Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa tė dhėna interesante pėr vitaminėn C

Vitamina C ėshtė njė nga vitaminat mė tė nevojshme pėr organizėmin tonė. Roli i saj ėshtė i pazėvendėsueshėm nė sintezėn e kolagjenit, njė nga proteinat mė tė rėndėsishme nė trupin tonė, nė mbrojtjen imunitare etj.

Disa tė dhėna interesante pėr vitaminėn C
Disa tė dhėna interesante pėr vitaminėn C
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/12/2017 20:27

Vitamina C ėshtė shumė e rekomanduar tė merret gjatė periudhave tė infeksioneve, apo tė gripit pėr shkak tė forcimit tė imunitetit. Pėrgjithėsisht mund ta gjeni nė frutat e tharta, si limoni, portokalli, mandarina, apo nė perimet, si domatet, patėllxhani etj. Ajo depozitohet nė organizėm duke siguruar rezerva, edhe pėr periudhat kur mund tė mos merret nga ne me anė tė dietės ushqimore.

Mė poshtė Perspekti sjell 10 fakte interesante rreth vitaminės C.

Vitamina C nuk prodhohet nė organizėm, por merret vetėm nga ushqimet.

Luan rol tė rėndėsishėm nė imunitet, sidomos nė mbrojtjen ndaj infeksioneve.

Luan rol kyē nė sintezėn e kolagjenit, proteinė e rėndėsishme e lėkurės, kockave, ligamenteve, dhėmbėve etj.

Ndihmon nė pėrthithjen e hekurit nga ushqimet me origjinė bimore.

Ndihmon nė pastrimin e organizmit nga duhani, alkooli, metalet e rėnda etj.

Ul rrezikun pėr zhvillimin e kancerit, pėrmes efektit tė saj si antioksidante.

Parandalon sėmundjet e zemrės, duke ngadalėsuar procesin e aterosklerozės.

Mungesa e vitaminės C jep sėmundjen e skorbutit me infeksione tė mishrave tė dhėmbėve (bashkė me rėnien e tyre), dobėsi, dhimbje kyēesh, anemi etj.

Sasia ditore e rekomanduar nga shumė autorė tė teksteve mjekėsorė ėshtė rreth 110 mg/ditė pėr meshkujt dhe 95 mg/ditė pėr femrat.

Burime tė pasura me vitaminė C janė portokalli, kivi, rrushi, luleshtrydhet, brokoli, lakrat, patėllxhani, patatet, specat etj.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
L$5(!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.