Mentorėt qė i kemi gjithmonė pranė vetes pa e kuptuar!
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mentorėt qė i kemi gjithmonė pranė vetes pa e kuptuar!

Mentorėt e mirė mund tė pėrcaktojnė trajektoren e biznesit tuaj njėherė e pėrgjithmonė.

Mentorėt qė i kemi gjithmonė pranė vetes pa e kuptuar!
Mentorėt qė i kemi gjithmonė pranė vetes pa e kuptuar!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/12/2017 21:40

Mentorėt ju bėjnė ti shikoni gjėrat ndryshe. Ata ju drejtojnė ju tek pyetjet e duhura dhe ata drejtojnė duke qenė shembull vetvetja dhe duke ndarė me ju historitė e tyre.

Ajo ēfarė ėshtė interesante pėr mentorėt e mėdhenj ėshtė se ata nuk kanė nevojė ta dinė se janė duke tė "mentoruar" (mungon termi nė shqip) ty. Ju mundeni tė ndėrtoi njė biznes mė tė mirė, thjesht duke vėzhguar apo studiuar njerėzit nga tė cilėt rrethoheni.

Ndaj, mjaft u lodhėt duke kėrkuar kaq shumė pėr njė marrėdhėnie formale me mentorė, por filloni shijoni frytet e mentorėve qė janė rreth jush.

Mė poshtė keni 7 Mentorė qė tashmė i keni, por nuk i dalloni:

Tė punėsuarit tuaj dhe bashkėpunėtorėt

Njė mentor ėshtė dikush i cili iu jep kėshilla. Disa nga kėshilltarėt mė tė mirė qė unė kam pasur janė njerėz qė kanė punuar pėr mua. Ata janė anėtarė tė stafit dhe agjentė tė firmės time. Ata janė ēdo ditė tė angazhuar me kompaninė time dhe kjo i bėn ata tė pėrshtatshėm pėr tė dhėnė kėshilla dhe idė qė kompania tė rritet dhe tė zhvillohet mė shpejt.

Shefat

Kur punoja nė industrinė e pasurive tė paluajtshme nė 12 vite qė isha aty, shefi im ishte mentori im, por jo nė mėnyrė formale. Megjithatė, unė e shikoja atė se si bėnte biznes dhe si ndėrvepronte me klientėt dhe mė pas kėto mėnyra i aplikova pėr biznesin tim aty ku ishte e pėrshtatshme.

Familja

Si njė sipėrmarrės, babai im i ka dhėnė formė biznesit tim edhe pa e ditur qė po e bėnte kėtė. Ndėrkohė, vajza ime 5 vjeēare mė ka mėsuar mua disa gjėra pėr shitjet, negocimin dhe si tė kėrkoj pa u lodhur atė qė dėshiroj.

Anėtarėt e bordit

Shumė nga bordet janė tė pėrbėrė nga anėtare ku gjen gėrshetimin e pėrvojės dhe talentit. Kur jeni anėtar nė njė bord, kujdesuni qė jo vetėm tė kryeni detyrat si anėtar, por gjithashtu tė ndėrveproni, tė miqėsoheni, tė studioni dhe tė kėrkoni kėshilla nga bashkėanėtarėt. Mos lini talenti tė shkojė dėm. Lėjojini edhe ata tė jenė mentorėt tuaj.

Liderėt e mendimit

Ndėr mentorėt e mi pėrfshihen Seth Godin, Bill Gates, Warren Buffet, Richard Branson dhe tė tjerė. Tė gjithė ata kanė ndikuar nė karrierėn time me kėshillat dhe urtėsinė e tyre. Edhe pse unė ende nuk kam takuar asnjėrin prej tyre. Ekzistojnė miliona liderė mendimi tė cilėt i ndajnė me ju leksionet e tyre tė biznesit nėpėr blogje, libra apo biografi. Njė mentor nuk ka nevojė tė jetė ulur pranė jush pėr tė ndryshuar botėn tuaj.

Klientėt

Po kerkoni njė orientim se si tė ndėrtoni njė biznes mė tė fortė? Kujt, mė mirė se klientėve tuaj mund ti kėrkoni njė kėshillė? Njerėzit qe blejnė nga ju, janė dashamirės ndaj jush aktualisht dhe dinė disa gjėra qė mund t'ju ndihmojnė tė pėrmirėsoheni edhe mė shumė. Nėse ju kėrkoni kėshilla, pėrse tė mos kėrkosh kėshilla nga dikush qė ka njė perspektivė tjetėr duke u ndodhur nga ana tjetėr e ndėrveprimit.

Shitėsit

Dėshironi tė ndėrtoni njė biznes fantastik, apo jo? Atėherė duhet tė krijoni njė pėrvojė fantastike pėr klientėt. Kujtohuni se edhe ju vetė jeni klient, apo jo? Shumė nga ēfarė kam mėsuar mbi shėrbimin ndaj klientit e ka fillesėn nga tė qenit klient vetė. Unė e shikoj ēdo person apo kompani nga e cila blej si njė mentor sepse ata mė ndihmojnė tė krijoj pėrvoja mė tė mira pėr klientėt e mi duke mė dhėnė mua njė pėrvojė tė mirė apo tė keqe.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!S3]!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė