Benefitet e vajit tė Farės sė Zezė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e vajit tė Farės sė Zezė

Vaji i Farės sė Zezė ėshtė i pėrshtatshėm vetėm pėr pėrdorim nė tė ftohtė.

Benefitet e vajit tė Farės sė Zezė
Benefitet e vajit tė Farės sė Zezė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 21:02

Fara e mrekullueshme nigella sativa ėshtė njė ndėr materialet mė tė rėndėsishme primare nė prodhimet tonat.

Vetitė e vajit tė farės sė zezė

Vaji i farės sė zezė pėrmban mbi 100 komponime kimike dhe pjesa mė e madhe e komponimeve tė tjera qė ndodhen nė tė janė akoma pėr t'u zbuluar.

Pėrbėrėsi kryesor aktiv nė vajin e farave tė zeza ėshtė nigelone nė trajtė kristaline.

Vaji pėrmban gjithashtu ²-sitosterol, timokuinon, acid miristik, acid palmitik, acid stearik, acid palmitoleik, acid oleik, acid linoleik, acid arakidonik, proteina dhe vitaminat: B1, B2 dhe B3. Pėrmban gjithashtu kalcium, acid folik, hekur, bakėr, zink dhe fosfor.

Vaji i farės sė zezė ėshtė njė burim i Omega 6.

Pėrfitimet nga vaji i farės sė zezė

Vaji i farave tė zeza i prodhuar me presim nė tė ftohtė pėrdoret nė kurimin e hemorroideve.

Ky vaj pėrmirėson qarkullimin e gjakut.

Pėrdoret si qetėsues nė rastet e ē'rregullimeve nervore.

shtė shumė i pėrdorshėm pėr tė kuruar kollėn dhe rrit sistemin imunitar.

Pėrdoret nė kurimin e diabetit.

Vaji i farės sė zezė pėrdoret nė flokė pėr tė parandaluar rėnien e tyre dhe pėr t'i bėrė ato mė tė shėndetshėm.

shtė shumė i mirė kundra irritimit tė lėkurės apo mavijosjes sė saj.

Vaji i farės sė zezė ėshtė shumė i mirė pėr tė lehtėsuar inflamacionet e zemrės dhe pėr tė mbajtur kolesterolin nė nivele tė lejuara.

Ndihmon nė heqjen e ekzemės dhe psoriazės.

Studimet kanė treguar qė vaji i farės sė zezė pėrdoret pėr kurimin e njė sėrė tumoresh duke pėrfshirė tumorin e gjirit dhe sėmundjet e tjera tė gjirit.

Ndihmon pėr tė reduktuar presionin e lartė tė gjakut.

Parandalon dhe lehtėson spazmat e muskujve dhe dhimbjet e barkut.

Pėrdorimet e vajit tė farės sė zezė

shtė i pėrshtatshėm pėr pėrdorim vetėm nė tė ftohtė.

Pėrdoret nė sallata tė ndryshme pėrfshirė dhe ato me fruta deti.

Vaji i farės sė zezė pėrmirėson shėndetin e flokėve dhe tė lėkurės duke e masazhuar atė nė skalp dhe lėkurė.

Mund tė pėrdoret si vaj masazhues pėr lėkurėn.

Mund tė aplikohet nė brendėsi tė flokėve.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
W9'I5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.