Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrdorimet e kamomilit pėr flokėt

Kamomili ėshtė pėrdorur gjithmonė si njė ilaē natyral pėr tė zbardhur dhe pėr ti dhėnė shkėlqim flokėve bjondė. Ai gjithashtu ka veti qetėsuese, balancuese dhe shėruese.

Kamomili ėshtė pėrdorur gjithmonė si njė ilaē natyral pėr tė zbardhur dhe pėr ti dhėnė shkėlqim flokėve bjondė.
Kamomili ėshtė pėrdorur gjithmonė si njė ilaē natyral pėr tė zbardhur dhe pėr ti dhėnė shkėlqim flokėve bjondė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/03/2017 13:51

Tė shohim se si mund tė pėrdorim kamomilin pėr bukurinė e flokėve:

Kamomili pėr flokėt

Ne jemi mėsuar qė ta lidhim kamomilin me flokėt e verdhė pėr veprimin e tij zbardhues, por kamomili gjithashtu ka veti astringjente dhe ri-balancuese, veti kėto qė e bėjnė atė tė pėrshtatshme dhe pėr flokėt me yndyrė, tė cilat rezultojnė pa volum vetėm disa orė pas pėrdorimit te shampos.

Kamomili ėshtė gjithashtu njė bimė e shkėlqyer anti-inflamatore dhe qetėsuese, e dobishme nė rastin e lėkurės sė acaruar, reaksioneve alergjike dhe dermatiteve qė prekin lėkurėn e kokės.

Pėr tė pėrfituar nga dobitė e kamomilit mund tė pėrdorim vajin esencial, hydrolatin ose infuzionet e kamomilit. Vaji esencial i kamomilit mund tė shtohet nė shampon qė pėrdorni rregullisht ose tek maskat para dhe pas shampos pėr njė veprim cikatrizues(shėrues), qetėsues dhe ribalancues tė lėkurės sė kokės.

Edhe hidrolati mund tė pėrdoret nė bėrjen e maskave ose shampove pėr flokėt, duke zėvendėsuar fazėn ujore. Si alternativė, hidrolati i kamomilit mund tė avullohet nė lėkurėn e kokės nėse lihet nė tė pėr rreth njė ēerek ore nė rastin e dermatitit , alergjisė apo psoriasis tė lėkurės sė kokės.

Infuzioni i kamomilit ėshtė pėrdorur kryesisht pėr tė zbardhur flokėt dhe pėr ti bėrė ato me mė shumė shkėlqim.

Mė poshtė do shohim se si tė mund tė pėrgatisim njė kompresė (paketė) zbardhuese dhe pėr shkėlqim pėr flokėt me kamomil.

Kompresė zbardhuese pėr flokėt me kamomil

Pėr tė zbardhur nė mėnyrė natyrale flokėt bjondė apo flokėt ngjyrė kafe dhe per ti bėrė ata mė tė butė dhe me mė tepėr shkėlqim, aplikoni mbi tė gjithė pjesėn e kokės ku ka flokė kėtė paketė dhe lėreni pėr 20-30 minuta, duke i mbajtur flokėt tė mbėshtjellė nė njė peshqir. Kėtė trajtim mund ta pėrsėrisni ēdo javė.

Pėrbėrėsit:

1 litėr ujė

2 lugė koka tė thata lule kamomili

Lėng i njė limoni

Pėrgatitja:

Vloni nė fillim ujin, pastaj fikeni ngrohėsen dhe shtoni kokat e lules sė kamomilit. Nė qoftė se ju nuk e ndiqni njė mėnyrė jetese si vegan, ju gjithashtu mund tė shtoni dy lugė mjaltė qė do tė hidratonte lėkurėn dhe do tė pėrmirėsonte mė tepėr pamjen e flokėve. Lėreni tė ftohet, pastaj filtroni infuzionin duke pėrdorur njė sitė. Para se ta aplikoni pėr flokėt, shtoni lėngun e njė kokrre limoni.

Artikuj tė ngjashėm
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
_aLHJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė