Cilat janė ushqimet e shpejta qė iu djegin yndyrėn?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet e shpejta qė iu djegin yndyrėn?

Tė hash nga pak gjatė ditės ndihmon tė menaxhoni peshėn nė mėnyra tė ndryshme.

Cilat janė ushqimet e shpejta qė iu djegin yndyrėn?
Cilat janė ushqimet e shpejta qė iu djegin yndyrėn?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/01/2018 15:31

Tė ngrėnit shpesh ndihmon pėr tė mbajtur sheqerin nė gjak tė qėndrueshėm, qė do tė thotė se nuk do tė hani mė tepėr se sa duhet.

Pa pėrmendur qė duke shtuar proteina nė vaktet tuaja, e mbani metabolizmin nė nivele tė lartė, gjė qė, nga ana tjetėr ndihmon pėr tė djegur mė tepėr kalori pėrgjatė ditės. Ushqimet e mėposhtme janė njė zgjedhje shumė e mirė pėr t'i konsumuar ndėrmjet vakteve.

Parfe Kosi

Kosi me pak yndyrė ose pa yndyrė, sipėr tė cilit kemi hedhur manaferra tė freskėta apo bajame ėshtė njė mini vakt i shpejtė me shumė proteina. Ju mund ta konsumoni kosin edhe me njė lugė ēaji mjaltė. Ėshtė i shijshėm, pėrmban kalori dhe ėshtė gjithashtu i ushqyeshėm.

Djathė i butė nė formė gjize

Ky lloj djathi i butė pa shumė yndyrė ėshtė shumė i shėndetshėm. Mund ta shoqėroni me copa frutash pėr tė marrė me tepėr fibra, si dhe me karbohidrate tė shėndetshme.

Gjalpė kikiriku nė banane ose mollė

A e dini se njė porcion i rregullt gjalpė kikirkut ėshtė sa madhėsia e njė topi golfi? Ėshtė mirė tė konsumoni gjalpė kikiriku brenda kufijve tė 2 lugėve gjellė. Shpėrndajeni mbi njė banane ose nė mollė pėr tė shtuar shijen, si dhe fibrat qė merrni.

Djathė nė pako tė vogla

Shiritat e djathit dhe dhe djathrat e paketuar nė porcione individuale mund t'i merrni lehtėsisht me vete dhe t'i hani ndėrmjet vakteve. Kėshtu do tė merrni protein dhe kalori nė mėnyrė tė shpejtė. Nuk ka nevojė as qė tė shqetėsoheni pėr thėrrimet e mundshme nė ēantėn tuaj. Vetėm mos harroni se ky ushqim nuk mund tė qėndrojė pėr njė kohė tė gjatė jashtė frigoriferit.

Fara soje me lėvozhgė

Farat e sojės tė gjelbra (ende nė lėvozhgė) pėrmbajnė njė sasi tė mirė fibrash dhe proteina. Ato duan kohė pėr t'u ngrėnė, kėshtu qė iu detyrojnė tė hani me ngadalė.

Qumėsht me ēokollatė me pak yndyrė

Qumėshti me ēokollatė ėshtė njė zgjedhje e pėrsosur shumė e shijshme. Ai ka veē kėsaj dhe vetinė e shėrimit tė muskujve, tė themi pasi jeni lodhur nga stėrvitja.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
5J64*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė