Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Janė karbohidratet tė kėqija pėr ju apo ju ndihmojnė tė humbisni shtresat dhjamore?

Njė ekspert i vlerave ushqyese na tregon si tė humbasim peshė dhe shtresat dhjamore, duke konsumuar ushqime me karbohidrate.

Karbohidratet mund tė pėrdoren pėr humbjen e peshės.
Karbohidratet mund tė pėrdoren pėr humbjen e peshės.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/08/2016 20:49

Nėse njė njeri do tė donte tė mbante dietė, ai padyshim do tė zgjidhte njė dietė pa karbohidrate.

Por kjo gjė nuk duhet tė ndodhė. Njė njeri i cili ėshtė nė dietė duhet padyshim tė konsumojė ushqime me karbohidrate, tė cilat duhet tė konsumohen para ushtrimeve fizike dhe pak mė shumė nė mėngjes.

Nė mbrėmje duhet tė konsumoni mė pak karbohidrate dhe sigurisht vakt mė tė lehtė.

Kėshtu ju do tė vini re njė ndryshim nė format dhe nė gjendjen e trupit.

Duke konsumuar karbohidrate nė mėngjes trupi ėshtė i aftė tė pėrballojė influksin e karbohidrateve, dhe trupi i pėrdor ato gjatė rutinės ditore, kėshtu trupi nuk i pėrdor karbohidratet duke i vendosur si shtresa dhjamore.

E njėjta gjė ndodh edhe gjatė kohės s ushtrimeve fizike. Ushtrimet fizike krijojnė njė ambient tė mrekullueshėm ndryshimi tė trupit tė njeriut, duke reaguar ndryshe ndaj sasisė sė ushqimit qė konsumojmė.

Kėshtu sheqeri nuk ėshtė armiku. Pėrkundrazi sheqeri ėshtė djegėsi mė i shpejtė i shtresave dhjamore qe ne kemi nė trup. Parandaj ai na duhet, na duhet kur jemi nė lėvizje, kur bėjme ushtrime fizike, por jo kur jemi tė ulur nė divan sepse nė kėtė rast sasinė e sheqerit qė konsumojmė ne nuk e pėrdorim.

Si pėrfundim j'ua kujtojmė edhe njėherė. Ju duhet tė hani karbohidrate: 1. Kur bėni ushtrime fizike dhe 2. Herėt nė mėngjes.

Artikuj tė ngjashėm

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
UMABe

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė