Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Perėndia Greke qė do tė ishit sipas datės sė lindjes

Larg njerėzve dhe qytetėrimit, perėnditė greke jetonin nė malin Olimp! Ndonėse ishin tė pavdekshėm, njėsoj si njerėzit e thjeshtė dhe perėnditė kishin personalitete tė ndryshme!

Perėndia Greke qė do tė ishit sipas datės sė lindjes
Perėndia Greke qė do tė ishit sipas datės sė lindjes
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/12/2017 05:41, Ndryshuar: 16/12/2017 12:43

Vetėm pėrmes ditės sė lindjes ju mund tė zbuloni se cilės perėndi do t'i ngjanit apo cila do tė ishtė ajo qė do t'ju udhėhiqte.

20 Janar - 18 Shkurt ~ Poseidon

Poseidon, djali i Cronus dhe Rhea, ishte perėndia e deteve, stuhive dhe tėrmeteve. Ashtu si Poseidoni, mund tė jesh impulsive, por pasionant. Nėse do tė ishit njė zot, zemėrimi ose pasioni juaj do tė ishte i mjaftueshėm pėr tė lėvizur detin dhe tokėn ashtu si Poseidoni. Kėtė energji duhet ta kanalizoni drejt diēka pozitive dhe duhet tė pėrpiqeni tė ndėrtoni marrėdhėnie me njerėz qė janė po aq tė pasionuar sa ju.

19 Shkurt- 20 Mars ~ Hadi

Hadi, djali i dytė i Titans Cronus dhe Rhea, zot i tė vdekurve dhe i tokės. Hadi ishte gjithashtu zot i pjellorisė dhe pasurisė. Njėsoj si Hadi dhe ju pėlqeni dramat dhe mund ta shndėrroni qimen nė tra brenda sekondit ! Humori juaj mund tė mos i bėjė tė gjithė pėr tė qeshur pasi karakterizohet nga notat e ironisė, por megjithatė kjo nuk ju bėn mė pak karizmatikė. Jeni njė njeri qė nuk pėlqeni shoqėrinė e shumė njerėzve, por shijoni atė tė pak njerėzve.

21 Mars - 19 Prill ~ Ares

Zoti i Luftės dhe i betejave, biri i Zeusit dhe Herės. Gjithnjė paraqitej me helmet nė kokė dhe pėrherė i gatshėm pėr luftė. Ishte perėndia e grindjeve, mosmarrveshjeve dhe konflikteve. Ju e jetoni jetėn tuaj nė maksimum dhe njerėzit janė ziliqar pėr energjinė tuaj tė pashtershme.

20 Prill - 20 Maj ~ Hestia

Hestia ėshtė perėndesha e zemrave, familjes dhe shtėpisė ! Njėsoj si kjo perėndeshė dhe pėr ju mė shumė rėndėsi nė kėtė jeta ka familja dhe shoqėria. I vlerėsoni mbi gjithēka dhe nėse keni gjeni ekuilibrin mes kėtyre tė dyjave, ju do tė jetoni njė jetė nė harmoni.

21 Maj - 20 Qershor ~ Eros

Eros, djali i Afėrditės dhe Ares, ėshtė Zot i tėrheqjes seksuale. Eros ishte fryt i dashurisė sė zotit tė luftės dhe perėndeshės sė dashurisė, duke e bėrė atė njė nga perėnditė mė tė bukura. Askush nuk mund t'ju rezistojė pėr shkak tė ėmblėsisė suaj.

21 Qershor - 22 Korrik ~ Artemis

Artemis, Perėndia e gjuetisė dhe pyllit. Ju jeni padyshim tipi i njeriut qė nuk mund tė rrijė mbyllur nė njė zyrė apo dhomė! Ju keni njė personalitet aventuresk dhe doni tė eksploroni natyrėn ashtu si Artemis.

23 Korrik - 22 Gusht ~ Zeusi

Zeusi, djali i titanėve Cronus dhe Rhea, ėshtė perėndia e qiellit, drejtėsisė, ligjit dhe rendit. Zeusi konsiderohet si njė nga perėnditė mė tė fuqishme, sepse ai ėshtė ai qė pėrmbysi babanė e tij Cronus, duke shpėtuar vėllezėrit e motrat e tij nga njė fat i tmerrshėm. Zeusi zotėron mbi malin Olympus dhe respektohet e dėgjohet nga perėnditė dhe njerėzit.

23 Gusht - 22 Shtator ~ Hermes

Hermes, biri i Zeusit dhe Maias, ėshtė zot i tregtisė, mesazheve dhe atletėve. Ju jeni tė pėrfaqėsuar nga lajmėtari i perėndive pėr shkak tė aftėsive tė mahnitshme tė komunikimit. Ju jeni gjithashtu mendėrisht tė shkathėt dhe jeni tė mirė nė zgjidhjen e problemeve dhe nė krijimin e kompromiseve. Ju nuk mund tė bėni shumė tregėti nė kėto ditė, por ju me siguri jeni njė ndėrmjetės i mirė.

23 Shtator - 22 Tetor ~ Afėrdita

Afėrdita, bija e Uranit, ėshtė perėndeshė e dashurisė dhe bukurisė. Ju jeni optimist dhe shumica e njerėzve ju shohin si tė lumtur, me fat dhe tė kujdeshėm. Ju jeni ēuditshėm dhe ėndėrrimtar dhe keni tendencė tė shihni mė tė mirėn nė tė gjithė. Ju e shihni bukurinė nė tė gjithė dhe pėrpiqeni tė bėni mė tė mirėn tuaj pėr tė sjellė dritė dhe bukuri nė botė ēdo ditė.

23 Tetor - 21 Nėntor ~ Demetra

Demetra, vajza e titrave Cronus dhe Rhea, ėshtė perėndeshė e bujqėsisė dhe pjellorisė. Demetra ėshtė edhe perėndeshė e ligjit tė shenjtė. Si perėndeshė e ligjit tė shenjtė ajo ka qenė e njohur tė quhet "Sjellėsja e Ligjit". Ndėrsa bekimet tuaja mund tė sjellin pjellori dhe produktivitet, dikush mund te pendohet po t'ju kalojė. Pėr shkak tė kėsaj, Demetra nganjėherė quhet lėkundėsja e tokės. Pasioni juaj pėrputhet me Demetrėn nė pothuajse ēdo nivel.

22 Nėntor - 21 Dhjetor ~ Dionisi

Dionizmi, djali i Zeusit, ėshtė zot i verės dhe i teatrit. Ashtu si Dionisi, edhe ju jeni artistikė dhe tė ēuditshėm. Ju keni njė prirje pėr dramat dhe cilėsia juaj mė e mirė ėshtė krijimi juaj. Ju tentoni tė shijoni muzikė ose ndonjė argėtim tjetėr tė mirė. Ju i prekni tė gjithė rreth jush dhe i bėni tė gjithė tė besojnė se edhe ata mund tė jenė artistikė dhe kreativė si ju. Ju i shtyni njerėzit dhe i inkurajoni ata tė provojnė gjėra tė reja.

22 Dhjetor - 19 Janar ~ Apollo

Apollo, biri i Zeusit dhe Letos, ėshtė zot i muzikės, diellit, poezisė dhe artit. Apollo ka njė numėr talentesh, pėrfshirė harkun dhe gjithashtu ėshtė zot i dijes dhe i dritės. Apollo duket si njė tip i tė gjitha llojeve, ashtu si ju. Ju jeni njė person intelektual, ashtu si Apollo, dhe ju provoni dorėn tuaj nė shumė gjėra, nė shumicėn prej tė cilave jeni mirė. Apollo pėrfaqėson rendin, harmoninė dhe arsyen. Ashtu si ju, Apollo gėzonte harmoni dhe rend nė jetėn e tij.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$4a3X

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė