Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund ta bėni pėr vete njė mashkull?

Gratė pėrpiqen vazhdimisht tė jenė tėrheqėse nė sytė e burrave.

Si mund ta bėni pėr vete njė mashkull?
Si mund ta bėni pėr vete njė mashkull?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/11/2017 21:01

Por, para se tė kujdesen pėr pamjen e tyre, gratė duhet tė kenė parasysh disa gjėra tė tjera. Njė burri i duket tėrheqėse njė grua qė ėshtė e kėnaqur me veten.

Mė poshtė, Perspekti sjell 7 cilėsi, tė cilat burrave iu duken shumė tėrheqėse te gratė:

1. Besimi

Me presionin pėr tė jetuar sipas ideve tė shoqėrisė nė lidhje me atė se si duhet tė jenė, ėshtė mirė qė gratė tė dinė dhe tė jenė tė vetėdijshme se kush janė. Ju duhet ta dini se jeni e mahnitshme dhe lėreni dhe botėn ta dijė kėtė! Pra, kini besim te vetja!

2. Pavarėsia

Ne dėgjojmė shumė kėngė dhe shohim kaq shumė filma pėr gruan e pavarur. Njė person qė mund tė kujdeset pėr veten e tij ėshtė gjithmonė tėrheqės.

Njė grua e tillė tregon iniciativė, forcėn e mendjes dhe vendosmėri!

Burrat, tė cilėt kėrkojnė njė grua pėr tė ndėrtuar tė ardhmen sė bashku, nuk duan njė grua qė ka vazhdimisht nevojė pėr mbėshtetje.

3. Shprehini opinionet tuaja

Disa djem ndjehen tė kėrcėnuar nga gratė, tė cilat kanė shumė besim nė vetvete dhe shprehin gjithmonė ēfarė mendojnė, por burrat i mirėpresin tė tilla gra. Askush nuk pėlqen tė dėgjojė opinionet e tė tjerėve gjatė gjithė kohės, por kur vjen puna te njerėzit qė i vlerėsojmė, ne iu kėrkojmė vetė tė na shprehin opinionin dhe mendimet e tyre. Burrat e vlerėsojnė dhe e kėrkojnė njė grua qė ka vullnet dhe dėshirė tė shprehė veten intelektualisht dhe nė mėnyrė racionale.

4. Jini pasionante

Qoftė kur vjen fjala te profesioni, njė hobi apo te familja, burrat dėshirojnė njė grua qė ėshtė pasionante. Tė tregoni pasion ndaj diēkaje ilustron aftėsinė tuaj dhe dėshirėn pėr tu kujdesur pėr diēka.

Pasioni mund tė na konsumojė, por njerėzit pa pasion pėr diēka janė thjesht pa pasion.

5. Jini krenare pėr veten

Diēka e tillė mund tė shprehet nė shumė forma: qė nga mėnyra e tė komunikuarit, te mėnyra e tė veshurit etj. Duke qenė e vetėdijshme se si e prezantoni veten do tė keni njė sens tė fortė tė vlerėsimit tė vetes, njė cilėsi vėrtet tėrheqėse nė sytė e burrave.

6. Ndershmėria

Burrat dhe gratė e duan gjithmonė ndershmėrinė nė marrėdhėniet e tyre. Diēka e tillė krijon besnikėri dhe besim. Pėr mė tepėr, burrat duan njė grua qė nuk ka frikė tė jetė e ndershme pėr ēdo pjesė tė jetės sė saj dhe nė marrėdhėnie.

Qoftė e ndershme me tė apo me veten, burrat e admirojnė gjithmonė njė grua qė ėshtė mjaft rehat pėr tė qenė gjithmonė e ndershme.

7. Tregoni kujdes dhe edukoni

Burrat duan tė ndiejnė se dikush kujdeset pėr ta.

Kjo nuk do tė thotė se gratė do tė jenė "nėna" apo "edukatore", por burrave iu pėlqen tė kenė nė krah njė grua, qė shqetėsohet pėr ta dhe ka dėshirė t'iu sigurojė rehati

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q"E],

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė