Skeleti i njeriut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Skeleti i njeriut

Skeleti ėshtė tėrėsia e kockave tė trupit, tė cilat lidhen me njėra-tjetrėn me anė tė kyēeve.

Skeleti i njeriut
Skeleti i njeriut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 18:08

Skeleti i njeriut pėrmban 210 deri ne 240 eshtra. Boshti i skeletit pėrfshin kockat e fytyrės, tė kafkės dhe tė shtyllės vertebrore, ku qėndrojnė brinjėt. Skeleti lidhet me gjymtyrėt e sipėrme me anė tė brezit nė formė tė legenit.

Skeleti i Njeriut pėrbėhet nga:

1. Eshtrat

2. Kyēet - Nyjet

3. Kafka

4. Nofulla

5. Vertebra

6. Kafazi i kraharorit

7. Gjymtyrėt e sipėrme

8. Shpatulla

9. Krahu

10. Parakrahu

11. Gishtat e Dorės

12. Gjymtyrėt e poshtme

13. Legeni

14. Kofsha e Njeriut

15. Gjuri i Njeriut

16. Gishtat e Kėmbės.

Ēdo pjesė e Skeletit pėrmbush njė funksion tė caktuar:

- Kockat e Boshtit tė Skeletit mbajnė trupin dhe mbrojnė organet jetėsore.

- Kockat e Gjymtyrėve bėjnė tė mundur lėvizjet e shumėllojshme, kontribojnė nė qėndrueshmėrinė e trupit, bėjnė tė mundur ecjen si dhe kapjen ne shtrėngimin e objekteve.


Komentet (2)

Shum bukur
- maria, elb, 29-05-2018 20:30
246
231
Vlerėso komentin

tqr man shum bukur tuajat forever
- ardit, voskopoje, 07-01-2019 15:42
156
137
Vlerėso komentin

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z>k:F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.