Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

15 shenja qė ju keni njė inteligjencė tė lartė emocionale

Inteligjenca Emocionale (EQ) ėshtė aftėsia pėr tė identifikuar dhe menaxhuar emocionet tuaja dhe tė tė tjerėve.

Inteligjenca Emocionale ėshtė njė faktor po aq i rėndėsishėm sa edhe inteligjenca normale nė jetėn e njė njeru
Inteligjenca Emocionale ėshtė njė faktor po aq i rėndėsishėm sa edhe inteligjenca normale nė jetėn e njė njeru
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/10/2016 20:49

Nė pėrgjithėsi thuhet se EQ ėshtė njė faktor shumė mė i rėndėsishėm se inteligjenca standarte, ose IQ. Kjo ndodh sepse kontrollimi i emocioneve tė dikujt ėshtė mė e rėndėsishme se thjesht tė qėnėt i zgjuar.

Sipas studimeve tė fundit nga Tony Robbins, ka 15 shenja qė njė person ka nivel tė lartė inteligjence emocionale.

Tashmė tregojmė pėr ju listėn me kėto shenja. Na tregoni sa prej tyre posedoni ju?

1. Ju keni njė fjalor tė fuqishėm emocional.

2. Ju jeni kuriozė pėr njerėz qė nuk i njihni.

3. Ju nuk keni frikė nga ndryshimet.

4. Ju i dini pikat e forta dhe tė dobėta tuajat.

5. I kuptoni tė tjerėt.

6. Ėshtė e vėshtirė t'ju ofendojnė, dhe nuk i gjykoni tė tjerėt.

7. Jeni i aftė tė kontrolloni veten tuaj.

8. Nuk keni frikė tė bėni gabime dhe nuk i pėrfillni mendimet negative.

9. Ju jepni dhe nuk prisni asgjė nė kėmbim.

10. I shmangni njerėzit negativė.

11. Nuk kėrkoni pėr perfeksion.

12. E vlerėsoni atė qė keni.

13. Ju e dini si tė qetėsoheni.

14. Ju limitoni marrjen e kafeinės dhe flini gjumė mjaftueshėm.

15. Nuk do tė lejoni asnjė njeri qė tė prishė ditėn tuaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(D];D

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė