Pse magnezi ėshtė suplementi mė i rėndėsishėm qė njė njeri mund tė marrė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse magnezi ėshtė suplementi mė i rėndėsishėm qė njė njeri mund tė marrė?

Magnezi ka demonstruar tė ketė njė ndikim tė shpejtė dhe efektiv mbi trupin e njeriut.

Pse magnezi ėshtė suplementi mė i rėndėsishėm qė njė njeri mund tė marrė?
Pse magnezi ėshtė suplementi mė i rėndėsishėm qė njė njeri mund tė marrė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/01/2018 22:06

Magnezi ka demonstruar tė ketė njė ndikim tė shpejtė dhe efektiv mbi depresionin, qė ka tė ngjarė tė lidhet me rolin e tij nė rregullimin e funksionit neuronik pėrmes fluksit tė kalciumit brenda dhe jashtė qelizave dhe rrit potencialisht rolin e tij nė funksionimin optimal tė tiroides - njė tiroide joaktive qė ėshtė shkak i njohur i depresionit.

Magnezi ėshtė gjithashtu njė ndihmė e madhe pėr ato gra qė vuajnė nga simptomat PMS, duke pėrfshirė migrenat para menstruacioneve, nervozizmin, humorin e ulėt dhe dhimbjet.

Si ta merrni?

Magnezi ndodhet te perimet jeshile, arrat, dhe farat, dhe mungesa e saj shkaktohet sidomos nga stresi, alkooli, sheqeri dhe pijet e gazuara (tė larta nė acid fosforik). Doza e lejuar pėr njė pėrdorim tė pėrditshėm varion nga 5-800mg.

Produkti i preferuar ėshtė magnezi i kombinuar me glycinate (si nė mag glycinate) ose taurate tė cilat janė aminoacide frenuese. Sidoqoftė, citrati i magnezit mund tė pėrdoret nėse kėrkohet njė efekt mė shumė osmotik. Gjithashtu ju keshillojmė qė suplementin ta merrni gjatė natės.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
.^3e$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.