Ushqimet qė sjellin ters nėse konsumohen natėn e Vitit tė Ri
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė sjellin ters nėse konsumohen natėn e Vitit tė Ri

Kėto janė ushqimet qė nuk duhet tė hani sonte, sjellin ters pėr Vitin e Ri.

Ushqimet qė sjellin ters nėse konsumohen natėn e Vitit tė Ri
Ushqimet qė sjellin ters nėse konsumohen natėn e Vitit tė Ri
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 31/12/2017 12:01

Ndėrkohė qė na ndajnė pak orė nga ndarja pėrfundimtare me 2017-ėn, nuk mund ta mohoni qė nė familjen e ēdo shqiptari, domethėnė tė atyre qė kanė vendosur tė mirėpresin Vitin e Ri nė familje, vazhdon tė gėlojė pyetja "e shekullit": ēfarė do tė hamė sonte?

Shumė prej zonjave tashmė e kanė tė pėrcaktuar menunė e natės sė sotme, por ndoshta nuk e dini qė disa prej ushqimeve qė gjenden nė tryezė janė tersi i Vitit tė Ri.

Prandaj mbani shėnim dhe largojini nga tavolina sa mė parė:

Krahėt e pulės

Krahėt e pulės tė shoqėruara me patate tė skuqura mund tė jenė njė zgjedhje e mirė pėr ditėt qė nuk keni dėshirė tė impenjoheni nė kuzhinė, por jo pėr Vitin e Ri. Sigurohuni qė fati tė mos ju fluturojė kėtė vit, kėshtu qė thuajuni jo krahėve tė pulės.

Majdanozi

Erėza e freskėt qė nuk mungon nė treg gjatė gjithė vitit njihet pėr shijen e saj karakteristike, por sipas supersticiozėve nuk duhet ta pėrdorni natėn e Vitit tė Ri. Ata shkojnė edhe mė tej, duke thėnė qė nėse ia dhuroni dikujt atė do ta pėrndjekė fati i keq.

Buka e zezė me vrima

Ndoshta po mendoni se kush e ka mendjen tek buka ndėrkohė qė tryeza ėshtė plot e pėrplot me gjėra tė mira. Por, ja qė besnikėt e bukės e duan edhe gjatė festive. Kini kujdes nga buka me vrimė pasi sjell fat tė keq.

Shėnim

Nėse nė mezen tradicionale ka hapėsirė edhe pėr vezat e ziera, bėni mirė qė pas pastrimit tė tyre tė bėni copė e ēikė lėvozhgat. Sipas gojėdhėnave, ato sjellin ters dhe stuhi problemesh e konfliktesh gjatė viti pasardhės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
LT.83

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė