Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 gabime nė larjen e fytyrės qė duhet ti shmangni tani.

Larja e fytyrės duket dicka shumė e lehtė dhe pjesė e rutinės sė pėrditshme, apo jo? Por duket se ky ėshtė aktiviteti mė kompleks pėr tu kryer. Dhe ndoshta duhet pak art nė tė.

Ėshtė shumė e nevojshme tė dini teknikėn e duhur pėr ta larė mirė fytyrėn tuaj dhe pėr tė shmangur dėmtimin e saj.
Ėshtė shumė e nevojshme tė dini teknikėn e duhur pėr ta larė mirė fytyrėn tuaj dhe pėr tė shmangur dėmtimin e saj.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/12/2016 21:58

Ėshtė shumė e nevojshme tė dini teknikėn e duhur pėr ta larė mirė fytyrėn tuaj dhe pėr tė shmangur dėmtimin e saj. Teknika e gabuar mund tė shkaktojė shenja, krijimin e parakohėshėm tė rrudhave etj.

Ju duhet tė shmangni 10 gabime tė mundshme pėr tė shmangur problemet me lėkurėn.

1. Zgjedhja e produkteve tė gabuara.

Zgjedhja e produkteve tė duhura ėshte ajo qė duhet tė mbani gjithmonė nė mendje. Pastruesi duhet tė jetė i mirė mjaftueshėm pėr tė hequr papastėrtitė dhe make up, por jo pėr tė zhdukur tė gjitha qelizat e shėndetshme tė lėkurės. Kėshtu zgjidhni njė pastrues qė pėrshtatet me tipin tuaj tė lėkurės.

2. Larja e shpeshtė e lėkurės.

Larja e fytyrės 1 ose 2 herė nė ditė ėshtė e mjaftueshme. Dhe larja e shpeshtė e fytyrės mund tė shkaktojė thatėsinė e lėkurės dhe irritim. Pra, lėreni lėkurėn tė pushojė nga ciklet e produkteve tė shumta herė pas here.

3. Pėrdorimi i ujit me temperaturė tė gabuar.

Thėnia se uji i nxehtė hap poret dhe uji i ftohtė i mbyll ato ėshtė totalisht njė mit. Nuk ka muskuj qė hapin apo mbyllin poret. Kėshtu uji i ngrohtė ėshtė i duhuri pėr tė pastruar fytyrėn tuaj nė mėnyrė efektive.

4. Ju mund tė jeni duke e trajtuar mė tepėr sesa duhet lėkurėn tuaj.

Trajtimi i lėkurės bėhet pėr tė larguar qelizat e vdekura. Bėni mirė ta trajtoni thellėsisht lėkurėn tuaj 2 ose 3 herė nė javė dhe pėrdorni gishtat nė vend tė fėrkimit tė fytyrės me njė copė. Kjo do tė shmangė mbledhjen e lėkurės.

5. Mos shpėlarja e mirė e fytyrės.

Shpėlani mirė fytyrėn, ndryshe poret do tė mbyllen dhe lėkura do tė ngelė shumė e thatė. Dhe mos harroni tė shpėlani zonat qė janė tė vėshtira ti kapė dora si pėr shembull konturi i flokėve.

6. Mos pėrdorni pėrbėrės irritues.

Bėjini njė nder fytyrės suaj dhe neglizhoni pėrbėrėsit irritues si aromat dhe koloruesit nė fytyrė. Kjo gjė mund tė shkaktojė infeksione nė lėkurė. Kėshtu qė, gjithmonė kontrolloni etiketėn e pėrbėrėsve.

7. Mos e fshini fytyrėn me peshqir.

Thajeni fytyrėn, por mos e fėrkoni me peshqir. Fėrkimi i ashpėr mund tė bėjė qė ju tė ndiheni mirė, por kjo gjė zhvesh lėkurėn dhe e vendos elasticitetin e lėkurės nė rrezik. Gjithashtu, kurrė mos pėrdorni njė peshqir tė papastėr sepse kėshtu bakteriet do tė pėrhapen nėpėr fytyrėn tuaj tė pastėr.

8. Koha e duhur pėr vendosjen e zbutėsit nė fytyrė.

Mos prisni qė tė aplikoni zbutėsin menjėherė pasi keni pastruar fytyrėn dhe lėkura ėshtė ende e butė. Tė njėjtėn gjė bėni edhe me produktet e tjera tė trajtimit tė fytyrės dhe serumet.

9. Shpenzimet e duhura pėr produktet qė duhen pėr lėkurėn.

Shpenzoni pak para nė produkte tė thjeshta pėr larjen e fytyrės dhe shumė para nė produkte si serumet dhe zbutėsit. Veproni me zgjuarsi.

10. A i pėrdorni vajrat pėr pastrimin e lėkurės suaj?

Zbulimi mė i fundit, ka treguar se tė gjitha tipet e lėkurės mund tė pėrfitojnė nga pastrimi i lėkurės me vajra. Zgjidhni vajin e duhur qė do tė pastrojė lėkurėn tuaj dhe do tė balancojė shėndetin e saj.

Artikuj tė ngjashėm

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
R^hU#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė