Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mėsoni kėto sekrete pėr tė mbajtur gjithmonė aromė tė mirė!

Aroma e djersės mund tė jetė shumė bezdisėse jo vetėm pėr ne por edhe pėr ata qė ndodhen pranė nesh.

Mėsoni kėto sekrete pėr tė mbajtur gjithmonė aromė tė mirė!
Mėsoni kėto sekrete pėr tė mbajtur gjithmonė aromė tė mirė!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/12/2017 09:16, Ndryshuar: 18/12/2017 16:20

Ju ka ndodhur tė habiteni si ka mundėsi qė disa njerėz vijnė gjithmonė aromė tė mirė?

Mos u shqetėsoni sepse tashmė, me ndihmėn e kėtyre sekreteve edhe ju do tė mbani aromė tė mirė.

Siē edhe keni dėgjuar tashmė, ju jeni ajo qė hani.

Dhe mesa duket mbani po atė erė. Julia Zangrilli, specialiste parfumesh dhe themeluese e kompanisė sė shėrbimit tė parfumeve te klientėt, thotė qė nėse doni tė mbani erė tė mirė ėshtė e rėndėsishme tė jeni tė vetėdijshėm nė lidhje me atė qė vini nėn lėkurėn tuaj.

"Njė dietė e pasur me erėza, qepė dhe hudhra ėshtė e mirė pėr ju, por nuk e shmangni dot erėn qė avullon nga trupi juaj mė pas," thotė ajo. "Kėto tre ushqime mund tė ēlirojnė aromėn e tyre nga organizmi pėr 48 orė nė vazhdim, nė varėsi tė sasisė sė konsumuar."

Themeluesja e aromave natyrale Lurk, Anne Sanford, shton edhe mishin e kuq nė listė. Ajo shpjegon qė ushqimi nuk ndikon vetėm nė aromėn natyrale tė trupit, por edhe nė performancėn e parfumit.

"Tė ngrėnit shėndetshėm dhe dietat e pasura me perime dhe fruta e ndhmojnė trupin tė ndihet mė i freskėt duke krijuar ambjentin perfekt pėr ēdo parfum," thotė ajo.

Ajo shton qė alkoli ka njė efekt tė pafavorshėm nė erėn e trupit. Mjaft me mbasditet e enjtura me alkol dhe pėrshėndetni lėngun e frutave.

"Ndėrkohė qė trupi proēeson alkolin, gjithēka qė mbetet ėshtė sheqeri qė proēesohet nga poret tona," shpjegon Sanford. "Rezultati mund tė jetė njė erė e embėl dhe e pakėndėshme pėr hundėt."

Uji duhet tė bėhet miku juaj mė i mirė.

Tė qendrurit tė hidratuar ėshtė diēka e mirė jo vetėm pėr shėndetin tuaj tė pėrgjithshėm, por edhe pėr ta mbajtur lėkurėn tė butė, gjė qė ndihmon parfumet tė qendrojnė mė gjatė.

"Tė qendruarit tė hidratuar ėshtė ēelėsi, veēanėrisht me aromat natyrale qė nuk pėrmbajnė fiksues sintetikė," thotė Sanford. "Kur ju thahet lėkura, pėrfundon duke pėrthithur dhe tretur shumė shpejt parfumin."

Duket si diēka qė s'do mend por pastrimi i rregullt i veshjeve ėshtė shumė i rėndėsishėm. Madje edhe zgjedhja e produkteve tė duhura duhet patur kujdes. Bėni mirė tė zgjidhni aroma tė freskėta.

"Shumė detergjentė dhe zbutės po imitojnė aromat e firmave mė tė shtrenjta nė treg," thotė Linda Song, specialiste parfumesh nė Givaudan.

Njerėzit nuk e kuptojnė qė vendi ku e hidhni parfumin pėrbėn tė gjithė diferencėn. "Aroma ngrihet nga fundi nė krye kėshtu qė nėse spruconi me parfum zona tė tilla si kyēet, kraharorin, zonat pas veshėve apo atė pubike do tė pėrfitoni shumė nga parfumi", thotė bashkėpronari i Aedes de Venustas Karl Bradl.

Sanford thotė qė duhet tė spruconi nė mėnyrė specifike. Ajo aplikon parfum nė zonat e saj mė tė nxehta ose zona tė ngrohta si barku, pjesa e pasme e qafės, kyēet apo fundi i kurrizit.

Duket si shumė parfum apo jo? Pėr tė mos e tepruar Bradl sugjeron tė spruconi parfumin tuaj rreth 30 minuta pėrpara se tė dilni nga shtėpia dhe pranė me lėkurėn nė mėnyrė qė aroma tė shtrohet mirė.

Tashmė parfumet nuk vijnė thjesht si tė tilla por edhe nė formėn e kremėrave, shampove apo sapunėve pėr trupin. Sanford sugjeron pėrdorimin e vajrave nė vend tė kremėrave pasi kėta tė fundit pėrmbajnė mė shumė pėrbėrės sintetikė.

Nėse kėrkoni tė pėrdorni parfum mbi vajin tuaj tė trupit, myshku ėshtė ndėr ato pėrbėrje qė nuk pėrzihet me aromat e tjera. Pėr mė tepėr myshku ka njė efekt feromonal, duke ju bėrė tė ndiheni mė seksi.

Ka disa mėnyra pėr ta bėrė aromėn e parfumit tė zgjasė mė shumė. Bradl thotė qė shumė nga konsumatorėt pėrdorin Molecule 01 si bazė. Kjo e fundit ėshtė njė aromė e pėrbėrė nga njė lėndė e caktuar.

Gjithashtu jep njė efekt feromonal kur vihet i vetėm. Madje pėrzihet me erėn natyrale tė lėkurės duke lėnė njė ndjesi shumė tė mirė. Por, kur pėrzihet me parfumė tė tjerė, Bradl ka zbuluar qė e bėn kėtė tė fundit tė zgjasė mė shumė pa ndėrhyrė aspak nė performancėn qė jep.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NL#+c

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė