:30, trupi juaj do tė reduktojė prodhimin e cortisol dhe ju do tė keni mė pak energji.

Mos u zgjoni nė errėsirė.

Ora e brendshme e trupit ėshtė sensitive ndaj dritės dhe errėsirės. Nėse ju zgjoheni kur drita nė dhomė ėshtė e ulėt, truri do tė konfuzohet dhe ju do tė ndiheni tė pėrgjumur. Hapni perdet, dhe, nėse pėrsėri ėshtė errėsirė jashtė kur ju zgjoheni ndizni njė dritė tė fortė.

Zakonet janė gjithēka

Sipas shkencėtarėve, vullneti juaj ėshtė i limituar dhe nėse ju e shpenzoni atė duke bėrė gjėra tė vogla pėr tė zgjatur mėngjesin tuaj ju do tė keni mė pak energji pėrgjatė ditės. Fokusohuni nė bėrjen gati, dhe krijoni njė rutinė qė ju lejon tė lėvizni nė mėnyrė "automatike" nė mėngjes, kėshtu ju do tė kurseni vullnetin pėr punėt e ndryshme qė do tė keni gjatė ditės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
-1]LW

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė