Ushqimet e pasura me kalium
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet e pasura me kalium

Kaliumi ėshtė njė lėndė ushqyese shumė e rėndėsishme pėr tė mbajtur nėn kontroll lėngjet dhe elektrolitet nė trup.

Ushqimet e pasura me kalium
Ushqimet e pasura me kalium
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 00:51

Mungesa e kaliumit mund tė shkaktojė lodhje, tension tė lartė tė gjakut, nervozizėm etj.

Ky mineral mbron enėt e gjakut nga dėmtimi oksidativ dhe i mban ato elastike. Njė person i rritur duhet tė konsumojė rreth 4 700 miligramė kalium nė ditė. Edhe konsumimi i tepėrt i kaliumit ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin, prandaj duhet ta konsumoni me masė.

Disa nga ushqimet mė tė pasura me kalium janė:

Patatja e ėmbėl

Nga tė gjitha ushqimet e njohura pėr njeriun, patatja e ėmbėl ėshtė burimi mė i mirė i kaliumit. Njė patate e ėmbėl pėrmban rreth 700 miligramė kalium dhe vetėm 131 kalori. Ajo ėshtė e pasur gjithashtu me fibėr, beta-karotene dhe karbohidrate energjike. Sido qė t'i hani (tė ziera, tė skuqura, pure etj) patatet e ėmbla janė njė nga ushqimet mė tė shėndetshme dhe mė tė shijshme qė mund tė konsumoni.

Salca e domateve

Domatet e freskėta janė tė mira, por salca e domateve ėshtė burim edhe mė i mirė i kaliumit. 1/4 filxhan salcė domatesh pėrmban rreth 660 miligramė kalium. Lėngu i domateve ka vetėm 400 miligramė kalium. Kėshtu, nėse doni tė shtoni mė shumė kalium nė dietėn tuaj ushqimore, bėni mė shpesh makarona me salcė domatesh.

Gjethet e panxharit

Nėse deri mė tani i keni hedhur gjethet e panxharit, ėshtė koha tė ndaloni. Ato pėrmbajnė rreth 650 miligramė kalium nė vetėm 1/2 tė filxhanit.

Fasulet

Fasulet e bardha janė burimi mė i mirė i kaliumit, nė krahasim me llojet e tjera. Vetėm 1/2 e filxhanit pėrmban rreth 600 miligramė kalium.

Kosi

226 gramė kos pėrmban 579 miligramė kalium. Mos blini kos tė frutave, sepse ata pėrmbajnė shumė sheqer, por nė kos tė thjeshtė shtoni fruta tė freskėta nė qoftė se dėshironi ta pasuroni aromėn e tij.

Kumbullat e thata

Vetėm 3/4 e filxhanit tė lėngut tė kumbullave pėrmban rreth 530 miligramė kalium. Kumbullat e thata ndihmojnė edhe nė forcimin e kockave.

Lėngu i karotės

3/4 e filxhanit tė lėngut tė freskėt tė karotave pėrmban rreth 500 mg kalium. Pėrveē sasisė sė lartė tė kaliumit, karotat dhe perimet e tjera janė gjithashtu tė mira pėr sytė.

Peshku

Mishi i peshkut pėrmban gati 500 mligramė kalium pėr 3 racione. Kaliumi nuk ėshtė e vetmja arsye pėrse duhet ta pėrfshini peshkun nė dietėn tuaj ushqimore. Njė studim i kryer nga Universiteti i Harvardit ka treguar se konsumimi i rregullt i produkteve tė detit (jo ato tė konservuara) rrit jetėgjatėsinė dhe ul rrezikun e vdekjeve nga sėmundjet e zemrės me 35%.

Kungulli

Pėrveēse njė burim i pasur me vitaminėn A dhe fibėr, dhe me mė pak se 50 kalori, kungulli ėshtė gjithashtu i pasur me kalium. Vetėm ½ filxhan me kungull pėrmban 448 miligramė kalori.

Bananet

Kur bėhet fjalė pėr kaliumin, tė gjithėve na shkon mendja tek banania. Njė banane e madhėsisė mesatare pėrmban rreth 400 miligramė kalium.

Qumėshti

Qumėshti ėshtė njė burim i shkėlqyer i kaliumit. Njė filxhan qumėsht pėrmban rreth 382 miligramė kalium.

Lėngu i portokallit

3/4 e filxhanit me lėngun e sapo shtrydhur tė portokallit pėrmban rreth 355 miligramė kalium. Ai ėshtė gjithashtu njė burim i shkėlqyer i kalciumit, acidit folik dhe grupit tė vitaminave B.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
d(eR"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.