Anatomia e abdomenit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e abdomenit

Perspekti sjell pėr ju anatoninė e pjesės sė abdomenit me tė gjitha organet e tij.

Anatomia e abdomenit
Anatomia e abdomenit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 19:23
Pozita anatomike e abdomenit

Nėn kafazin e kraharorit dhe mbi zgavrėn e komblikut (pelvis)

Nuk ka mur kockor

Ka mjaft muskuj dhe fasha

Organet abdominale

Stomaku

Mėlēia (hepar) dhe fshikėza e tėmthit (gall bladder)

Shpretka (spleen)

Pankreasi (pancreas)

Zorra e hollė

Zorra e trashė

Veshkat dhe ureteret

Peritoneumi

Cipa mbėshtjellėse e zgavrės sė barkut

Ka dy fletė:

Peritoneumi parietal

Peritoneumi visceral

Nuk i mbulon tė gjitha organet abdominale

Retroperitoneumi - pjesa e abdomenit e pambuluar me peritoneum

Ezofagu (Esophagus)

Organ gypor

Shtrihet nga fundi i faringut e deri te hyrja nė lukth

Pėrfshin regjionin e qafės dhe kafazin e kraharorit

Pėrfundon nė zgavrėn e barkut - nė lukth

Ėshtė organ i butė

Anatomikisht i vendosur prapa trasesė

Prapa tij ndodhet aorta torakale dhe boshti kurrizor

Bėn pjesė nė organet e tretjes

Stomaku

Organ zgavror

I vendosur nė anėn e majtė tė abdomenit, menjėherė nėn diafragmė

Ka formėn e dardhės sė kthyer poshtė

Ka katėr pjesė:

Kardia

Fundus

Trupi

Pilorusi

Ka dy ngushtica  sfinktere

Sfinkteri ezofageal

Sfinkteri pilorik

Pjesa e jashtme - e lėmuar

Pjesa e brendshme - e rrudhosur

Furnizohet me gjak nga arteria gastrike - degė e trungut celiak

Funksioni i stomakut

Organ i tretjes

Prodhon acid (thartirė)

Zorra e hollė (Small Iintestines)

Organe tė zgavėrta, vazhdojnė prej stomakut

Janė tė lokalizuara nė pjesėn e pėrparme tė abdomenit

Janė shumė tė gjata  150 centimetra pėrafėrsisht

Pjesėt pėrbėrėse tė zorrės sė hollė

Zorra dymbėdhjetėgishtore  duodenumi

Jejunumi

Ileumi

Duodenumi

Pjesa fillestare e zorrės sė hollė

E gjerė dhe e shkurtėr

Ka katėr pjesė:

Pjesa e sipėrme ėshtė e vendosur anash stomakut

Pjesa zbritėse ėshtė tėrėsisht retroperitoneale nė pjesėn e pasme tė saj derdhet tėmthi. Ky vend duket si njė e ngritur nė mur dhe e pėrmban njė sfinkter (ngushtues) qė quhet sfinkteri i Odit (the sphincter of Oddi)

Pjesa horizontale

Pjesa ngritėse ėshtė pjesa pėrfundimtare e cila vazhdon me Jejunum

Jejunumi dhe ileumi

Jejunumi

Mė i shkurtėr (2/5 e zorrės)

Muri mė i trashė

Mė i gjerė (4 centimetra)

Ka rrudha rrethore

I vendosur lart - ana e majtė

Ileumi

Mė i gjatė

Muri mė i hollė

Mė i ngushtė

Nuk ka rrudha rrethore

I vendosur poshtė - ana e djathtė

Zorra e hollė pėrfundon me valvulėn ileocekale

Furnizohet me gjak nga arteria mezenterike e sipėrme

Zorra e trashė (Large Intestine - Colon)

Pjesa pėrfundimtare e organeve tė tretjes

E ngjashme me zorrėn e hollė, por dallon me:

1. Shirita (tenie)

2. Fryrje (haustra)

Pjesėt e zorrės sė trashė

Zorra qorre  cecum

Krimbthi  appendix

Pjesa ngritėse - ascending colon

Pjesa tėrthore - transverse colon

Pjesa zbritėse - descending colon

Pjesa sigmoide - sigmoid colon

Zorra e drejtė  rectum

Anusi  anus

Zorra e trashė pėrfundon me dy ngushtica - sfinktere:

Tė vullnetshėm

Tė pavullnetshėm

Mėlēia (Liver)

Organi mė i madh nė organizėm

Pjesa mė e madhe e saj ndodhet nė anėn e djathtė, menjėherė nėn diafragmė

Merr formėn e diafragmės

Bie nė kontakt me organet si:

Stomaku

Duodenumi

Fshikėza e tėmthit

Zorra e trashė

Ka dy faqe:

Faqen diafragmatike

Faqen viscerale

Pjesa e pambuluar me peritoneum - zona e zhveshur (bare area)

Nėpėr zonėn e zhveshur pėrcillen infeksionet dhe tumoret nga mushkėria e djathtė

Ka katėr lobe anatomike:

Lobin e djathtė

Lobin e majtė

Lobin katror

Lobin bishtor (mbi portėn e mėlēisė)

Furnizohet me gjak pėrmes arteries sė pėrbashkėt tė mėlēisė (degė e trungut celiak)

Funksioni i mėlēisė

Pėrpunimi i lėndėve tė ndryshme tė organizmit

Prodhimi i faktorėve tė koagulimit

Detoksikimi i helmeve

Prodhimi i vrerit

Fshikėza e tėmthit (Gallbladder)

Ėshtė organ i vogėl

I vendosur nė faqen viscerale tė mėlēisė

Pėrbėhet nga:

Fundi (fundus)

Trupi (body)

Qafa (neck)

Qėndron nė marrėdhėnie tė ngushtė me mėlēinė, pjesėn e tėrthortė tė zorrės sė trashė (transverse colon) dhe me zorrėn dymbėdhjetėgishtore (duodenum)

Furnizohet me gjak pėrmes arteries sė fshikėzės (cystic artery)

Vreri i tėmthit

Prodhohet nė mėlēi dhe fshikėz tė tėmthit

Nga mėlēia mblidhet nga kanali i majtė dhe i djathtė i mėlēisė (right and left hepatic ducts)

Kėto dy kanale bashkohen dhe formojnė kanalin e pėrbashkėt tė mėlēisė (common hepatic duct), i cili pasi tė bashkohet me kanalin e fshikėzės sė tėmthit (cystic duct) merr emrin kanali i pėrbashkėt i tėmthit (common bile duct)

Ky kanal pastaj shkon deri te pjesa e pasme e duodenumit ku derdhet bashkė me kanalin kryesor pankreatik (main pancreatic duct)

Shpretka (Spleen)

E vendosur nė anėn e majtė tė abdomenit

Shtrihet nga brinja e IX e deri te brinja e XI

Bie nė kontakt me stomakun, veshkėn e majtė dhe zorrėn e trashė

Ka dy faqe:

Faqen viscerale

Faqen parietale

Hyrja nė shpretkė  ilium

Nė prerje ka ngjyrė tė kuqe tė mbyllur

Pankreasi (Pancreas)

Organ tek i vendosur nė zgavrėn e barkut

Anatomikisht lokalizohet nėn lakesėn e madhe tė lukthit, anash shpretkės dhe mbi duodenum

Pankreasi pėrbėhet prej tri pjesėve kryesore:

Kokės (head)

Qafės (neck)

Trupit (body)

Bishtit (tail)

Nė mes tė pankreasit shtrihet kanali kryesor pankreatik (main pancreatic duct)

Kanali kryesor pankreatik derdhet sė bashku me kanalin e pėrbashkėt tė vrerit nė duodenum

Dėmtimi i pankreasit shkakton diabetin

Veshkat (Kidneys)

Janė organe ēifte

Tė vendosura nė retroperitoneum, nė dy anėt e zgavrės sė barkut

Anatomikisht lokalizohen nė pjesėt anėsore tė pasme tė abdomenit

Veshka e majtė ėshtė e vendosur prapa shpretkės, pankreasit dhe stomakut, ndėrsa e djathta prapa mėlēisė dhe fshikėzės sė tėmthit

Veshkat:

Kanė formėn e fasules

Pėrbėhen prej dy shtresave:

Korteksit (kores)

Medules (palces)

Janė tė mbėshtjella me njė shtresė yndyrore dhe me njė kapsulė (cipė e cila shkolitet)

Nga pjesa e mesme e saj dalin kanalet e urinės  ureteret

Furnizimi i veshkave me gjak:

Veshkat ushqehen nga arteriet renale  janė degė e drejtpėrdrejtė e aortės abdominale

Ureteret (Ureters)

Janė po ashtu organe ēifte, gypore

Shtrihen nga hyrja nė veshka e deri te hyrja nė fshikėzėn e urinės

Ato anatomikisht janė tė vendosura nė pjesėt anėsore tė trupit dhe nė fund dalin pėrpara

Kanė mure tė holla dhe elastike, shėrbejnė pėr pėrcjelljen e urinės deri nė fshikėz

Gjėndrrat mbiveshkore (Adrenals - Glandula Suprarenalis)

Janė organe ēifte

Tė vendosura mbi veshka, nė tė dyja anėt

Janė tė vogla dhe kanė ngjyrė portokalli

Kanė formė afėrsisht trekėndėshe


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
154YV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.