Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 gjėra qė na bėjnė mė pak tėrheqės nė sytė e tė tjerėve

Nuk ėshtė pamja jonė fizike ajo qė na bėn mė pak tėrheqės tek tė tjerėt, tėrheqja ėshtė njė ndjenjė qė mė sė shumti shtohet nga sjellja e njė njeriu.

Sjelljet qė e bėjnė njė njeri jo tėrheqės.
Sjelljet qė e bėjnė njė njeri jo tėrheqės.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/07/2016 14:48

Ju tregojmė 7 sjelljet qe ju bėjnė mė pak tėrheqės nė sytė e tė tjerėve, dhe mėnyrėn si ti ndyshojmė ato.

1. Tė bėsh gjithēka pėr njė garė apo pėr konkurencė. Konkurenca padyshim ėshtė e mirė, por nė ambientin dhe nė kohėn e duhur. Te krahasosh veten me tė tjerėt ėshtė e panevojshme. Askush nuk ka qellime dhe rrugė tė njėjta nė jetė. Nėse ju dėshironi tė jeni tė kompletuar duhet tė vendosni qėllimet tuaja, dhe ti realizoni ato pa u ndjerė superior ndaj tė tjerėve.

2. Tė sillesh keq me tė tjerėt. Njerėzit e pasjellshėm apo harbutė nuk preferohen nga shoqėria, dhe kėto njerėz nuk mund tė krijojnė marrėdhėnie tė qėndrueshme me tė tjerėt. Nuk ėshtė aspak e vėshtirė tė rrespektosh dikė edhe nėse nuk e "pėlqeni" atė person. Nėse njė situatė arrin nė pikėn qė tė krijohet konflikt thjesht ikni. Nuk ka arsye pėrse duhet tė pėrfshiheni nė konflikt kur mund ta shmangni atė.

3. Tė kesh ndjenjė superioriteti. A keni takuar ndonjė njeri, qė pėr ēfarėdolloj arsyeje mendonte se ishte mė i mirė se dikush tjetėr? Ēfarė menduat pėr tė? Pėr tė shmangur mendimet e kėqija pėr ju duhet tė kuptoni qė ēdo njeri ėshtė njė qėnie njerėzore me pikat e forta dhe tė dobėta tė tij.

4. Tė ankohesh nė mėnyrė tė panevojshme. Ankimi nė mėnyrė tė panevojshme dhe pėr gjithēka ėshtė i pakuptimtė dhe jo tėrheqės. Nė vend tė ankimit zgjidhni dialogun konstruktiv, kėshtu do tė shmangni shumė armiqėsi.

5. Ndėrprerja e tė tjerėve nė mėnyrė tė panevojshme. Tė ndėrpresėsh dikė ėshtė mungesė rrespekti dhe e bezdisshme. Pėr tė shmangur ndėrprerjen e tė tjerėve ju kėshillojmė ti kushtoni mė shumė vėmendje bisedės dhe personit me tė cilin flisni.

6. Tė mos dėgjosh kur dikush po flet. Pėr tė shmangur kėtė praktikoni kontaktin sy mė sy kur bashkėbiseduesi po flet, dhe rezistojini dėshirės pėr tė bėrė diēka tjetėr gjatė kėsaj kohe.

7. Tė krijosh konflikt pa asnjė arsye. Pėr tė shmangur kėtė sjellje duhet tė merrni pėrgjegjėsitė tuaja dhe vetem tuajat. Mos krijoni dramė pėr tu bėrė i rėndėsishėm, thjesht kėrkoni falje.

Artikuj tė ngjashėm
Reklamė